Cellular nedir? Cellular ne demek?

0
645

Apple Watch veya iPad satın almak istediğinizde Wi-Fi ve Wi-Fi + Cellular olmak üzere iki farklı seçenekle karşılaşırsınız. Peki bu Cellular ne demek? 

Siz herhangi bir operatörden internet hizmeti aldığınızda aslında hücresel bağlantı satın alıyorsunuz. Eğer satın aldığınız Apple Watch veya iPad üzerinde cellular yani hücresel bağlantı varsa telefonunuzdaki sim kartını Apple Watch ya da iPad’e takıp internet kullanabiliyorsunuz. Zaten telefonunuzdan iPad cihazınıza rahatlıkla internet paylaşımı yapabiliyorsunuz. Yani celullar özellikli bir iPad’e ihtiyacınız yok.

Fakat Apple SIM kullanmak istediğinizde cellular özelliğini edinmeniz şart. Peki;

Apple SIM nedir?

Apple SIM, Apple Inc. tarafından üretilen tescilli bir abone kimlik modülüdür. İPad Air 2, iPad Mini 3, iPad Mini 4, iPad Mini 5 ve iPad Pro tabletlerinin ve Apple Watch Series 3 ve sonraki sürümlerinin hücresel özellikli sürümlerine dahildir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   İphone'unuzda Otomatik Yedeklemeyi Açmak İçin 5 Adım

Hücresel Ağ ne demek?

Hücresel Ağ ne demek

Bir hücresel ağ, birkaç radyo hücresi (kısaca “hücre” de denir) kullanılarak yaratılmış bir kablosuz ağ tipidir. Her hücreye hizmet bir baz istasyonu tarafından verilir. Günümüzdeki popüler örnekleri GSM, DECT veya Wi-Fi‘dir.

Hücresel ağlar, normal ağlara göre birçok avantaja sahiptir:

  • Daha yüksek kapasite
  • Daha az güç harcaması
  • Daha iyi kapsama

Örnekle açıklama gerekirse:

Bir futbol sahasının çimlerini yer değiştirmeyen ve her yöne su veren cihazlarla sulamaya çalıştığımızı varsayalım. Burada iki seçimimiz var:

  • Ortaya kocaman bir sulama cihazı koymak
  • Sahanın muhtelif yerlerine birkaç adet, daha az alanı sulayan cihazlar koymak

İlk seçimde bazı sorunlarla karşılaşırız:

  • Sahanın ortası, kenarlarına göre çok daha fazla sulanmış olur
  • Diğer yöntem ile karşılaştırıldığında, bu yöntem daha fazla su harcar
  • Saha yuvarlak değil dikdörtgendir (oysaki sulama cihazı dairesel bir alanı sular), dolayısıyla tüm sahayı sulamak istiyorsak tribünlerin de bir bölümü sulanmış olacaktır!
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   En iyi Telegram kanalları ve grupları - 2021

Oysaki ikinci seçimde sahanın her yeri eşit su alır. Buna ek olarak, her sulama cihazının sulama alanı daha dar olduğu için, tribünlerin sulanmamasını sağlayabiliriz (ama her durumda biraz ıslanacaktır, ayrı konu).

Bu yazıda sizlere Cellular ne demek İngilizce, Apple SIM, Cellular iPad, Apple wifi Cellular nedir konuları hakkında bilgi verdik.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz