Büyü Belirtileri – 16 Büyü Belirtisi

2
Büyü Belirtileri
Büyü Belirtileri

Büyü Belirtileri – 16 Büyü Belirtisi – Sihir veya büyü, insanların doğaüstü, mistik veya paranormal yöntemler ile dünyayı etkileyebildiğini öne sürülen uygulamalar ve bunun çevresinde oluşturulan kültürel sistemdir. Peki büyü nedir ve büyü belirtileri nelerdir?

Büyü Belirtileri

Popüler kültürde sıkça karşılaşılan büyü yapma uygulamaları arasında; büyülü sözcükler söyleme, çeşitli malzemelerden karışımlar hazırlama veya hareketler ile yapma, büyülü semboller veya yazılar, sihirli değnek gibi araçlar kullanma, belirli bir kişiyi sembolize eden kuklaları kullanma, hayvan yağı veya kan kullanma yöntemleri uygulanmaktadır. Büyüler sağlıklı, zengin veya başarılı olmak, birine yardım etmek gibi iyi amaçlarla kullanılır veya birini cezalandırmak için kötü amaçlarla da kullanılmaktadır.

Büyülerle uğraşan kişiler sihirbaz, medyum veya büyücü olarak tanımlanır. Günümüzde sihirbazlık sözcüğü sıkça bir sahne sanatı olan hokkabazlık anlamına gelmektedir ve bu alanda kullanım herhangi bir doğaüstü anlam içermemektedir. Ortaçağda mezarcı, din adamı, demirci ve şifacı gibi bazı meslek grupları ve ruhsal veya bedensel engeli olanların büyücülükle uğraştığı düşünülürdü. Günümüzde hâlen bazı engelli kişilerin ruh çağırma ve büyü yapma ritüeli sırasında doğaüstü güçler tarafından cezalandırıldığı inancına bazı toplumlarda rastlanılmaktadır.

İnsanoğlu büyülere olan inancı geçmiş yıllardan günümüze kadar azalmıştır. Günümüzde büyünün tüm türleri modern bilim tarafından reddedilmektedir ancak büyülere olan inanç bazı akımlarda ve dinlerde hâlen rastlanılmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Falkland Adaları Kim Keşfetti ve Tarihi Hakkında Bilgi

Büyü kelimesinin kökeni olarak, Büy, Böğ, Büğ kökünden türetilmiştir. Etkileme, örtme, yayılma ve kapatma anlamları da bulunur. Büyük kelimesi ile aynı kökten gelmektedir. Böğe yani şaman sözcüğü ile de alakalıdır. Büğü şeklindeki söylenişi Moğolca Böge yani şaman sözcüğüyle bağlantısı bulunmaktadır. Macarca büyücüye Büvös veya Büvesz denir. Modern toplumda doğuştan gelen önderlik yeteneklerini Batı dillerinde Karizma denmesi, insanların bu kavrama daima duyduğu ilgiyi göstermektedir.

Büyü Belirtileri
Büyü Belirtileri

Büyü Belirtileri Nelerdir?

 • Büyü yapılan kişiye karşı ev hayvanlarının bütün davranışları değişmektedir.
 • Hayvanlar, insanlara yapılan büyüyü erken uyarı sistemi gibi görevi üstlenmektedir. Yani evcil hayvanlar bir kişiye karşı anormal davranışlar sergilerse büyü belirtisi olabilir.
 • Bilindiği gibi hayvanlarla insanların algı eşikleri birbirinden farklıdır. İnsanların duymayacağı sesleri duyabilirler, insanın fark edemedikleri kokuların ayrımına varabilirler.
 • Kendisine büyü yapılan bir kişinin çevresinde olan ev hayvanları saldırganlığı artabilir. Bazen bu hayvanlar büyülenmiş kişilerle aynı ortamda bulunmaktan dolayı rahatsızlık duyabilir.
 • Büyü yapılan kişi, büyünün en önemli ilk belirtilerinden biri vücutta bir sıcaklık girdiğini o anda kendinden geçip bayılacakmış gibi olduğudur. Ayrıca vücudun kasılıp titrediği ve içinde ani korkuların olduğu hissedebilir. Bu durumlar büyünün en önemli ilk belirtileridir. Sıcaklıkla, bedene büyüyü musallat edilen şeytani cinlerin girdiği anlaşılmaktadır.
 • Bazı kişiler, büyünün ilk belirtilerini bedeninde hisseder ancak bu konuda bilgisi olmadığı için nedeni anlaşılmaz. Kendilerini hasta olduğunu zanneder.
 • Büyü yapılan kişide vehim, vesvese, evham görülen ilk belirtiler arasındadır. Büyü ile içine girmiş şeytani cin hemen vesvese verir, büyü girmiş kişiyi etkiler ve sahip olmaya çalışır.
 • Fiziksel, ruhsal ve uykuda birbirine uç, zıt noktalar yaşanmaktadır. Örneğin, uyku düzeni normal olan kişide, ani bir şekilde uykusuzluk, uykuya dalamama veya tam tersi olur.
 • Büyü olan kişide çift şahsiyet ve kişilikli bozukluğu olur. Şeytanlar, büyü ile içine girdiği kişiye kendi istekleri ve arzularını yaptırır. Kişinin ruhsal yapısını bozar ve kişiyi etki ettiklerinde, büyü olan kişi cinlerin görüş ve fikirlerini söyler. Biraz rahat bırakıldığında kendi iradesiyle konuşur.
 • Kişi düzgün cümle kurmakta zorlanır ve kelimeleri tekrar eder.
 • Biranda iştahı kesilir veya aşırı yemek yeme isteği olur.
 • Sakin bir kişiliğe sahipken aniden öfkelenme ve sinirlenme olur.
 • Hiç bir neden yokken çocukları ve eşini istemez.
 • İç sıkıntılar ve eklem, baş, sırt ve ense ağrıları olur.
 • Kol, el, bacak ve vücudun bazı kısımlarında titreme, kasılma ve uyuşma olur.
 • İnançlı biriyken, aniden dini duyguları ve değeri ortadan kaybolur. Abdest almakta alamaz veya zorlanır. Ayrıca namaz kılamaz.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz