Zam Asgari Ücrete Ne Kadar Etki Edecek

0
95

2020 yılı zam oranı hakkında son dakika haberi! Asgari ücret zam miktarı önceki gün açıklandı ve böylece zam alacak mı? 2020 asgari ücret ne kadar sorusu yanıt bulmuş olmadı. Bu sabah, Bakan Selçuk, iki gün önce belli olan 2020 asgari ücret zam oranı hakkında son dakika açıklamasında bulundu.

Aile Çalışma ve sosyal Hizmetler Bakanı Zehre Zümrüt Selçuk asgari ücrete gelecek zam  ile ilgili yaptığı açıklamada gelecek yıl görüşmeleri ile ilgili flaş bir data verdi.

Bakan Selçuk zam için yaptığı açıklamada, 2020 senesinin sonucunda yapılacak asgari ücret zam görüşmelerine yönelik önemli bir konuya değindi. İşte Bakan’ın asgari ücret için zam ile ilgili yaptığı son dakika açıklaması…

asgari-ucret-2020
asgari-ucret-ne-kadar

Ne Zaman Konuşuldu?

Geçtiğimiz hafta Bakanlık tarafınca meydana getirilen açıklamanın ardından asgari ücret ne kadar, kaç TL sorusu cevap bulmuştu ve enflasyonun 3 puan üzerinde bir artış gelmişti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Türkiye'de 5 Milyondan Fazla Yabancı Var!

Bu açıklamasının arkasından AGİ ve emekli maaşı zam oranının yanı sıra asgari ücret ile ilgili yeni detaylar da merak mevzusu oldu.

Çalışma Bakanı Zehra Selçuk, 2020 asgari ücret görüşmelerine ilişkin çok önemli bir açıklamada bulundu. Asgari Ücret Tespit Komisyonu görüşmeleri hakkında konuşan Bakan Selçuk, “Asgari ücret aslına bakarsak devletin değil işveren ve işçinin anlaştığı, bizim kolaylaştırıcı olarak masada bulunduğumuz bir ücret seviyesi. ” dedi ve gelecek yılki görüşmelere ilişkin açıklamalarda bulundu.

Bakan Zehra Zümrüt Selçuk asgari ücret hakkında önemli açıklamalarda bulunmuş oldu. Bakan Selçuk, “Asgari ücret aslen devletin değil işveren ve işçinin anlaştığı, bizim kolaylaştırıcı olarak masada bulunduğumuz bir ücret seviyesi.

Söz verdiler, gelecek yıl her iki tarafın anlaştığı rakamlar üzerinden mevzuşacağız.” açıklamalarını yaptı.

HAK-İŞ Konfederasyonu Genel Başkanı Mahmut Arslan, Genel Kurul’dan sonra basın mensuplarının asgari ücret zammıyla ilgili sorularını yanıtladı. Arslan, asgari ücret zam oranının taleplerine yaklaşmamasına rağmen, beklenen enflasyonun 3-4 puan üzerinde olmasının da olumlu bulunduğunu söyledi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   SON DAKİKA! AÖF Online Sınava Nasıl Giriş Yapılır? Ne Zaman Bitiyor?

“Sizce işverene mi işçiye mi jest yapıldı?” sorusu üzerine Arslan, “Açıkçası ben burada bir jest göremiyorum.

Eğer jest enflasyonun üzerinde bir rakamsa, zaten hükümetin uzun senelerdir enflasyonun üzerinde bir asgari ücret belirlediğini biliyoruz. Bizler işçi kesiminin talebinin kabul edileceğini düşünmüştük, jest olarak bu şekilde bir beklentimiz vardı; fakat bu gerçekleşmedi. İşverenler açısından da olamaz.

Çünkü daha önce 500’den fazla işçi çalıştıran iş yerlerine 100 lira, 500’den az işçi çalıştıran iş yerlerine 150 lira destek sağlanırken bu sefer 75 liraya indirildi. Orada da bir jest göremiyorum” diye konuştu.

Yeni asgari ücret 2324 TL olacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz