70 Milyon Yıl Öncesine Ait Dinozor Fosili Bulundu

0
13
dinozor-fosili
dinozor-fosili

Teknoloji Haberleri – Teknoloji Rehberi ekibi Olarak bugün sizler için tabanı 70 milyon yıl öncesine dayanan ve Patagonya’da ortaya çıkan dinozor fosili hakkında bilgiler vereceğiz.

Geçmişe dair araştırmalar her geçen gün artarken, dünyanın dört bir yanında farklı bulgular ortaya çıkmaya devam ediyor. Bu bağlamda, Arjantinli paleontologlar da yoğun bir şekilde çalışmalarını sürdürüyor. Patagonya’da devam eden araştırmalarda da, Arjantinli paleontologlar oldukça önemli bulguları ele geçirmeyi başardı. Bulguların detaylı bir şekilde incelenmesinin ardından kökeni tam 70 milyon yıl öncesinde dayandığı ortaya çıkan bir megaraptorun fosili büyük bir gündem etkisi yarattı.

Patagonya Ülke Mi?

Patagonya, Şili ve Arjantin ülkelerinin güney kısımlarını kapsayan fazlasıyla geniş bir coğrafya olarak biliniyor.

Bulgular Kaç Yıl Öncesine Ait?

Ortaya çıkan bulgular, 70 milyon yıl öncesine aittir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Spotify aile paketine yeni zam! Yeni fiyat ne kadar?

Arjantinli paleontologlar, Patagonya’da yaptıkları araştırmalar sonucunda buldukları fosil hakkında da açıklamalarda bulundu. La Matanza Ulusal Üniversitesi’ne bağlı olan CTyS ajansı, bulgulara dair önemli konu başlıklarına değindi.

Dinozor Fosili Kaburga ve Omurlardan Oluşuyor

dinozor-fosili
dinozor-fosili

Yapılan açıklamalarda, Arjantin Doğa Bilimleri Müzesi’ne bağlı olarak çalışan araştırmacıların, Santa Cruz’un güneydoğu bölgesinde birtakım araştırmalar yaptığı belirtildi.

İlginizi Çekebilir: Apple Firmasının Tazminat Davası Ertelendi

 

Bu bölgede yapılan araştırmalar sonucunda büyük hacimli bir etobur dinozor fosilinin bulunduğu kaydedildi. Dinozorun, omurlardan, kaburgalardan, göğüs kemiğinin bir kısmından ve omuz kemerinden kalıntılara sahip olduğunun altı çizildi. Bu büyük bulgu, Santa Cruz’da da büyük bir etki yarattı.

Araştırmacılar arasında yer alan Paleontolog Mauro Aranciaga, yaptığı açıklamada bölgede son derece etkileyici av aletlerinin bulunduğunu söyledi. Aranciaga, yeni megaraptorun çok büyük bir örneğinin taraflarınca bulunduğunu yineledi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   21 Haziran’da Güneş Tutulması Olacak Mı?

T-Rex’lerden farklı bir şekilde, Megaraptorların görece ince yapılı olduğu belirtildi. Bulunan megaraptorun, diğer örneklerine göre daha uzun kuyruklara sahip olduğu da görüldü. Yaşadığı dönemlerde ise bu cinsin daha uzun adımlar atabilmesine imkan tanıyan uzun bacaklarının olduğunun da altı çizildi.

Bugüne kadar yapılan araştırmalarda bilim insanları, megaraptorların diğer T-Rex’lere göre daha uzun boyna sahip olduğunu şiddetle vurgulamıştı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz