Redis Nedir?

0
56
Redis Nedir?

Merhaba Teknoloji Haberleri – Teknoloji Rehberi ailesi, bugün sizlere Redis nedir? Redis ne işe yarar? Gibi konulardan bahsedeceğiz. Redis konusunda merak ettiğiniz birçok bilgiyi yazımızdan edinebilirsiniz.

Redis kelimesi İngilizce Remote Dictionary Server ifadesinden gelmektedir. Redis bir veri yapısı sunucusu olarak tanınıyor. Ayrıca verileri bellekte tutan açık kaynaklı bir NoSQL veri tabanı olarak da ifade ediliyor.  Günümüz sistemleri içerisinde en çok kullanılan anahtar veritabanı Redis, genel olarak caching, pub/sub, session yöntemi ve message broker özellikleri için kullanılır.

Diğer alternatiflerinden farklı olarak Redis sadece bir key-value sunucusu değildir. Redis, yüksek seviye veri yapılarını saklayabilir ve kullanabilir. Redis, Linux ve türevi işletim sistemleri tarafınca desteklenmektedir ama Windows tarafından resmi olarak bir destek yoktur.

Redis, ayrıca performans ve sadeliği ile de rakiplerinin önüne geçiyor. Problem çözme yeteneği geliştiriciler için son derece büyük bir kolaylık sağlıyor. Redis’in diğer kolaylıklarından biri de verileri bellekte tutabilmesi ve bu verileri okuyup yazma da çok hızlı olabilmesidir. Redis, verileri RAM bellek üzerinde tutar ve istediğiniz zamanlarda bu verileri diske kaydeder.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Youtube Premium İptal Etme İslemi Nasil Yapilir

Redis’in bir açık kaynak projesi olmasına büyük fayda sağlamaktadır. GitHub, Pinterest, Twitter, Tumblr, Instagram gibi büyük şirketler Redis’i production ortamında kullanmaktadır. Bu durum şirketlerin ihtiyaçlarına çok iyi gelmektedir.

redis-nedir
Redis Nedir?

Redis Cache Nedir?

Redis Cache nedir? Konusu Redis meraklıları için sıklıkla sorulmaktadır. Bu başlığımızda Radis Cache konusundan bahsedeceğiz.

Redis Cache, verileri ön bellekten alarak maliyetsiz ve hızlı bir şekilde okumamızı sağlar. Redis bu konu üzerinde büyük bir etkiye sahiptir ve büyük kolaylık sağlar. İstediğiniz öğeyi size mili saniyeler içerisinde getirip sunmaktadır. Redis ile ön belleğe almanın yolları aşağıdaki gibidir. Bu yolları deneyerek hızla ulaşabilirsiniz.

  • Kalıcı oturumları ön bellek kısmına alın
  • Web sayfanızı ön bellek içerisine alın
  • Dosyalarınız, resimleriniz gibi sık kullandığınız nesneleri ön belleğe aktarın
  • Veritabanı sorgusunun sonuçlarını da ön belleğe aktarın

Redis Cache Kullanımı

Redis Server Nedir?

Redis meraklıları Redis Server Nedir? Konusunda internette aratma yapmaktadır. Bu başlığımızda Redis Server ile neler yapabileceğinizi görebilirsiniz.

Redis Server, Redis kurulduktan sonra onu çalıştırmak için yazılan bir komuttur. Bu kod girildikten sonra Redis çalışır. Örnek aşağıda yazılmıştır.

  • src/redis-server

Ayrıca tam path yazmamak isterseniz de bir link oluşturabilirsiniz. Bu linkte aşağıda bulunmaktadır.

  • ln -s /etc/redis-3.0.3/src/redis-server /usr/local/bin/redis-server

Bu işleminde ardından executable yapın. Bu da aşağıdaki örnekte bulunmaktadır.

  • chmod +x /etc/redis-3.0.3/src/redis-server
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Emekliler İçin En İyi İş Fikirleri

Bu şekilde Redis Server çağırmış olursunuz. Bu çağırma sonucunda da sorunsuz bir şekilde çalıştığını görebilirsiniz. Eğer Redis Server’i kaldırmak isterseniz aşağıdaki kodu yazabilirsiniz.

  • sudo apt-get purge –auto-remove redis-server
redis-server
Redis Server

Redis Ne İşe Yarar?

Hızlı Performans

Redis’in en bilinen özelliği hız performansıdır. Verileri bellek üzerinde tutar ve daha az CPU kullanmakta olan basit algoritmalarla verilere erişim sağlar.

Her Türlü Veri Saklanır

Redis kullanarak String, List, Set, Hash, Bitmaps gibi veri yapıları saklanabilir. Redis değerleri farklı veri yapılarına göre tutmaktadır.

İlginizi Çekebilir: Php Fonksiyon

Veriler Kalıcıdır

Radis’te veriler Ram üzerinde tutulduğundan herhangi bir elektrik kesintisinde veya sunucu kapanması durumunda veriler silinebilir. Radis bu durum için de iki yöntem belirtmektedir. Verilerin kalıcılığı için point-in-time Snapshots ve Append Only File yöntemlerini sunmaktadır.

Snapshots yöntemi RAM üzerindeki verileri belirli aralıklarla kaydeder ve kopyasını diske kaydettirir. Bu sayede diskteki veriler tekrar geri çağırılabilir. Elektrik kesilse dahi veriler silinmeyecektir.

Append Only File yöntemi her değişikliği dosyanın sonuna kaydederek verilerin kaydını tutmuş olur. Bu durumda elektrik kesintisi gibi zamanlarda verilerin saklanmasını sağlayacaktır.

Çoklu Dil Desteği Sunar

Redis, birçok farklı dille desteklenmektedir. Bu diller; Java, Php, C, C#, JavaScript gibi dillerdir. Bunlardan başka da birçok dil Redis içerisinde bulunmaktadır.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz