TÜİK, 2021 Yılı Asgari Ücret Teklifini Verdi

0
46
TÜİK, 2021 Yılı Asgari Ücret Teklifini Verdi
TÜİK, 2021 Yılı Asgari Ücret Teklifini Verdi

Merhaba Teknoloji Haberleri ailesi , bugün sizlere TÜİK, 2021 Yılı Asgari Ücret Teklifini Verdi hakkında bilgiler vereceğiz.

TÜİK, asgari ücret için yapılan üçüncü toplantıda önerisini sundu. TÜİK, 2 bin 792.10 lira asgari ücret önerdi. Taraflar 2021 yılı asgari ücretinin belirlenmesi için haftaya bir daha toplanacak. Türkiye’de milyonlarca çalışanın merakla beklediği asgari ücret görüşmeleri devam ediyor. Hükümet, işverenler ve işçi sendikaları bugün üçüncü toplantıyı yaptı.

2021 TÜİK Asgari Ücret Önerisi Ne Kadar?

Toplantıda 2021 asgari ücrete dair ilk öneri de yapılmış oldu. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) asgari ücretin 2 bin 792 lira 10 kuruş olması yönetinde tavsiyede bulundu.

2020 asgari ücret asgari geçim indirimiyle birlikte 2 bin 324 lira. Eğer TÜİK’in önerisi kabul edilirse, 2021 asgari ücreti, bir önceki yıla göre yüzde 20 oranında zamlanmış olacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   ePttAVM Ücretsiz Maske Nasıl Alınır?
TÜİK, 2021 Yılı Asgari Ücret Teklifini Verdi
TÜİK, 2021 Yılı Asgari Ücret Teklifini Verdi

Asgari Ücret Nasıl Belirleniyor?

Her yıl aralık ayından itibaren işverenler, işçi sendikaları ve hükümet temsilcileri bir sonraki yılın asgari ücretini belirlemek için toplantılara başlıyor.

Taraflar aralık ayı içerisinde birer hafta arayla dört toplantı gerçekleştiriyor. İlk iki toplantıda taraflar değerlendirmelerde bulunurken, TÜİK üçüncü toplantıda önerisini veriyor. Dördüncü toplantıda ise asgari ücretin belirlenmesi bekleniyor.

TÜİK Geçen Yıl Ne Teklif Etmişti?

Türkiye İstatistik Kurumu geçtiğimiz yıl 2020 asgari ücret için çalışan orta işçinin 2 bin 86 lira, ağır işçinin ise 2 bin 331 lira aylık harcama tutarına ihtiyacı olduğunu aktarmıştı. Türk-İş 2 bin 578 TL’nin altında bir pazarlığa yanaşmayacağını aktarmış, TİSK ise yüzde 12 zam oranını şartlı olarak verebileceklerini söylemişti.

TÜİK, 2021 Yılı Asgari Ücret Teklifini Verdi
TÜİK, 2021 Yılı Asgari Ücret Teklifini Verdi

Türk-İş’ten yapılan yazılı açıklamada, Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun üçüncü toplantısını konfederasyonun ev sahipliğinde çevrim içi yaptığı anımsatıldı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Pazen Kumaş Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Bir işçinin asgari geçim tutarı, bizim görüşmelerde önem verdiğimiz bir göstergedir. Bugün TÜİK, bekar bir işçinin asgari geçim tutarını ağır işlerde çalışanlar için 2 bin 792 lira 10 kuruş, orta nitelikteki işlerde çalışanlar için 2 bin 507 lira 70 kuruş, hafif işlerde çalışanlar için 2 bin 339 lira 10 kuruş olarak açıkladı. Kasım ayına ait bu rakamlar, ülke gerçeklerini kesinlikle yansıtmıyor. Aralık ayı ve gelecek yıl enflasyon verisi göz önünde bulundurulduğunda, bu rakamların daha da düşük kalacağı ortada. TÜİK’in açıkladığı rakamın sadece bekar bir işçi için geçerli olduğuna dikkati çeleriz. Mevcutta aylık 2 bin 324 lira olan asgari ücretle geçinilmediğini herkes gayet iyi biliyor. Görüşmelerin başından beri dile getirdiğimiz insan onuruna yakışır bir ücret. Bunu savunmaya devam ediyoruz. TÜİK’in bugün açıkladığı rakamlar, maalesef çalışanların beklentilerinin altında kaldı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz