16 yaşında okulunun uzaktan eğitim sistemini hackledi!

0
24
hack

Teknoloji Rehberi – Teknoloji Haberleri ailesi olarak bu yazıda sizlere uzaktan eğitim dersine girmek istemeyen 16 yaşındaki gencin sistemi hacklemesi hakkında bilgi vereceğiz.

Koronavirüs sebebiyle alınan önlemlerin arasında okulların kapatılması da yer alıyordu. Birçok ülkede okullar bir bir kapanırken, uzaktan eğitim sistemine geçilmeye başlandı. Amerika’da da uzaktan eğitim uygulanmaya başlandı.

Genç hacker sistemi çökertti

Uzaktan eğitim ile ders gören 16 yaşındaki Amerikalı genç, derslere girmek istemiyordu. Bu yüzden de okulunun internet ağına sızdı ve üç günlüğüne devre dışı bıraktı. Devre dışı bırakmasının ardından üç gün boyunca uzaktan eğitim dersleri verilemedi.

Devletin sunucularına bağlı olan okulun sunucularının nasıl bu kadar basit şekilde çökebileceği de baya bir konuşuldu. Ardından bunun bir güvenlik açığı sayesinde olduğunun farkına varıldı. 16 yaşındaki genç bu açıktan, metin editörüne yerleştirdiği bir casus yazılım sayesinde faydalandı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   25 mm STOP Uzaktan Komutalı Stabilize Top Sistemi

LOIC adındaki yazılım, yerleştirildiği programın çalıştırılması halinde interneti çökertiyor. Bunun sonucu olarak, bilgisayar kitleniyor ve herhangi bir müdahale edilemiyor. Sistemi çökerten genç, yakalandığı zaman nasıl çökerttiğini bir bir öğretmenlerine anlattı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz