Rusya Hakkında Bilmeniz Gereken Şaşırtıcı 5 Gerçek

0
1582
Rusya Hakkında Bilmeniz Gereken Şaşırtıcı 5 Gerçek

Merhaba Teknoloji Haberleri – Teknoloji Rehberi ailesi, bugün Dünya’da önemli bir ülke olan Rusya hakkında bilmeniz gereken şaşırtıcı 5 gerçek konusundan bahsedeceğiz. Aslında Rusya ile ilgili şaşırabileceğiniz çok konu var. Büyük bir kısmını sizlerle paylaşarak önemli 5 tanesini ön plana çıkardık. Detaylar yazımızda.

Rusya ülkesi birçok ülkenin dikkatini çeken önemli, gelişmiş bir ülkedir. Bu ülkenin ön plana çıkmasında kuşkusuz birçok değerli özelliği bulunmaktadır. Özellikle yüz ölçümünün oldukça büyük olması altında yatan saklı cennetlerin neler olduğu konusunda en büyük merakları uyandırıyor. Rusya’nın toplam büyüklüğü 17 milyon kilometrekare olarak bilinmektedir. Bu yüz ölçümü ile Plüton’un yüzölçümünü bile geçmiş durumdadır. Bu kadar geniş bir ülke olması sebebiyle Dünya’da en fazla saat dilimi de bu ülkeden geçiyor.

Başkentinin de Moskova olduğu bilinmektedir. Rusya’nın nüfusu ise Türkiye’yi biraz geçiyor. Toplam 144 milyonluk bir nüfusa sahip. Bu kadar büyük bir yüzölçümüne bu kadar az bir nüfus düşmesi nüfus yoğunluğunu oldukça azaltıyor. Ayrıca nüfusun büyük bir bölümü daha sıcak olduğu için güney bölgelerinde toplanmıştır. Özellikle Avrupa’ya doğru olan kısmı gelişmiş olması sebebiyle de nüfusun çekim bölgesinde yer alıyor.

Ayrıca nüfusun içinde kadınların sayısı erkeklerin sayısından 9 milyon fazladır. Bu durumun temel sebebi ise erkeklerin savaşlarda kaybedilmesi ve alkol tüketiminin çok fazla olmasıdır. Rusya’da alkolle ölenlerin sayısı her yıl beş yüz binden fazladır. Bu durum ülke için çok büyük bir olumsuzluktur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   V İle Başlayan Ülkeler
rusya-yuzolcumu
Rusya Yüzölçümü

İnsanlar o kadar alkole bağımlı ki 2013 yılına kadar bira bir alkol olarak bile değerlendirilmemektedir. Hatta votka kelimesinin kökeni ise voda kelimesine dayanır. Voda ise su manasına gelmektedir. İnsanların Hristiyanlığı seçmelerinde bile alkolün etkisi çok büyültür.

Eğer alkol yasak olsaydı Ruslar Hristiyanlığı seçmezdi. İnsanların yüzde yirmisi ise 55 yaşına gelemeden vefat ediyor. Dünya içici ülkeleri arasında Rusya 4. Sırada yerini alıyor. Rusya deyince akıllara alkol mutlaka gelmektedir.

Rusya topraklarının yüzde 77’lik büyük bir kısmı soğuk Sibirya’dan oluşmakta ve hayat şartlarını zorlamaktadır. Yılın büyük bir bölümünün karla kaplı olmasıyla insanlar bu duruma uyum sağlamak için kızak köpeklerini kullanmaktadır. Aşağıda Rusya ile ilgili önemli detaylar yer almaktadır.

Sadece Rusya’ya ait olan Matruşka bebekler ülkenin adeta bir sembolü haline gelmiştir. Rusya’yı ziyaret eden turistler bu oyuncaklardan almadan dönmez. Bu oyuncaklar gerçek Babushkas tahtasından yapılmış, el ile boyanmış çok özel oyuncaklardır. Bunun yanında bu Rus bebekler oldukça pahalı sanat öğeleri arasındadır.

matruska-rus
Rus Bebekleri: Matruşka
  • Dünya’nın En Soğuk Köyü

Dünya’nın en soğuk köyü Rusya’da bulunuyor. Bu köy Yakutistan bölgesinde yer alıyor ve köyün adı Oymyakon köyü olarak biliniyor. Oymyakon köyünün hava sıcaklığı 1924 senesinde bir rekora imza atmıştır. Bu rekor eksi 71.2 dereceye kadar düşmüştür. İnsan yaşamının en olumsuz olduğu bu köyde bile Rusya teknolojik imkanlarını kullanabilmeyi başarmıştır.

  • En Derin Göl

Dünya’nın en derin gölü Rusya’da yer alıyor. Bu gölün ismi ise Baykal Gölü’dür. Dünya’da donmamış sular arasında yaklaşık olarak yüzde 20 oranını kapsamaktadır. Ayrıca Rusya orman bakımından da zengindir. Ülkenin yüzde 20’si ormanlık alanlarla kaplıdır. Bu ormanların çoğu tayga ormanları denen iğne yapraklı ormanlardan oluşuyor. Ülkede ren geyikleri de oldukça fazla bulunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Sivilce Nasıl Geçer?
baykal-golu
Baykal Gölü
  • Alaska ABD’ye Satıldı

Rusya’nın yaptığı en büyük hatalardan biri Alaska’yı ABD’ye satmak oldu. Üstelik ABD’ye satılan rakam 7.2 Milyon dolar. Bölge yer altı kaynakları bakımından ciddi bir potansiyele sahip ve önemli bir stratejik konumda. Bu yüzden tarihte yapılan en büyük hatalardan biri olarak değerlendiriliyor.

  • Yemek Kültürü

Rusların yemek kültürü arasında en meşhur olanı pancar çorbasıdır. Ülkede çorba çok popülerdir ve fazlaca tüketilir. Bunun yanında tüketilen diğer yemekler ise et, tavuk ve patatestir. Ayrıca mantarları sadece süs için alırlar ve yemeklerinde kullanmazlar. Yemekler sunulurken yanında mutlaka bir alkolle sunulur. Votka ise Rusya’nın en popüler alkolü olarak bilinmektedir.

  • Zengin Şehir

Rusya’nın başkenti olan Moskova birçok milyardere ev sahipliği yapmaktadır. Şehirdeki milyarder sayısına bakıldığında bu şehirde toplam 73 milyarder yer alıyor. Bu özellikle birlikte Dünya’da 3. Sırada yer alıyor. Dünya’da ilk sırada New York, ikinci sırada ise Hong Kong bulunuyor. New York’taki milyarder sayısı 82 iken Hong Kong’taki milyarder sayısı ise 75’tir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz