RTÜK’ten televizyon kanallarına uyarı geldi! İşte detaylar

0
6

Merhaba değerli Tekno bilim adamı takipçileri,

Televizyon kanallarında sürekli olarak güncel konularla ilgili uzman adı altında bazı kişilerin çeşitli açıklamalar yaptığını ve bilgiler verdiğini görüyoruz. Bu kişilerin bazıları gerçek anlamda konuştukları alanda profesyonel olsa da para karşılığında televizyona çıkarılan ve uzman sıfatı alan kişilerin olduğu da RTÜK tarafından biliniyor.

RTÜK, yalancı uzmanlarla ilgili uyarı yaptı!

Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), alanında uzman olmayan ve genellikle hukukçu, terör uzmanı, siyaset bilimci, sağlık bilimci, deprem bilimci gibi sahte ünvanlar alıp programlara konuk olan kişiler için televizyon kanallarını uyardı. Uyarının sebebi ise konukların, aldığı çeşitli unvanlar hakkında yeterli derecede bilgi sahibi olmaması oldu. Elbette ki bu da izleyenleri yanlış yönlendirmelere neden olabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Covid-19 için gizlenen aşı fiyatlarını bakan paylaştı!

RTÜK’ün televizyon kanallarına yaptığı uyarı şu şekildeydi;

“Amacından uzak yorumlara yer verilen bu tür yayınlarla kamusal sorumluluktan uzaklaşıldığı, söz konusu konukların yaptıkları yorumların toplumu yanlış bir şekilde bilinçlendirdiği, bu durumda kamuoyunu bilinçlendirmek amacıyla yapılan yayınların da amacından saptığı görülmektedir. Bu durum yanlış anlaşılmalara ve toplumda infial oluşmasını sebebiyet vermektedir. Yayınlar vasıtasıyla kamuoyunun yanlış yönlendirilmesi halinde, söz konusu yayınlar nedeniyle medya hizmet sağlayıcılara müeyyide uygulanması durumu da söz konusu olabilmektedir. Açıklanan sebeplerle yayıncı kuruluşların muhtemel mağduriyetlerinin önüne geçilebilmesi için konuk olarak görüşlerine başvurulacak uzmanların seçiminde azami hassasiyetin gösterilmesi gerekmektedir. Medya hizmet sağlayıcı kuruluşların dikkatine önemle sunulur.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz