Plastik Siperlikler Hiç bir İşe Yaramıyor! İşte O Detaylar!

0
354
Plastik Siperlikler Hiç bir İşe Yaramıyor! İşte O Detaylar!

Merhaba Teknoloji Haberleri – Teknoloji Rehberi ailesi, bugün sizlere çok iyi bildiğimiz bir bilginin yanlışlığından bahsedeceğiz. Araştırmalara göre plastik siperlikler hiç bir işe yaramıor! İşte o detaylar!

Japonya’da yapılan bir araştırmaya göre koronavirüse karşı kullanılan plastik siperlikler hiçbir işe yaramıyor. Haberin kaynağı RIKEN Hesaplamalı Bilim Merkezi’nden geliyor.

Japon araştırmacılar öyle bir şeyden bahsettik ki bütün ezberler bozuldu. Koronavirüsten korunmak için yüze takılan plastik sperlikler hesaplamalara göre havada bulunan küçük damlacıkların yüzde yüzünü yayabiliyor. Özellikle 50 mikrometreden daha büyük damlacıklar siperlikten geçebiliyor.

plastik-siperlik
Plastik Siperlik

Maske Kullanmaya Bir Süre Daha Devam

Plastik yüz siperliklerinin içerisinde havadaki partiküller girebiliyor ve virüsü etkisiz hale getiremiyor. Özellikle maskelerle kıyaslandığında siperlikler çok geride kalıyor. Yani yine maske kullanmaya devam diyebiliriz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Kırmızı Işığa Bakmak Görme Yetimize Fayda Sağlıyor

Japonya’dan gelen araştırmayı Mato Tsubokura yönetiyor ve bu bilgileri şöyle özetliyor: “Simülasyonun sonuçlarından yola çıkarak, maalesef yüz koruyucularının, enfekte olmuş bir kişinin ağzından damlacıkların yayılmasını önlemedeki etkinliği, maskelerle karşılaştırıldığında sınırlı. Bu özellikle 20 mikrometreden küçük damlacıklar için geçerli.”

Bu sözler görüldüğü gibi akıllarda bir şüpheyi uyandırıyor. Plastik siperlikten geçen maskeden geçmiyor mu? Bu sorunun cevabını da belki ilerleyen günlerde öğrenmek mümkün olabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz