Nefes Darlığına Ne İyi Gelir ?

0
Nefes Darlığı Belirtileri Nelerdir ?
Nefes Darlığı Belirtileri Nelerdir ?

Nefes Darlığına Ne İyi Gelir ? – Tıp dilinde oldukça önemli bir tabir olan nefes darlığı konusunu sizler için iyice bir araştırıp kişilerin yeteri kadar nefes alamaması olarak tanımlanmaktadır. Kişiler arasında akciğer kapasitesinin tamamına hava ile dolduramadığını hissetmiş olduğu zamanlarda, farklı olarak nefes alıp verdiği her anı hissetmektedir. Nefes darlığı; vücut içerisindeki oksijen fonksiyonlarının karşılanmaması ve hava açlığı sebebiyetiyle nefes zorluğu çekme durumu diyebiliriz.

Nefes Darlığına Ne İyi Gelir ?

Vücut içerisinde sık sık dinlenme ve soluklanma ihtiyacını hissetme konusunda farklı belirtiler ile kendini göstermektedir. Ayrıca istirahat anında oluşan ani göğüs sıkışması, derin derin nefes alma ihtiyaçları gibi birçok rahatsızlığın da belirtileri olarak görülmektedir. Vücut içerisinde yaşanan solunum darlığı şikayetlerinde mutlaka doktor kontrolünün yapılması ve gerekli önlemlerin alınması gerekmektedir.

nefes-darlığına-ne-iyi-gelir
nefes-darlığına-ne-iyi-gelir

Nefes Darlığı Belirtileri Nelerdir ?

İnsanlığın hayat kalitesini düşürmesine ve günlük olarak yaşantısına engel olan nefes darlığı, ciddiye alınması ve bu tip durumlara sebebiyet vermesinden ötürü hastalık olarak nitelendirebiliriz. Nitelendirdiğimiz bu tür rahatsızlıklara öncelikli olarak yukarıda da bahsetmiş odluğumuz gibi doktor kontrolü ile kontrol altına almak gerekmektedir. Fakat bazı durumlarda doktor kontrolünden önce vücut endeksine bakılıp süreçler içinde ki belirtilerin olup olmaması çok önemlidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Wilio, Rakipleriyle Karşılaştırıldığında En Hızlı Sonucu Veriyor

Nefes Darlığı Belirtileri Nelerdir ? ;

 • Nefes alıp vermede güçlük
 • Hırıltılı solunum
 • Yeteri kadar nefes alamama hissi
 • Yorgunluk ve sürekli hâlsiz hissetme
 • Havasız kalma ya da boğulma hissi
 • Göğüs ağrısı
 • Kanlı balgam
 • Kronik ve aniden başlayan öksürük
 • Normalde rahatlıkla yapılan aktivitelerde zorluk çekme
 • Nefes alamadığını hissederek gece uykudan uyanma
 • Dinlenme sırasında soluk alıp vermede zorluk
 • Bilinç bozukluğu
 • Kalp çarpıntısı
 • Kilo kaybı
 • Baş ağrısı ve baş dönmesi
 • Ayak bileklerinde ve bacaklarda görülen şişlikler

gibi durumlar belirtilen etkenlerdendir. Yaşanılan bu durumlardan herhangi birinin sık sık ya da arada sırada gerçekleşeceğini düşünüyorsanız özellikle doktora gidip kontrolü sağlamanızı şiddetle önermekteyiz.

Nefes Darlığı Tanısı Nasıl Koyulur ?

Nefes darlığı konusu genellikle doktor kontrolünde yapılması ve belli başlı sağlık süreçleri ile üzerine gidilmesi gereken bir konudur. Fakat hastanın uzman hekim tarafından ayrıntılı olarak dinledikten sonra ayrıntılı olarak fizik muayenesi yapılmaktadır. Gerekli olarak görülen durum içerisinde hekim; akciğer grafisi çekmektedir. Çekilen grafiden sonra kan testleri, solunum fonksiyon testleri, tomografi bronkoskopi, koroner anjiyografi gibi farklı radyolojik ve laboratuvar testleri doktor ve hastane kontrolünde yapılmaktadır. Psikolojik değerlendirme ile birlikte alınan sonuç raporuna göre nefes darlığına sebep olan durum netleştirerek uygun tedavi düzenlenmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   F Harfi İle Başlayan Ülkeler, F Harfi İle Ülke

Nefes Darlığı Nasıl Geçer ?

Nefes darlığına sebep olan ve birçok sorunun saptanması sonrası doktor kontörlünde belirlenen süreçler asalında kişinin vücut yapısına ve ilgili doktorun yönlendirmelerine göre değişmektedir. Sıklıkla sorulan nefes darlığına ne iyi gelir sorusunun yanıtını vermek için nefes darlığının vücut içerisindeki aktivasyonunu detaylı bir şekilde araştırmak gerekiyor. Yukarı da belirtilen durumlardan herhangi birini sıklıkla karşılaşıyor ve vücudunuzun içerisinde bir problem yaşıyorsanız acilen doktora gitmenizi öneririz. Bunun dışında küçük küçük önerilerimiz ise “sigarayı bırakma, spor yapma ve genellikle temiz hava içerisinde” bulunmayı söyleyebiliriz.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz