Apple Firmasının Tazminat Davası Ertelendi

0
21
apple-iphone
apple-iphone

Teknoloji Haberleri – Teknoloji Rehberi ekibi Olarak bugün sizler için Apple firmasının telefon yavaşlatmaya sebep olan davranışından dolayı uğrayacağı yaptırımları derledik.

Dünyanın en büyük firmalarından biri olan Apple, eski marka telefonları kullanan müşterilerinin şikayetleri üzerine büyük bir şok yaşamıştı. Geçtiğimiz sene gündem olmaya başlayan ve yavaş yavaş herkesin dikkatini çeken şikayetler üzerine, telefon bataryalarında problemler çıktığı görülmüştü.

Apple Firması Neden Davalık Oldu?

Firma, eski cihazlarda kasıtlı olarak yavaşlamalara sebep olmasından dolayı davalar ile karşı karşıya kaldı.

Toplam tazminat miktarı ne kadar olacak?

500 milyon dolara yakın bir meblağ ödenecek.

İncelemeler sonucunda, firmanın batarya bağlantılı bir şekilde eski marka cihazlarda kasıtlı olarak performans düşüklüğüne sebebiyet verdiği anlaşılmıştı. Yapılan şikayetler ve gerçekleştirilen incelemeler üzerine, firma büyük bir tepki görmüş ve olay mahkeme salonlarına kadar taşınmıştı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Netflix'te Bulunan En İyi 10 Film

Apple Davasına Pandemi Nedeniyle Erteleme

apple-iphone1
apple-iphone

Her ne kadar dünyanın en büyük firmalarından biri olarak gösterilse de, kurumun yapmış olduğu bu davranış müşterilerin kendilerine olan güvenini azaltmıştı. Özellikle son çıkan iPhone telefon modelleri sonrasında eski modellerin yavaşlamalara uğraması ile beraber, şirket yaklaşık 1 yıldır davalar ile uğraşmaya devam ediyor.

Law360 sitesi tarafından hazırlanan bir rapora göre, şirketin davasına bakacak olan yargıç, koronavirüs salgını sonrasında duruşma gününde değişim kararı aldı. Cuma günü gerçekleştirilecek olan Apple davası, pandemi sebebiyle erteleme zorunluluğuna uğradı.

İlginizi Çekebilir: POCO F2 Pro Tanıtıldı! İşte Tüm Özellikler

 

Cihazı kullanmakta olan çok sayıda ülkenin farklı uyruklardaki vatandaşları, kullanıcı deneyimini kasıtlı olarak kötü yönde etkileme sebebine bağlı olarak firmaya tepki gösterdi. Kullanıcılarına yeni cihaz satın alımını zorunlu olarak mecbur bırakma davranışlarından dolayı, davanın tazmin bedeli de sürekli olarak yükseldi. Uzlaşma yoluna gidildiği taktirde, Apple firması müşterilerine toplamda 500 milyon dolara yakın bir tazminat bedeli ödeyecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   The Platform Filmi Neyi Anlatıyor?

Firmanın avukatlığını yapan Christopher Chorba, 500 milyon değerindeki tazmin bedelinin ödeneceği markaların iPhone 6, 6 Plus, 6S, 6S Plus, iPhone 7, 7 Plus ve SE olduğunu belirtti. Güncelleme sonrasında cihaz performansında problemler yaşayan müşteriler, bu tazminat bedelinden faydalanabilecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz