Büyük İstanbul depremi olursa ne kadar para kaybedeceğiz?

0
8

Merhaba değerli Tekno bilim adamı takipçileri,

Umarız olmaz fakat eğer beklenen büyük İstanbul depremi gerçekleşirse, oldukça büyük para kaybı yaşanacak. Bu da ekonomimizi oldukça zor duruma sokabilir. Zira Türkiye’nin en büyük para kaynağı olan İstanbul ve 20 milyondan fazla nüfusu da var.

Beklenen büyük İstanbul depreminin faturası ağır olacak

İstanbul Valiliği tarafından yürütülen İSMEP projesinin yöneticisi olan Kazım Gökhan Elgin, İstanbul depreminde oluşacak olan ekonomik hasarın 90 ile 120 milyar dolar arası bir sayı olacağını açıkladı. 1999 Marmara depremindeki hasar 10 ile 15 milyar dolar arasındaydı. Şu an tahmin edilen ekonomik hasarın daha büyük olmasının sebebi de şehrin oldukça gelişmesi ve nüfusunun artması.

Bu konu ile ilgili açıklama ise şöyle: “Kilometrekare başına 2.840 kişi düşüyor. Turizm, ticaret ve sanayi ile Türkiye’nin merkezi, gayrisafi hasıla dağılımına göre yüzde 31 katkıyla lider. İstanbul’daki bir depremin, ekonomiye de çok olumsuz bir etkisi olacak. İstanbul’da olası 7.5 büyüklüğündeki bir depremin faturası Swiss Re’nin çalışmasına göre 90 ila 120 milyar dolar arasında.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Düzenli Spor Yapmaya Başlamanız İçin 13 Neden

“Sağlanan kaynaklarla eğitim ve sağlık sektörü başta olmak üzere kamu kurumlarının binaları depreme karşı güçlendirildi ya da yıkılarak yeniden yapılması sağlandı. 2 milyarını kullandık”

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz