Dolar/euro düşüyor ama otomobiller neden ucuzlamıyor?

0
18

Merhaba değerli Tekno bilim adamı takipçileri,

Biliyorsunuz ki pandemi ile beraber otomobil üretimleri yavaşlamıştı. Yine pandemi dönemlerinde döviz kurları artışa geçmiş ve birçok zam yapılmıştı. Fakat son zamanlarda dolar düşerken neden otomobil fiyatları ucuzlamıyor? Eğer bu sorunun cevabını siz de merak ediyorsanız, hemen aşağıda cevapladık.

Döviz fiyatları düşerken otomobiller neden ucuzlamıyor?

Döviz kurlarının arttığı zaman, otomobiller direkt olarak döviz ile alındığı için fiyatlar adeta uçuyor. Son zamanlarda döviz kurlarının düşmesiyle de otomobil fiyatlarının düşmemesinin sebebi aslında burada yatıyor. Distribütör (dağıtıcı) firmalar, otomobilleri yüksek döviz kuru ile temin ettikleri için kurlar düşünce zarar etmemek için fiyatı yüksek tutuyorlar. Çünkü ülkemizde döviz kurları pek sabit değil. Bu sebepten dolayı fiyat pek ucuzlamıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   ZenMate Çalışmıyor Hatası

Doğuş Otomotiv CEO’su ve ODD Başkanı Ali Bilaloğlu, bu konuyla ilgili “Otomotiv sektörü ağırlıklı olarak euro’ya bağlı olarak hareket eden bir sektör. Paritedeki değişim ile yalnızca dolar düştüğünde bu etki direkt olarak yansımıyor. Bununla birlikte stoktaki araçların geçmiş dönem yüksek kurlarla alınmış olması indirimin hemen yansımasının da önüne geçiyor.” açıklamasını yaptı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz