Sera Nedir? Seranın Faydaları Nelerdir?

0
144
sera
sera

Bitkilerin, sebzelerin ve meyvelerin yetişme ortamı olan sera, olumsuz hava durumlarına karşı korunaklı bir yapıdır. Bu yapılar, genellikle naylon görünümlü mekanlara ev sahipliği yapar. Yetiştirilmek istenen bitkinin üzeri örtülü bir şekilde kullanılması, genellikle çimlenmesi ve belli oranda büyümesi açısından oldukça önemlidir.

Nem ya da kırağı gibi sebzeye zarar verecek durumlara karşı seralar, kullanışlı yapısıyla geniş çevreler içerisinde ön plana çıkar. Hobi veya ticari olarak yapılan tarımda kullanılan seralar, naylon tarzı bir örtü ile kapatıldığı gibi cam örtü ile de kapatılabilir.

Bundan dolayı birden fazla marka, seralar için kaliteli ve dayanıklı ürünler tasarlar. Ayrıca seralar, genellikle Akdeniz ve Ege bölgelerinde yaygın olduğu için bu ürünler bölgenin hava durumuna göre farklı özellikler taşır. Ilıman iklimde oldukça faydalı olan bu seralar, kurulduğu bölgenin dışarısından gelecek olumsuz şartlara karşı bitkilerin korunmasını sağlar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Kısırlık Tedavisinde Son Dönemde Yaşanan Gelişmeler

Seralar Yapay Mı Olmalı Doğal Mı?

Sera kaplı köy - Genel - Tarım TV

Pek çok marka, seralar için yapay çevre koşulları oluşturduğu gibi doğal ortamı bozmadan da uygun alanlar oluşturabilir. Örneğin; ısıtma ya da havalandırma gibi koşulların doğal ortam içerisinde olması, hem sağlıklı hem de lezzetli besinler yetişmesine oldukça büyük katkı sunabilir.

Sera hakkında bilinmeyenler - Molatik Diğer

Lakin bu koşulların ve ilaçlama gibi kimyasal kullanımların yapay seralarda da yaygın olması, doğal ortamda yediğiniz besinin tadını yakalamanızı sağlar. Olumlu katkısı, kış meyvelerini veya sebzelerini yaz mevsiminde de yeme olanağı sunmasıdır. Bundan dolayı, oluşturmak istediğiniz seranın içerisinde yetiştireceğiniz bitkiden ziyade ortam koşullarına dikkat etmek gerekir.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz