Sahra Çölü’ne Son 42 Yılda 4. Kez Kar Yağdı

4
24
Sahra Çölü'ne Son 42 Yılda 4. Kez Kar Yağdı
Sahra Çölü'ne Son 42 Yılda 4. Kez Kar Yağdı

Merhaba Teknoloji Haberleri ailesi , bugün sizlere Sahra Çölü’ne Son 42 Yılda 4. Kez Kar Yağdı hakkında bilgiler vereceğiz.

Dünyanın en sıcak çöllerinden bir tanesi olan Sahra Çölü, son 42 yılda dördüncü kez kar yağışı aldı. Cezayir’in kuzeybatısında kalan ve yüksek rakıma sahip kısım, bu hafta içerisinde kar yağışı aldı.

Dünyadaki en sıcak çöllerden bir tanesi olan Sahra Çölü, yayıldığı 9,4 milyon kilometre karelik alanla Afrika kıtasının yaklaşık 3’te 1’lik bir alanını kaplıyor ve dünyadaki en büyük sıcak çöl olarak biliniyor. Türkiye’nin 783 bin 562 km2‘lik bir alana sahip olduğunu göz önüne alarak Sahra Çölü’nün ne kadar büyük olduğunu hayal edebilirsiniz.

183 metre yüksekliğe ulaşan kum tepelerine sahip olan Sahra Çölü’nde bu alanlar, çölün toplamda sadece %15’lik kısmını kaplıyor. Ancak bunun haricinde dağlar, platolar, çakıllı alanlar gibi birçok kısmı da bulunuyor. Dünyanın bu en kurak bölgelerinden bir tanesine son 42 yıl içerisinde dördüncü kez kar yağdı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Google Rekabet Kurulu'na 1 Temmuz'da Savunmasını Verecek

Sahra Çölü’ne 19 Ocak Salı günü kar yağışı düştüğü açıklandı. Cezayir’in kuzeybatısında kalan kısma yağan kar, kum tepelerinde ilginç şekiller oluşturdu. Bu çöle daha önce 1979,  2016 ve 2018 yıllarında da kar yağışı düşmüştü. Bu sefer yağan karın farkı ise diğer yağışlar kadar yüksek kalınlıklara ulaşmamış olması.

NASA’dan yapılan açıklamaya göre çölün Atlas Dağları gibi yüksek rakıma sahip yerlerine kar yağışının düşmesi nispeten daha olası. 2018 yılında yağan karın uzaydan bile görülebilir olduğunu belirten NASA, Atlas Dağları’nın Fas tarafına bakan kısımlarına 2012 ve 2015’te de kar yağdığını belirtti.

Sahra Çölü'ne Son 42 Yılda 4. Kez Kar Yağdı
Sahra Çölü’ne Son 42 Yılda 4. Kez Kar Yağdı

Kar yağışının yaşandığı Ain Sefra, deniz seviyesine göre 1000 metre yüksekliğe sahip ve Atlas Dağları’yla çevrili. Yağıştan bir önceki gece bu bölgenin sıcaklığı -3 dereceye kadar düşüyor. Kar yağışı için gereken soğuk hava ve nem, Ain Sefra’da az da olsa bulunuyor. Tabii bu da bu bölgede çok nadir de olsa kar yağışı düşmesini sağlıyor.

4 YORUMLAR

    • İklim değişiklikleri artık ön göremediğimiz hava olaylarının gerçekleşmesine neden oluyor. Dünyanın dört bir yanında beklenmedik durumlar yaşanıyor maalesef.

  1. Bu son küresel ısınma olaylarından sonra, artık her hava durumuna ve koşuluna hazırlıklı olmalıyız. Çöle bile kar yağıyorsa artık gerisini düşünmemiz lazım. Daha sıkı önlemler alınmalı diye düşünüyorum küresel ısınma ile ilgili. Bu şekilde havaların dengesiz ilerlemesi hem insanlık için hem de doğa için çok kötü bir olay.

    • Hava sıcaklıklarının artışı, karbondioksit oranının yükselmesi, buzulların erimesi, fırtınaların artması, kuraklık ve çölleşmenin artışı artık herkesin kabulleneceği netlikte iklim değişikliği gerçeğini ortaya çıkarmıştır.
      Maalesef güneş ışınları atmosferden geçerek yeryüzünü gün boyu ısıtmaktadır. Işınların bir kısmı ise yeryüzüne çarptıktan sonra uzay boşluğuna geri yansır. Ayrıca ısınan kara ve denizler ise sıcaklık farklarından dolayı soğumaya başlar. Dünya hepimizin dünyası ve tüm canlıları korumak adına insanlık olarak çok dikkatli olmalı ve önlemleri biran önce almamız gerekli. Hepimizin +1 eklemek için faydası olacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz