ABD’de Beyin Yiyen Amip Vakası Herkesi Korkutuyor!

0
Amip-vakası
ABD'de Amip Vakası

Merhaba Teknoloji Haberleri-Teknoloji Rehberi ailesi, bugün sizlere beyin yiyen amip vakasından bahsedeceğiz.

[toc]

[sc_fs_multi_faq headline-0=”h2″ question-0=”Amip vakası nedir?” answer-0=”Sudan bulaşan bir virüs.” image-0=”” headline-1=”h3″ question-1=”Amip vakasından kurtulmanın yolları var mı?” answer-1=”Erken teşhis edilenler kurtulabiliyor.” image-1=”” headline-2=”h4″ question-2=”Amip vakasından nasıl korunulur?” answer-2=”Sıcak sulardan kaçınarak ve burnuna almayarak.” image-2=”” count=”3″ html=”true” css_class=””]

Nadir olarak görülen amip vakaları Korona virüsünden çok daha ölümcül etki bırakıyor. Amip vakalarında virüsler beyni yediği beyin yiyen olarak da adlandırılıyor. Amip vakası ilk olarak ise ABD’de ortaya çıktı ve herkesin gözleri ABD’ye çevrildi.

amip-vakası
Amip Vakası

Son derece nadir rastlanan amip vakaları ABD’de korku dolu anlar yaşatıyor. Burnunu musluk suyu kullanarak yıkayan bir kadın ile balıkçılıkla ilgilenen bir kişi Naegleria fowleri adındaki amiple karşılaştı. Florida eyaletindeki yetkiler ise Naegleria fowleri vakasını onayladı. Beyin yiyen  amip manasına gelen Naegleria fowleri, Hillsborough’a kadar ulaştı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Bitcoin yeni rekora doğru koşuyor! Hedef 35 bin dolar

ABD’de çalışan sağlık yetkililerinin açıklamalarına göre bu amip türü göllerden, akarsulardan, göletlerden ve bazı kanallardan bulaşabiliyor. Sulu yerlerden bulaşan bu amip, insanlara burun kanalı yoluyla bulaşıyor. Bu amipin yer aldığı suyu burnuna çeken veya burnunu yıkayan kişiler bu hastalıkla baş başa kalıyor. ABD Sağlık Yetkililerinin yaptığı açıklamalara göre 1962 yılından beri 37 vaka tespit edilmiş ve bu amipten korunmak da kolay. Sadece suyun burun yolundan alınmasına engel olunması gerekiyor. Yeni vakaların ortaya çıkması yeni korunma yollarını da beraberinde getiriyor.

İlginizi Çekebilir: Ömrü Uzatan 7 Besin

 

Amipten Kurtulmanın Yolları

ABD Sağlık Bakanlığı virüsten korunmak için bazı önlemler yayınladı.  Yapılan açıklamalara göre virüsten korunmak için sıcak kaplıcalardan, ılık su alanlarından ve enerji santrallerinin yakınındaki sulardan kesinlikle kaçınılması gerekiyor. Yani yüksek su sıcaklığına sahip alanlarda bulunmamak gerekiyor. Yüksek su sıcaklıkları amipler için son derece elverişli alanlar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   4k Full HD Filmler ve Sinema İkonu Yapımlar
beyin-yiyen-amip
Beyin Yiyen Amip

Bir amip çok nadir olarak beyne girip beyni yiyor ancak gerçekten son derece ölümcül olabiliyor. ABD’den gelen istatistik sonuçlarına göre bu zamana kadar bilinen 145 Naegleria fowleri vakası gerçekleşmiş durumda. Bu açıklanan 145 kişiden de yalnızca dördü hayatta kalmayı başarabilmiş. Hayatta kalabilen kişilerin kurtulmasındaki en önemli nokta teşhislerinin erken bir zamanda belirlenmiş olmasıdır. Yani amipin vücuda girdiği anda hemen anlaşılması sonucu ancak kişiler hayatta kalabiliyor. Küçümsenmeyecek bir hastalık olan amip vakası, ABD tarafından gerekli önlemler alınıp uyulmadığı takdirde daha büyük sorunlara yol açabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz