Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Korona Virüs Aşısının Ücretsiz Olup Olmayacağına Dair Açıklama Yaptı

0
29
covid aşısı bakan koca
covid aşısı bakan koca

Merhaba Teknoloji Haberleri ailesi , bugün sizlere Korona Virüs Aşısının Ücretsiz Olup Olmayacağı hakkında bilgiler vereceğiz.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, TÜSEB desteğiyle Erciyes Üniversitesi’nde geliştirilen COVID-19 aşısının Faz-I çalışmasında 44 gönüllüye aşı uygulandığını ve şu ana kadar ciddi bir yan etki görülmediğini duyurdu.

Tüm dünyayı etkisi altına alan 2020’nin illet hastalığı Korona Virüs salgını aşının bulunmasıyla beraber sona yaklaştık mı ? Artık kurtuluyor muyuz ? sorularını beraberinde getirdi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada, “(İstanbul’da) Son 7 günde ortalama vaka artışı, geçen ayın ortalamasından yüzde 85 fazladır. Oran, 16,5 milyon nüfusla birlikte düşünüldüğünde korkutucudur. İstanbul’da durumu kontrol altına alamazsak, salgın baş edilebilir olmaktan çıkacaktır.” demişti.

covid-19
covid-19

Plan ve Bütçe Komisyonu’nda konuşan Bakan Koca, Kovid-19 aşısının tedarikine ilişkin, “Pfizer (aşı) ile ilgili aralık ayında olma ihtimali zayıf görünüyor. Ruhsatın Aralık’ta olmama ihtimali yüksek oldu. Olursa Türkiye’ye verebileceği rakam 1 milyon. Yıl içinde de 25 milyona olabilirliği şeklinde görüşmelerimiz var. Yerli aşımızın devreye girmesi nisan ayı şeklinde olur. Çin aşısı için de aralık ayında 10 milyon aşı alabileceğiz, Ocak ayında da böyle olacak, bu sayı 2 katına çıkabilir ve bir iki gün içinde sözleşmeler imzalanacak” şeklinde konuştu

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Donanım Haber Ölücüsünün Akıllara Zarar Yakıt Tasarruf Yöntemi Virale Düştü

5 MİLYON KİŞİ ÜCRETSİZ AŞILANACAK

Hürriyet’ten Prof. Dr. Osman Müftüoğlu, aşı ile ilgili gelişmeleri görüştüğü Sağlık Bakanı Koca’nın açıklamalarını aktardı. Müftüoğlu, “Pek çok ülke gibi (mesela Japonya, İngiltere) bizde de aşının ücretsiz uygulanacağı düşüncesindeyim. Birkaç hafta önce Sağlık Bakanımız Dr. Fahrettin Koca ile yaptığım görüşmede de Sayın Bakan bana açık ve net olarak uygulamaya Çin aşısıyla başlanacağını, ilk iki ay içerisinde risk grubundaki ortalama 5 milyon kişinin aşılanmasının ücretsiz olarak tamamlanacağını açıklamıştı. Kanaatim o ki aşı bizde de ücretsiz yapılacak. Ama bilelim ki öncelik risk grubundakilerin olacak” ifadesini kullandı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bu soruyu Risk grubundaki ortalama 5 milyon kişinin aşılanmasının ücretsiz olarak tamamlanacak” şeklinde cevapladı. Müftüoğlu, ayrıca kendi değerlendirmesinde aşının genel olarak ücretsiz olacağını düşündüğünü ancak risk grubundaki kişilerin öncelikli olacağını dile getirdi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Şefkat Eli İnsani Yardım Derneği
covid 19 aşısı
covid 19 aşısı

Şu an ise özellikle BioNTech & Pfizer aşısının taşıma ve depolama sorunlarıyla ilgili çözümler düşünülüyor. Aşığının -70 derece gibi bir soğuk ortamda bulunması durumu şuanda tedarik aşamasını ve depoloma sorununu beraberinde getiriyor. Bu aşının soğuk bir ortamda taşınması ve korunması gerekliliği çözülmesi gereken bazı sorunları da peşinde getiriyor. Peki, tüm bu sorunları atlattığımızı varsayarsak koronavirüs aşısı ile beraber bu salgın hayatımızdan gidecek mi ?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz