SpaceX, Starship fırlatma girişimini erteledi

0
SpaceX, Starship fırlatma girişimini erteledi
SpaceX, Starship fırlatma girişimini erteledi

Elon Musk’ın SpaceX’i Pazartesi günü yüksek Starship roketini ilk kez Teksas’ta Körfez kıyısındaki özel bir tesisten uzaya fırlatmayı planlıyordu. Ancak geri sayımın bitmesine 15 dakikadan az bir süre kala şirket fırlatmanın ertelendiğini duyurdu.

SpaceX, Starship fırlatma girişimi
SpaceX, Starship fırlatma girişimi

Starship’in yörüngeye fırlatılması, birkaç yıl süren düzenleme çalışmalarının ve teknolojik testlerin doruk noktasıdır. Şirket yönetimi fırlatmanın deneysel niteliğini defalarca vurguladı. SpaceX ilk yörüngesel Starship fırlatmasını 2021 yazında gerçekleştirmeyi umuyordu ancak geliştirme ve FAA onayındaki gecikmeler zaman çizelgesini geriye itti.

Starship, Dünya’nın ötesine kargo ve insan taşımak üzere tasarlandı ve NASA’nın astronotları Ay’a geri götürme planı için kritik önem taşıyor. İki yıl önce SpaceX, Starship’i mürettebatlı bir Ay iniş aracı olarak kullanmak üzere NASA’dan yaklaşık 3 milyar dolarlık bir sözleşme kazandı. Böylece Starship, NASA’nın Artemis ay programının bir parçası olarak kullanılacak ve astronotları ajansın SLS roketi ve Orion kapsülüyle ay yüzeyine ulaştıracak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   WhatsApp yakında 2 GB'a kadar büyük medya dosyalarını paylaşmanıza izin verebilir

Bir Sonraki Fırlatma Girişimi Çarşamba Gününden Önce Olmayacak

SpaceX’ten Kate Tice, şirketin başka bir deneme yapmak için en az 48 saat beklediğini ve bunun da Çarşamba günü olacağını söyledi. Bir sonraki deneme için “zamanlamanın ne olacağından tam olarak emin değiliz” diyen Tice, bunun SpaceX’in bugünkü denemeden elde ettiği verilere bağlı olacağını belirtti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz