Android Cihazda Özel DNS Modunu Etkinleştirme

0
129
Android Cihazda Özel DNS Modunu Etkinleştirme
Android Cihazda Özel DNS Modunu Etkinleştirme

Bu makale, Android cihazda özel DNS modunu nasıl etkinleştirileceği hakkındadır. Özel DNS modu, kaçırma, gözetleme veya kimlik avı saldırılarını önlemek için istekleri TLS (TLS/DoT üzerinden DNS) aracılığıyla şifrelerken işletim sisteminin tüm DNS isteklerini özel bir DNS sunucusuna göndermesine olanak tanıyan, Android 9.0 Pie’den bu yana tanıtılan bir özelliktir. Önceki Android sürümlerinde, hücresel ağlarda değil, yalnızca Wi-Fi ağlarında hangi DNS sunucusu cihazlarının kullanacağını belirtebilirsiniz. Her bir Wi-Fi ağındaki DNS ayarlarını manuel olarak geçersiz kılmanız veya ayarları doğrudan Wi-Fi yönlendiricinizde değiştirmeniz gerekir.

DNS, modern İnternet’in bir yapı taşıdır. Bir rehber veya telefon rehberi görevi görür ve internette gitmek istediğiniz yere ulaşmanıza yardımcı olur. DNS’nin devreye girdiği yer burasıdır. Web tarayıcınız, genellikle İnternet servis sağlayıcınız (ISS) veya mobil ağınız tarafından çalıştırılan DNS sunucusuna sorar. IP adresi bul ile web tarayıcınız artık en sevdiğiniz tavsiye makaleleri kaynağına bağlanabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Android Cihazlarınız Arasında Ekran Nasıl Paylaşılır?

Ancak şimdiye kadar, DNS sorguları ve yanıtları herhangi bir güvenlik veya şifreleme olmadan gönderiliyordu, bu da onları gizlice dinleme veya ortadaki adam saldırılarına karşı savunmasız hale getiriyordu. Bu nedenle yeni bir DNS protokolü – TLS üzerinden DNS – tanıtıldı. Web tarayıcınız ve DNS sunucusu arasında güvenli kanal oluşturarak DNS trafiğinizi kötü niyetli üçüncü şahıslardan korumaktadır. TLS üzerinden DNS, tek güvenli DNS protokolü değildir, HTTPS üzerinden DNS, yaygın olarak kullanılan başka bir protokoldür. Aşağıda, Android cihazlarda özel DNS modunu etkinleştirme adımlarından bahsettik.

Android Cihazda Özel DNS Modu
Android Cihazda Özel DNS Modu

Android Cihazda Özel DNS Modu Nasıl Etkinleştirilir?

Android’de Özel DNS Özelliğini Yönetin

Adım 1: Gizli DNS seçeneklerini yönetebilmek için, bildirim gölgesine erişmek için cihazınızın üst kısmından aşağı doğru kaydırın ve dişli simgesine tıklayın. Bu sizi cihaz ayarlarına götürmektedir. Ayarlar sayfasına uygulamalar çekmecesinden de ulaşabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Volkswagen Passat fiyatları oldukça düştü!

Adım 2: Ayarlara girdikten sonra “Ağ ve İnternet”e dokunun. Cihazınıza bağlı olarak, bunun adı “Bağlantılar” gibi biraz farklı olabilmektedir.

Adım 3: Şimdi özelliği yönetebilmek için “Özel DNS” üzerine tıklayın. “Özel DNS” seçeneğini hemen görmezseniz, “Diğer Bağlantı Ayarları” veya “Gelişmiş” seçeneğine dokunmanız gerekmektedir.

Adım 4: Üç seçeneğe sahip olursunuz: Otomatik, Kapalı ve Özel DNS sağlayıcı ana bilgisayar adı. TLS üzerinden DNS kullanmayı durdurabilmek için “Kapalı”yı, varsa şifreli DNS kullanabilmek için “Otomatik”i seçebilir ya da o sağlayıcıdan şifrelenmiş DNS kullanabilmek için özel DNS sağlayıcısının ana bilgisayar adını yazabilirsiniz. DNS sunucusu IP’leri yerine bir ana bilgisayar adına ihtiyacınız olduğunu unutmamanız gerekir.

Adım 5: Tamamlandıktan sonra, değişiklikleri uygulamak için “Kaydet”e dokunun.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz