Soğuk Cüzdan Nedir ?

0
Kripto Vadeli İşlem Ticareti Nedir
Kripto Vadeli İşlem Ticareti Nedir

Günümüzde kripto para piyasası hızlı bir şekilde büyüyüp gelişmektedir. Bireysel kullanıcıların, şirketlerin ve birçok kişinin kripto para yatırımları bulunmaktadır. Fakat birçok kişi kripto paraların nasıl koruma altında tutulması gerektiği konusunda bilgi sahibi değil. Bu yazımızda sizlere, kripto para yatırımlarınızı en kolay ve en güvenilir şekilde nasıl saklayacağınızı anlatmaya çalışacağız. Yani özet olarak kripto para yatırımlarınızın en güvenli şekilde saklanmasını sağlayan soğuk cüzdanları anlatacağız.

Kripto Para Cüzdanı Nedir ?

Kripto para cüzdanı, sahip olduğunuz kripto paraları saklamanızı ve transfer edebilmenizi sağlayan uygulamalara denilmektedir. Kripto para cüzdanları ikiye ayrılmaktadır. Bunlar soğuk cüzdan ve sıcak cüzdan şeklindedir. Bu cüzdan türleri de kendi aralarında birçok alt türe ayrılmaktadır (ağ düğümü cüzdanı, depolama cüzdanı , masaüstü cüzdan vb. şeklinde).

Soğuk Cüzdan Nedir ?

Soğuk cüzdan, kripto para işleriyle ilgilenen birçok kişi tarafından duyulmuştur. Soğuk cüzdan ile birlikte elinizde bulunan değerli kripto paraları çevrimdışı bir şekilde muhafaza edebilirsiniz. Soğuk cüzdan, kripto paralarınıza internet üzerinden gelebilecek risklerden engeller. Çünkü çevrimdışı olarak saklandığınız kripto paralarınızın bu halde internete erişimi yoktur.

Soğuk Cüzdan Kripto Paralar İçin Nasıl Çalışmaktadır ?

Donanım cüzdanları, aslında sizlerin sadece özel anahtarlarını saklayıp muhafaza etmektedir. Kripto para birimleri, donanım cüzdanı yardımıyla eriştiğimiz blockchain de güvenli bir şekilde saklanmaktadır. Özel bir yapıya sahip olan anahtarınız ile birlikte blockchain de kimliğiniz doğrulanır ve madeni paralarınıza erişim sağlanır. Donanım cüzdanlarının ana işlevi, özel yapıya sahip olan anahtarınızın uzakta güvenli bir şekilde saklanmasıdır. Bu çevrimdışı yapıya sahip olan cüzdanlar, internete bağlı olmadığından dolayı bilgisayar korsanlarına karşı güvenli bir yapıya sahiptirler.

Donanım cihazlarının adından söz ettiren diğer bir özelliği ise blockchain işlemlerini imzalamanıza ve bu işlemlere onay verme işlemini sağlamasıdır. Özel anahtar, blockchain işlemlerinin gerçekleştirirken işlemi onaylayıp imzalayan bir dijital imza gibi düşünülebilir. Bu anahtarlar bir dizi rastgele karakter ve sayıdan oluşmaktadır. Bu anahtarlar benzersiz oldukları için kimse tarafından taklit edilmesi imkansızdır.

Donanım cüzdanlarını sisteme entegre edebilir ve sadece sizin bilmiş olduğunu bir PIN ile kilidi açabilirsiniz. Giriş işlemini başarı ile yaptıktan sonra herhangi bir işlem sipariş edebilir veya herhangi bir işlemi onaylayabilirsiniz.

Soğuk Cüzdanımı Kaybedersem Ne Yapacağım ?

Donanım içerisinde saklanan özel anahtarlar bir PIN ile güvenli şekilde korunmaktadır. Dolayısıyla cüzdanınızı kaybetseniz bile bulan kişi PIN i bilemeyeceği için cüzdana erişim sağlayamayacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   E-Arşiv Fatura Sistemi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Donanım cüzdanınızı kaybettiğiniz zaman, özel anahtarınızı tekrar oluşturmak için bir açılış ifadesi kullanabilirsiniz. Bu işlemi gerçekleştirerek özel anahtarı çok kısa bir süre içerisinde yeni almış olduğunuz donanım cihazınıza güvenli bir şekilde taşıyabilirsiniz.

Kripto Paralar İçin Donanım Cüzdanı Kullanmaya Değer Mi ?

Günümüzde donanım cüzdanı kullanmanın birçok avantajı bulunmaktadır. Bir donanım cüzdanı ile birlikte; çok daha yüksek güvenlik, birçok kripto paranın saklanması gibi avantajlar sağlamaktadır. Dilerseniz içeriğimizde daha detaylı bir şekilde sizleri bilgilendirelim.

Donanım Cüzdanları Yüksek Güvenlik Önlemleriyle Güçlü Korumalar Sağlar

Donanım cüzdanları, günümüzde sunmuş oldukları yüksek güvenlik önlemleri sebebiyle birçok kullanıcı tarafından aktif bir şekilde kullanılmaktadır. Kullanmış olduğunuz bilgisayar korsanlar tarafından ele geçirilse hatta kullanılmaz hale gelse veya getirilse bile kripto paralarınız bu cüzdanlar ile birlikte güvende olacaktır. Donanım cüzdanları, sahip olmuş olduğunuz bilgisayara çeşitli siber saldırılar veya kötü niyetli korsanlara karşı ekstra olarak bir koruma kalkanı sunmaktadır.

main product photo

Birden Fazla Kripto Parayı Tek Bir Cüzdanda Saklayabilirsiniz

Sahip olmuş olduğunuz donanım cüzdanları aynı zamanda birden çok blok zinciri ve jetonu sorunsuz bir şekilde çalıştırabilir. Donanım cüzdanları içerisinde kripto paralarınızı güvenlik bir şekilde yönetebilir ve saklayabilirsiniz. Donanım cüzdanlarında bulunan kurtarma özelliği ile tüm kripto para varlıklarınızı kolay bir şekilde yedekleyebilirsiniz.

Donanım Cüzdanları Büyük Kolaylık Sağlamaktadır

Donanım cüzdanları çok büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Donanım cüzdanı ile birlikte nerede olursanız olun kripto paralarınıza güvenli bir şekilde erişebilirsiniz. Donanım cüzdanları boyutları bakımından ufak bir yapıya sahiptir ve bu cüzdanları istediğiniz her yere kolaylıkla götürebilirsiniz. Ayrıca, bu cüzdanları kullanırken sürekli hesap açmak durumunda kalmamaktasınız.

Ticaret

Günümüzde varlığını devam ettiren çeşitli ticaret platformlarını kullanarak doğrudan donanım içerisinde bulunan portföyünüzden ticaret işlemlerinizi güvenli bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Bu işlem kripto para birimlerinizi en güvenli şekilde takas etmenizin bir yoludur diyebiliriz. Bu varlıklar, ilk olarak borsaya yatırılmak yerine direkt olarak portföylerinizden alınıp satılır. İşlem bu şekilde gerçekleşmektedir.

En İyi Soğuk Cüzdan Hangisidir ?

Günümüzde birçok kripto para yatırımcısı bu sorunun cevabını aramaktadır. Bu soruyu cevaplamak oldukça ve zordur diyebiliriz. Çünkü, soğuk cüzdan cihazlarının sunmuş olduğu koruma seviyesi ve gizlilik gibi birçok farklı yapıda özellikleri mevcuttur. Genel olarak bu cihazları incelediğimizde, donanım cüzdanını iyi yapan bazı belli başlı özellikler bulunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Bitcoin rekor üstüne rekor kırdı: değeri 200 bin TL'nin üzerinde!

Bu özellikler arasında, iki faktörlü kimlik doğrulamasını kullanan cihazlar diğer cihazlara göre daha ön plandadır diyebiliriz çünkü bu doğrulama ile birlikte cihazın güvenlik önlemleri daha üst seviyeye sahip oluyor. Bu özelliğin yanı sıra cihazı iyi yapan başka özelliklerde mevcut. Cihazın başka sistemlerle uyumlu bir şekilde çalışması, cihazın kolay ve rahat bir şekilde kullanabiliyor olması gibi özelliklerde söylenebilir.

TREZOR MODEL T

Cihazın özelliklerinin yanı sıra ürünü satın aldıktan sonra da bazı konularda destek almanız gerekebiliyor. Bu sebepten dolayı alacağınız ürünün satış sonra da desteğinin sağlandığı bir ürün olduğundan emin olmak da fayda var. Soğuk cüzdan alımı gerçekleştirmeden önce kişisel tercihlerinizi belirleyerek internet üzerinde geniş bir araştırma yapmanızı tavsiye ederiz. Bu şekilde size uygun en iyi soğuk cüzdanı satın alabilir ve kripto para yatırımlarınızı bu cüzdanlarda güvenli bir şekilde saklayabilirsiniz.

 

Soğuk Cüzdanlar Hakkında Kullanıcılar Tarafından Sık Sorulan Sorular

Donanım Kripto Cüzdanları Ne Kadar Güvenli ?

Bu cüzdanlar genel olarak bir cep telefonu uygulaması veya bilgisayar programı ile birlikte çalışırlar. Bu yapıya sahip donanım cüzdanları dışardan gelecek saldırılara karşı çok iyi bir şekilde korunur. Bu cüzdanların korsanlar tarafından ele geçirilmesi, kırılması neredeyse imkansız denecek seviyededir.

Donanım Cüzdanı Bilgisayar Korsanları Tarafından Kolay Bir Şekilde Hacklenebilir Mi ?

LEDGER NANO X

Almış olduğunuz resmi bir mağazadan veya orijinal bir ürün değilse cihaz önceden kurcalanmış olabilir ve böylece cihaz içerisinde bulunan özel anahtarlar çalınabilir. Çünkü ürünün siz satın almadan önce nasıl bir işlem gördüğünü ve kimler tarafından kurcalandığını hiçbir şekilde bilemez ve tahmin edemezsiniz. Bu gibi sorunlarla karşı kalmamak için satın alacağınız cüzdanları her zaman resmi bir mağazadan satın alınız. Resmi ve güvenilir yerden bu cüzdanları aldığınız zaman bu gibi sorunlarla karşı karşıya kalmazsınız. Bu sebepten dolayı soğuk cüzdanları almadan önce mutlaka satın alacağınız yeri detaylı bir şekilde araştırınız ve araştırmalarınız sonucunda güvenli olduğunuzu düşündüğünüz yerden soğuk cüzdan alımını gerçekleştiriniz. Soğuk cüzdanı satın aldıktan sonra artık daha güvenli bir şekilde kripto para yatırımlarınızı soğuk cüzdanlarda muhafaza edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz