Warren Buffet’tan yatırımcılara 5 tavsiye

0
11

Amerikalı hisse yatırımcısı ve servetiyle ünlü iş adamı Warren Buffet, acemi hisse yatırımcılarına ders niteliğinde, kendi hayat tecrübesinden yola çıkarak tavsiyelerde bulunuyor. Teknoloji Rehberi – Teknoloji Haberleri ailesi olarak gelin görelim Warren Buffet’ın yatırımcılara 5 tavsiyesi nelermiş.

“Farklı Olmak İsteyin”

Warren Buffet, yatırım dünyasına girdiği zaman asla başkalarının dediklerini ve yaptıklarını uygulamamış. İnsanların yöneldiğinin aksine gitmiş ve kendi standartlarını oluşturmuş. Bu sayede, popüler yatırımlara yönelen insanlardan daha başarılı olmayı başarmış.

“Boşa Vakit Geçirmeyin”

Bir yatırım yaparken asla çok düşünüp, gereksiz şekilde vaktinizi harcamayın. Bir yatırım yapma kararı aldıysanız, o kararı hemen uygulayın ve boşa zaman kaybetmeyin.

“Borçlarınızı Sınırlayın”

Warren Buffet, hayatının hiçbir alanında ödeyemeyeceği önemli borçların altına girmedi.Ayrıca Warren Buffet, sadece borçlar değil kredi kartları harcamalarına da karşı. Bir borç edinirken, ödeyebileceğiniz bir miktar üzerinden pazarlık yapın. Eğer ödeyemeyeceğiniz borçlar edinirseniz, yatırımlarınız için gerekli sermayeyi oluşturamazsınız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Daktilo Ne Zaman ve Nasıl İcat Edildi

“İnatçı Olun”

Yatırım dünyasına girerken çok inatçı olmanız gerekiyor. Azimli ve inatçı olursanız piyasanın hakimi olan birçok büyük rakibinizi yenebilirsiniz. Warren Buffet, kazandığı servetini inatçı kişiliğine borçlu olduğunu söylüyor.

“Ne Zaman Bırakmanız Gerektiğini Bilin”

Eğer bir hata yaptıysanız ve bu hata size zarar olarak dönmüşse, zararın neresinden dönsem kardır düşüncesiyle hareket edin. Olabildiğince kısa sürede hatanızdan uzaklaşın ve telafi etmeye çalışın. Warren Buffet daha yatırım dünyasına atılmamışken, gittiği bir araba yarışında bahse girmişti. Bahse girdiği araba kaybetti. Ancak hırsına yenik düştü ve son parasını harcayarak ikinci kere bahse girdi. Onu da kaybedince evine cebi boş bir şekilde döndü. Bu hatasından şöyle bir ders çıkarttı : Eğer zamanında bıraksaydım ve hırsıma yenik düşmeseydim, ilk kaybedişimde bırakırdım ve evime dolu bir ceple geri dönerdim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz