Albert Einstein Ne İcat Etti?

0
albert einstein
albert einstein icatları

Albert Einstein tartışmasız tarihin önemli bir parçası olmaya devam ediyor. Hayatı boyunca birçok buluş ve buluşa katkıda bulunmuştur. Birçoğu belgelenmiş olsa da, kesinlikle bir noktada gözden kaçan birkaç tane var. Her halükarda, burada Albert Einstein’ın hayatı için dikkate değer bazı icatların bir incelemesi var .

Albert Einstein, şimdiye kadar bilinen en büyük fizikçilerden biri olarak varlığını sürdürüyor. Üstün bilimsel zeka sahibi bu dünyaya 14 Mart 1879’da Almanya’da geldi. Nihayetinde, fiziksel dünyayla ilgili olarak dünyanın düşünme biçimini geliştirdi.

Doğumundan altı hafta sonra ailesi Münih’e gitmek için Württemberg’den ayrıldı. Burası onun erken akademisyenlerine başladığı yer oldu. Babası Hermann Einstein, mühendis ve satış elemanı olarak çalıştı. Beş yaşındayken babası ona bir pusula verdi. Birçoğu, hayatındaki bu zamanı, bir yetişkin olarak başarısının başlangıç ​​noktası olarak görüyor. Babasının hediyesi, pusulanın neden hep kuzeyi gösterdiğini keşfetmeye çalışmakla erken bir büyüye yol açtı.

Albert Einstein, 1905’te doktorasını alarak Zürih Üniversitesi’ne girdi. Bunu, moleküllerin boyutunu belirlemek için yeni bir hesaplama türünü tanıtan teorik tezi üzerine bir sunum izledi. Aynı yıl aynı zamanda keşifler yapmakta en başarılı yılı oldu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Elon Musk parasının yarısını hayır işlerine ayıracak

Albert Einstein’ın Buluşları

Einstein’ın icatlarının çoğu daha çok keşifler ve teorilerdi. Ne olursa olsun, tarih boyunca başarıları çoktur. Genel olarak, katkılarının çoğu bilimin dört ana alanına olmuştur. Bu alanlar enerji, yerçekimi, ışık ve zaman olarak bilinir.

Albert Einstein

Brownian Hareketi

Brownian hareketi, Albert Einstein’ın ilk katkılarından biridir. İlk olarak, 1827’de botanikçi Robert Brown, mikroskop altında hareket halinde yüzen bitki sporlarını keşfetti. Bundan yola çıkarak, sporlara çarpan moleküllerle ilgili rastgele hareketin olduğunu öne sürdü. Bununla birlikte Einstein, akışkandaki parçacıkların rastgele dağılımını ve hareketini destekleyen istatistiksel tahminler sunan ilk kişi oldu. Daha sonraki deneyler teorisini doğruladı.

Einstein bunu 1911’de moleküllerden ışık dağılımı için ayrıntılı formül hesaplamalarını belirleyerek belirledi. Daha sonra bu, “Gökyüzü Neden Mavi?” Deneyiyle doğrulandı.

1916 – Genel Görelilik Teorisi

1916’da Einstein, özel görelilik teorisini genişletti. Bu da genel görelilik teorisiyle sonuçlandı. Bunu yaparak, teorilerin düzgün ve düzgün olmayan hareket sistemleri arasında uygulanmasına izin verdi. Sonuç olarak, genel teori, yerçekiminin büyük ölçekli etkileriyle ilgilidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Makyajsız Güzel Görünmenin Sırları

Esasen teori, eylemsizlik ve yerçekimi kütlesinin eşdeğerliğini belirler. Ayrıca, uzay-zaman maddi cisimlerinde üretilen ve eğriliği tarafından daha da belirlenen eğrilikler tarafından yerçekimi alanı formları üzerinde daha derin bir anlayışa izin verir. Nihayetinde, yerçekiminin anlamı hakkında daha derin bir anlayış sağlar.

1921 – Fotoelektrik etki yasası

Bu yasayı genel görelilik kuramıyla keşfetti.

1924 – Bose-Einstein Yoğuşması

Bose-Einstein Yoğuşması (BEC), katı gaz, sıvı ve plazma ile ilgili maddenin fazıyla ilgilidir. Bu, 1924 Hintli fizikçi Satyendra Nath Bose’un Einstein’a, Einstein’ın teoriyi, parçacık sayısının korunduğu özdeş atom veya moleküllerden oluşan ideal bir gaza genelleştirdiği Pank Yasası üzerine bir makale göndermesiyle sonuçlandı. Aynı yıl içinde, aşırı düşük sıcaklıklarda parçacıkların birbirine kilitleneceğini veya sistemin en düşük kuantum durumunda üst üste geleceğini tahmin ederek Bose Einstein istatistiklerine yol açtı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz