150W Hızlı Şarj Gerçekten Ne Anlama Geliyor?

0
hızlı şarj
hızlı şarj

Mobil Dünya Kongresi (MWC) 2022 sırasında, birkaç şirket 150W şarj teknolojilerini duyurdu ve OPPO daha da hızlı, 240W SuperVOOC flaş şarj teknolojisi sunmaya kadar gitti . HONOR, dünyanın ilk 100W hızlı kablosuz şarj cihazı Magic 4 Pro’yu piyasaya sürecek kadar ileri gitti. Sağlanan 5W şarj cihazı ile 65W şarj cihazı arasındaki fark önemlidir ve akıllı telefonunuzu, tabletinizi, akıllı saatinizi ve hatta dizüstü bilgisayarınızı şarj etmek için çok daha az zaman gerektirdiğinden size değerli zaman kazandırabilir. Hızlı şarj hızla artıyor ve artık akıllı saatler, kablosuz kulaklıklar, kulaklıklar, akıllı telefonlar, tabletler, dizüstü bilgisayarlar ve hatta elektrikli arabalar (EV’ler) dahil olmak üzere çoğu üründe destekleniyor. Bununla birlikte, bir dizi farklı şarj teknolojisi var ve hepsi aynı değil. Bu makale, farklılıkları ve hızlı şarjın neden çok önemli ve kullanışlı olduğunu açıklamaya çalışacaktır.

Hızlı Şarj Nedir?

Hızlı şarj, genellikle amper ve voltaj olarak ölçülen şarjın çıkışı olarak adlandırılır. Voltu amper ile çarparsanız watt değerini bulursunuz. Watt ne kadar yüksek olursa, şarj o kadar hızlı olur. Hızlı şarjın bir sonucu olarak, hem cihazda hem de duvar şarj cihazının kendisinde üretilen ısıyı sıklıkla fark edeceksiniz. Çoğu duvar adaptörü, sorunu azaltmak için güvenlik teknolojisine ve ısı dağıtma çözümlerine sahiptir ve bu da kullanımlarını güvenli hale getirir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   iPhone 13 Çıkış Zamanı Sarkabilir
Hızlı Şarj
En hızlı şarj

Hızlı Şarjı Kim Destekliyor?

Çoğu şirket ve çip üreticisi kablosuz şarjı destekler. Liste Apple, Google, Samsung, Motorola, OnePlus, OPPO, HUAWEI, Sony ve daha fazlasını içerir. Pek çok farklı hızlı şarj teknolojisi vardır ve bazıları belirli markalara ve cihazlara özeldir.

Örneğin Apple gibi şirketler, telefonlar yazılım ve donanım açısından kısıtlandığı için iPhone’ların 20W+ hızlarda şarj edilmesine izin vermiyor. Apple’ın açıklaması güvenliktir, ancak Apple’ın tescilli 20W adaptörlerini satarak çok para kazandığı açıktır. Bu, tüm duvar adaptörlerinin eşit yaratılmadığını ve satıcıların çeşitli nedenlerle birinci taraf olmayan cihazlara erişim ve şarj oranlarını sınırlayabileceğini gösteriyor. Samsung Galaxy S22 sadece 25W’a kadar kablolu hızlı şarjı destekliyor ve 65W’lık bir duvar adaptörü kullansanız bile cihaz 25W şarj hızlarıyla sınırlı olacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Windows'ta 'USB Aygıtı Biçim Hatasını' Düzeltin

Hızlı Şarj Neden Önemlidir?

Hızlı şarj hayatımızı kolaylaştırır ve cihazlarımızı çok daha hızlı şarj eder. Bu kullanışlı. 5W şarj cihazına sahip bir iPhone’un tamamen şarj olması yaklaşık 3 saat kadar sürebilirken, 20W duvar adaptörü kullanıldığında bu süre yaklaşık 1 saat 30 dakikaya düşecektir. Bu önemli bir fark. OnePlus 9 Pro gibi bir cihaz, 65W duvar adaptörü ve 4.500 mAh pil kullanır. OnePlus 9 Pro, yalnızca 30 dakikada %0’dan %99’a çıkabilir ve tamamen şarj olması ortalama olarak yaklaşık yarım saat sürer.

Bu kadar yüksek hızlarla geceleri telefonunuzu şarja takma alışkanlığınızı değiştirebilirsiniz. Cihazınız hızlı şarjı destekliyorsa, sabahları telefonunuzu hızlı bir şekilde şarj edebilirsiniz ve yola çıkmaya hazır olduğunuzda tamamen şarj olur. Apple, Samsung ve Google gibi şirketlerin bu teknolojileri uygulamaya geçirmesi muhtemelen birkaç yıl daha alacakken, daha da hızlı teknolojileri destekleyen, başta Asyalı olmak üzere başka üreticiler de var.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz