Nerede oy kullanacağım? YSK seçmen kaydı sorgulama nasıl yapılır?

0
Nerede oy kullanacağım? YSK seçmen kaydı sorgulama nasıl yapılır?
Nerede oy kullanacağım? YSK seçmen kaydı sorgulama nasıl yapılır?

YSK seçmen listeleri 20 Mart 2023 Pazartesi günü itibarı ile muhtarlıklarda askıya çıkarılmaya başlandı. Cumhurbaşkanlığı seçimi ile 28. Dönem milletvekili genel seçimleri için geri sayıma başlanırken, seçmen kaydı sorgulama işlemleri, 2023 seçimlerinden önce gündemde yer almaktadır. 2 Nisan’a kadar askıda olacak olan seçmen listelerini düzeltme ve eksiklerin giderilmesi için vatandaşlar muhtarlıklardan isimlerini kontrol edilirler. Bu gelişme ile birlikte vatandaşlar ‘nerede oy kullanacağım?’ sorusuna cevap aramaya başladı. Peki Seçmen kaydı sorgulaması nasıl yapılır?

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) seçim kararları ile Dönem Milletvekili ve 28. Cumhurbaşkanı Genel Seçimi’nde uygulanacak seçim takvimi geçtiğimiz günlerde Resmi Gazete’de yayımlandı. Seçmen listelerini düzeltme ve eksiklerin tamamlanabilmesi için bugün askıya çıkarıldı, 2 Nisan Pazar günü saat 17.00’de askıdan indirilecek. Bu süre içerisinde, kaydı olmayan seçmenler ve depremzedeler ilgili ilçe seçim kurullarına başvurarak seçmen olabilirler.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Kısa Çalışma Ödeneği 28 Şubat 2021 Tarihine Kadar Uzatıldı !
Nerede oy kullanacağım
Nerede oy kullanacağım

Nerede Oy Kullanacağım?

Nerede oy kullanılacağı, seçim zamanında sandık seçmen listeleri kesinleştikten sonra www.ysk.gov.tr internet sitesi üzerinden “Nerede Oy Kullanacağım” bölümünden öğrenebilirler.

YSK Seçmen Kaydı Sorgulama Nasıl Yapılır?

YSK seçmen kaydı sorgulama işlemleri, YSK’nın internet sayfasından Yurt İçi Seçmen’e tıklamanız gerekir. Daha sonra Yurt İçi Seçmen Sorgulama sekmesi üzerinden TC kimlik numarası ve diğer bilgiler girilerek kayıt sorgulama yapılabilmektedir.

YSK seçmen kaydı sorgulama nasıl yapılır
YSK seçmen kaydı sorgulama nasıl yapılır

E-Devlet İle Seçmen Kaydı Sorgulama

e-Devlet sitesi üzerinden seçmen kaydını öğrenebilmek için sisteme giriş yapılması gerekir. Daha sonra ana sayfada yer alan arama kısmına Yurt İçi Seçmen Kaydı Sorgulama yazarak ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz