Nikola Tesla Kimdir, Nikola Tesla Hayatı ve İcatları

0
nikola tesla
nikola tesla biyografi

Nikola Tesla, çalışmaları bugün hepimizi, farkında olmadan bile etkileyen önemli bir mühendis ve bilim adamıydı. Neredeyse arketip “çılgın bilim adamı” olabilirdi, ama ne yazık ki gerçekten zihinsel sorunları vardı, birden fazla sinir krizi geçirdi.

Dehası, manik dürtüsü tarafından neredeyse gölgede bırakılmıştı ve genellikle yüksek sesle söylenen, onun herkesten daha akıllı olduğu ve diğer bilim adamlarından ne yazık ki yoksun olduğu inancıdır. Daha sonra uzmanlar, Tesla’nın o sırada bilinmeyen ve dolayısıyla tedavi edilmeyen iki sağlık sorunundan muzdarip olduğuna inanıyordu; OKB (obsesif-kompulsif bozukluk) ve son derece işlevsel olmasına rağmen otistik olduğu da düşünülüyor.

Tesla’nın En Büyük İcadı Neydi?

Tesla’nın en büyük icadının hangisi olduğunu bilmek zor, ama muhtemelen Alternatif Akım makinesiydi (bunun patent haklarını büyük bir meblağ karşılığında George Westinghouse’a sattı). O zamana kadar motorlar, bir şekilde etkisiz DC akımı (doğru akım) tarafından çalıştırılıyordu, ancak bu yöntemde kusurlar olduğuna ikna olan Tesla, motorların çalışma şeklini ‘daha iyi’ hale getirmek için yola çıktı ve alternatif bir akım elektrik sistemi buldu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Microgynon Doğum Kontrol Hapı ve Kullanımı

1891’de elektriği kablosuz olarak iletmek için bir sistem olan ‘Tesla bobini’ni de yarattığını ve bugün bile radyo teknolojisinde hala kullanıldığını belirtmekte fayda var.

Nikola Tesla Nerede Doğdu?

10 Temmuz 1856’da bugün Hırvatistan olarak bilinen yerde doğdu. Babası Ortodoks Kilisesi’nde bir rahipti. Nikola, öğretmenlerinin kendisinden daha az şey bildiğine inandığı için üniversiteyi bitirmedi ve hiçbir zaman diploma alamadı. 28 yaşında vatandaş olduğu Amerika’ya gitti ve orada kısa bir süre Thomas Edison ile çalıştı.

Nikola Tesla

Nikola Tesla Evli Miydi?

Hayır, hiç evlenmedi. Tesla 1924’te verdiği bir röportajda asla evlenmeyeceğini belirtmiş, kadınların hayatının başlangıcında onlara ulaşamayacak kadar üstün olduğunu, ancak daha sonra ‘özgürlüklerini’ istemeye başladıklarında anlatmıştı. O noktada onun çok altında kaldılar, bu anlamsızdı.

Hayatının ilerleyen saatlerinde güvercinlere, özellikle beyaz olanlara sabitlendi ve New York’ta bir parkta onları izleyerek saatler geçirdi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Lucifer 5. Sezon Tarihi Belli Oldu!

Tesla Nasıl Öldü?

Nikola Tesla 7 Ocak 1943’te 86 yaşında New York’ta bir otelde beş parasız ve tek başına öldü. Adli tabip ölüm nedenini koroner tromboz olarak belirtti.

Cesedi temizlik için içeri girdiğinde hizmetçi tarafından bulundu. Çok borçluydu ve oteldeki odasının ödemesi yıllardır George Westinghouse tarafından karşılanmıştı. Bu tahmin edilebilirdi, çünkü patentini Westinghouse’a sattıktan sonra, ancak hala telif hakkı alıyor, Westinghouse mali zorluklar içindeyken bir noktada Tesla’dan AC makinesinin telif ücretlerinden muafiyet istedi. Tesla, sözleşmeyi yırttı, böylece kendisine borçlu olunan milyonlarca dolardan ve gelecekte sahip olacağı milyarlardan vazgeçti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz