Bir Gün Hayat Kurtarabilecek 5 Mobil Uygulama

0
20
Bir Gün Hayat Kurtarabilecek 5 Mobil Uygulama

Merhaba Teknoloji Haberleri ailesi , bugün sizlere Bir Gün Hayat Kurtarabilecek 5 Mobil Uygulama hakkında bilgiler vereceğiz.

Belki her gün işimize yaramayacak, ancak bir gün tüm hayatımızı kurtarabilecek bazı uygulamalar var. Doğal afetlerde telefonunuzda yüklü ve hazır bir şekilde durmasını isteyeceğiniz uygulamaları sizler için derledik.

2020’de yaşadığımız üzücü deprem olaylarından sonra bu sene de pek çok bölgede belki de daha büyük bir depremin habercisi olan orta çaplı depremler ve sel felaketleri yaşanmaya başladı. Bu depremler de hepimizin önlemini alması gerektiğini bir kez daha hatırlattı.

Depremler her ne kadar istenmeyen bir şey olsa da ülkemizin acı gerçeklerinden biri olarak kabul ediliyor. Doğal afet olan ve insanlık olarak yapabileceğimiz pek bir şey bulunmayan depremlere karşı alabileceğimiz önlemler elbette ki var. Bunların başında da depreme dayanıklı sağlam binalar yapmak geliyor. Bunun dışında doğal afetler meydana geldiğinde iletişimin de çok büyük bir önemi oluşuyor. Her deprem anında sevdiklerine ulaşmakta zorluk çeken insanların olmasının yanında deprem, sel gibi afetler nedeniyle tutsak kalmış olan insanlara erişmek de zor olabiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Bitcoin yeni rekora doğru koşuyor! Hedef 35 bin dolar

Bridgefy

Bridgefy uygulaması, esasen bir mesajlaşma uygulaması, ancak bağlantı birimi olarak hattınızı veya interneti kullanmıyor. Bluetooth aracılığıyla iletişim kuran bu uygulama, 100 metre yakınınızdaki kişilerle iletişim kurmanızı sağlıyor. Uygulamayı indirdiğinizde internetle profilinizi oluşturacaksınız, sonrasında ise herhangi bir kişi eklemeden yakınınızdaki diğer kullanıcılarla otomatik olarak iletişim halinde olabilirsiniz.

Whistle

Elbette her zaman yanımızda bir düdük taşımıyoruz, ancak genel olarak telefonlarımız yakınlarımızda oluyor. Enkaz altında kaldığınız durumlarda herhangi bir düdük sesi çıkarabilen uygulama indirirseniz, telefonunuz en yüksek seviyede tiz bir ses yayar. Bu da ekiplerin sizi bulması için büyük önem taşır. Whistle ile zor durumlarda sesinizi duyurabilirsiniz.

Güvendeyim

AKUT’un bir uygulaması olan Güvendeyim; deprem, sel gibi doğal afet durumlarında güvende olup olmadığınızın bilgilendirmesini yapmanızı sağlar. Uygulamayı yüklediğinizde yakınlarınızın telefon numarasını eklemek için internete bağlı olmanız gerekiyor. Afet durumunda ise herhangi bir internete gerek duymadan, tek bir tuşla tüm sevdiklerinize SMS yoluyla güvende olduğunuzu haber edebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Türk şirketinin ürettiği harika elektrikli bisiklet CyberX tanıtıldı!

HeyTell

HeyTell, telefonunuzu telsiz gibi kullanmanızı sağlar. Düşük veri kullanımıyla çalışan bu uygulama sayesinde istediğiniz kişilerle konumunuzu da paylaşabilirsiniz.

Red Panic Button

Tek bir kırmızı panik butonuyla, seçtiğiniz insanların telefon numaralarına SMS veya e-posta olarak konum bilgileriniz gönderilir. Bir Widget olarak telefonun ekranına da eklenebilen uygulama, sadece doğal afet değil, şiddet, taciz gibi tehditlerde de tercih edilebilecek bir uygulama.

Her saniyenin önemli olduğu kritik durumlarda, tek bir düğmeye basmak bilgi anlamına gelir ve sonuçta ihtiyacınız olan yardımı almanızı sağlar. Cihazınıza kurduğunuzda gittiğiniz her yere kolayca takılabilen gerçek bir cankurtaran halatı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz