Türkiye’nin En Büyük Rüzgar Tüneli Geliyor!

1
957
turkiyenin-en-buyuk-ruzgar-tuneli
Türkiye'nin En Büyük Rüzgar Tüneli Geliyor

Merhaba Teknoloji Haberleri – Teknoloji Rehberi ailesi, bugün sizlere Türkiye’nin en büyük rüzgar tüneli hakkında detaylı bilgiler vereceğiz.

Rüzgar tünelleriyle ilgili yapılan çalışmalar gün geçtikçe Türkiye içerisinde artarak devam etmektedir. Yeni bir haber de ODTÜ rektörü olan Prof. Dr. Mustafa Verşan Kök’ün açıklamalarından geldi. Türkiye’nin en büyük rüzgar tünelinin inşaatının tamamlandığı haberini duyuran Kök, RÜZGEM’in açılışının da bu yıl içerisinde yapılacağını bildirdi.

İlginizi Çekebilir: Volkswagen Tiguan 2020 şaşırtan fiyat listesi

ODTÜ’de görev yapan Kök, ODTÜ’nün en girişimci ve yenilikçi üniversite ödüllerini aldığını ve birçok alanda başarılı olduğunu hatırlatarak ne kadar önemli bir iş yaptıklarını vurguladı. Ayrıca Dünya’daki en iyi 100 üniversite arasında yer almayı hedeflediklerini de ayrıca sözlerine ekledi. Üniversite’de ayrıca ilk Bilişim İletişimi Ofisi de kuruldu. Bu ofis sayesinde üniversite televizyon ve radyo kanalları üzerinden birçok programı sunabiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Kısa Çalışma Ödeneği 28 Şubat 2021 Tarihine Kadar Uzatıldı !
turkiyenin-ılk-ruzgar-tuneli
Türkiye’nin ilk rüzgar tüneli

Açılış Bu Yıl İçinde Yapılacak

Rektör Kök ODTÜ’nün başarılarından bahsederken bir yandan da rüzgar enerjileri üzerine yaptıkları büyük projeden bahsetti. Türkiye’nin enerji bakımından dışa bağımlılığını azaltarak rüzgar enerjisinde millileşme yaratmak istediklerini söyleyen Rektör, Türkiye’deki en büyük Rüzgar Tüneli’nin tamamlandığını bildirdi.

ruzgar-tuneli-tamamlandı
Türkiye’nin İlk Rüzgar Tüneli Tamamlandı

T.C. Cumhurbaşkanlığının desteklediği bu projeye RÜZGEM adı verilmekte ve 3 ayrı test bölgesinde oluşmaktadır. Hava yastıkları üzerinde yer değiştirebilen test bölgeler, de yer alarak bu yıl içerisinde açılışı tamamlanmıştır. Açılışın da Cumhurbaşkanımız tarafından yapılması bekleniyor.

1 YORUM

  1. Ankara rüzgar tüneli aktif olarak kullanılıyor mu?
    1950 yılında tamamlanan Ankara rüzgar tünelini kullandık yetmedi de daha büyüğünü mü yaptık?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz