Rekabet Kurumu’ndan Google’a rekor ceza: Yaklaşık 200 milyon TL!

0
13

Rekabet Kurumu bugün, Rekabet Korunması Hakkında Kanun’u ihlal etmesi sebebiyle dev arama motoru Google’a 196 milyon 708 bin 54 TL’lik rekor bir ceza kesti. Google bu cezaya 60 gün içinde itiraz edebilir. Tekno bilim adamı ailesi olarak bu yazıda sizlere Rekabet Kurumu’nun Google’a kestiği rekor ceza hakkında bilgi vereceğiz.

İçinde bulunduğumuz 2020 yılının ilk zamanlarında Rekabet Kurumu tarafından Google’a bir ceza daha kesilmişti. Bu cezada da internet üzerinde satış yapan firmaların “faaliyetlerini zorlaştırmak ve pazardaki rekabeti bozmak” sebep gösterilmişti. Kesilen cezanın boyutu ise 98 milyon 354 bin lira büyüklüğündeydi. Bugün ise Google’a bu cezanın neredeyse 2 katı büyüklüğünde yeni bir ceza kesildi.

12 Kasım 2020 tarihinde yayınlanan karar ile birlikte Rekabet Kurumu’nun, Google ile ilgili “genel arama sonuçlarının en üstüne, reklam niteliği belirsiz olarak ve yoğun bir şekilde metin reklamlarına yer vererek kendisine reklam geliri getirmeyen organik sonuçların içerik hizmetleri pazarındaki faaliyetlerini zorlaştırmak suretiyle 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’u ihlal ettiğini” tespit ettiği açıklandı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Android için Gboard, ekran görüntülerini paylaşmayı daha kolay hale getirecek

Yapılan bu ihlallerden dolayı Rekabet Kurumu tarafından Google’a 196 milyon 708 bin 54 TL ceza kesilmesine karar verildi. Eğer Google isterse 60 gün içerisinde bu ceza kararına karşı itiraz belirtebilir.

Google’dan ne isteniyor?

Gerekçeli kararın tebliğinden itibaren 6 (altı) aylık süre içerisinde yerine getirilmek ve Kuruma tevsik edilmek üzere; Google’ın metin reklamlarını organik sonuçları dışlamayacak nitelik, ölçek ve/veya konumda sunması.

Google’ın kendisine tanınan sürenin en geç bir ay öncesinde hazırladığı uyum tedbirlerini Kuruma sunması.

Google’ın ilk uyum tedbirinin uygulanmaya başlamasından itibaren 5 (beş) yıllık süre boyunca ve yılda bir periyodik olarak Kuruma rapor sunması.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz