ChatGPT’nin CEO’sundan endişe yaratan açıklama: Biz de korkuyoruz

0
ChatGPT’nin CEO'su endişe yaratan açıklama: Biz de korkuyoruz
ChatGPT’nin CEO'su endişe yaratan açıklama: Biz de korkuyoruz

ChatGPT’nin yaratıcısı Sam Altman, yapay zeka uygulamasının çok kötü sonuçlar doğurabileceği konusunda uyardı. ChatGPT’nin sahibi olan OpenAI’nin CEO’su Altman, teknolojinin bazı gerçek tehlikelerle birlikte geldiğini ve toplumun çok dikkatli olması gerektiğini söyledi.

ChatGPT’nin CEO'su endişe yaratan açıklama
ChatGPT’nin CEO’su endişe yaratan açıklama

İhtiyatlı Olmalıyız

Altman Perşembe günü ABC News’e verdiği demeçte, “Burada ihtiyatlı olmalıyız” dedi. “Bence tüm bunları bir laboratuarda yapmak işe yaramıyor. Bu ürünleri dünyaya çıkarmalı ve gerçeklikle temas ettirmelisiniz. Riskler düşükken hatalar yapın. Ama tüm bunlar bir yana, bence insanlar bundan biraz korktuğumuz için mutlu olmalılar.”

Yapay zeka destekli bir dil modeli olan ChatGPT, belirli bir soruya insan benzeri metin yanıtları üretme becerisiyle sansasyon yarattı. Karmaşık soruları yanıtlayabiliyor, çeşitli konularda sohbet edebiliyor, denemeler yazabiliyor ve şiir oluşturabiliyor. Bazıları, bazı durumlarda insanlardan daha iyi yanıt verme yeteneğine hayran kalırken, bazıları da kötüye kullanılmasından korkuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Google Glass üretimini durdu

Dezenformasyon İçin Kullanılabilir

Olası en kötü sonucun ne olduğu sorulduğunda Altman, bir dizi çok kötü sonuç olduğunu söyledi. Altman, “Özellikle endişelendiğim bir konu, bu modellerin büyük ölçekli dezenformasyon için kullanılabileceği” dedi. “Artık bilgisayar kodu yazmakta daha iyi olduklarına göre, [bu modeller] saldırgan siber saldırılar için kullanılabilir.” Bununla birlikte, teknolojinin “insanlığın şimdiye kadar geliştirdiği en büyük teknoloji” de olabileceğini söyledi.

ChatGPT’nin CEO'su
ChatGPT’nin CEO’su

Altman’ın uyarısı OpenAI’nin GPT-4 adlı dil yapay zeka modelinin son versiyonunu yayınlamasından birkaç gün sonra geldi. En son sürümün piyasaya sürülmesinden kısa bir süre sonra ARK Invest’in Baş Fütüristi Brett Winton, GPT-4’ün insan kıyaslamalarındaki performansının oldukça dikkat çekici olduğunu söyledi. “GPT-3.5 baro sınavında yüzde 10 puan alırken GPT-4 yüzde 90’a ulaştı. BC calculus’ta 3’e eşdeğer bir puan aldı, bu da üniversitelerin %75’inde üniversite kredisi için iyi” dedi ve GPT-3 ile GPT-4’ün performansını karşılaştıran bir grafik paylaştı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz