Daktilo Ne Zaman ve Nasıl İcat Edildi

0
daktilo-nasıl-icat-edildi

Daktilo aslında geniş pencereden baktığımızda hayatımızın hemen hemen her yerinde işimize yarayan, gelişimini klavyeyle tamamladıktan sonra birçok insanın kullanabildiği, ihtiyaç duyduğu makinedir. Eski zamanlardan günümüze mürekkep ile birlikte kağıda vuruş şeklinde yazı yazılmasıyla hareket ettirilen daktilo, günümüzde bahsetmiş olduğumuz gibi birçok şeyde evrimleştirilebilmektedir.

Bilgisayarın gelişiminde çok ama çok önemli olan makine, 1800’lü yıllardan günümüze kadar uzanan bir hikayenin öyküsü diyebiliriz. Bu öykünün detaylarına sizin için biraz daha inerek; daktilonun günümüze kadar gelişimini aktarmaya çalışacağız.

daktilo-nasıl-icat-edildi
daktilo-nasıl-icat-edildi

Daktilo Ne Zaman Üretildi

1800’lü yıllarda icat edilmesiyle birlikte üretim süreci biraz uzun zaman aldı diyebiliriz. AuistinBurt tarafından icat edilen ilk daktilo, tipoograf adını alarak kullanılmaya başlandı. Talep arz oranına göre ortaya çıkan ihtiyaç daktiolonun üretimine başlanması gerektiğini gösterdi. Bunun üzerine Sholes 1868 senesinde yaptığı makine çalışmalarının sonucunda bir deneme yaparak ilk pratik daktiloyu üretmiş oldu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Thodex'in CEO'su yeni bir açıklama yaptı!

İlk üretilen dakitoladan 10 sene sonra Remington’da 1878 senesinde ilk daktiloyu üretmiş oldu. Fakat üretilen bu daktilo, bir pedalla dönüyor ve ortaya daha profesyonel bir işçilik çıkıyordu. Ülke çapında pahalıya satılmasından ötürü makine piyasaya sürülemeden gelişimini bitirmiş oldu.

Ardından seneler geçtikçe ilk üretilen (1868) daktilo üzerinde yapılan gelişmeler ile birlikte günümüze kadar klavye halini aldı. Büyük ve pahalı bir cihazdan daha kullanışlı, daha az yer kaplayan ve herkes tarafından alınabilecek bir seviyeye gelmiş oldu.

Daktilo Türleri Nelerdir?

Thomos Edison, icatlar üzerine yapmış olduğu dokunuşlara, daktilo üzerinde ki çalışmalarını da ekleyerek elektrikli daktiloyu üretmiş oldu. 1872’de patentini alarak çalışmalarını sürdürdükten sonra 1930 senesinde seri üretime geçmiş oldu. Günümüzün içerisinde halen elektrikli ve mekanik şeklinde daktilolar kullanılmaktadır.,

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Bitcoin yeni rekora doğru koşuyor! Hedef 35 bin dolar

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz