Kronik Migren Tedavisinde Akupunktur Kullanımı

0
15
Kronik Migren Tedavisinde Akupunktur Kullanımı

Merhaba Teknoloji Haberleri – Teknoloji Rehberi ailesi, bugün sizlere önemli bir konu olan kronik migren tedavisinde akupunktur kullanımı konusundan bahsedeceğiz. Migren hastaları için çok önemli detaylar yazımızda bulunmaktadır.

Birçok hastalığın tedavisinde kullanıldığı gibi kronik migren tedavisinde akupunktur yöntemi uygulanmaktadır. Aslında baş ağrısı sanılan migren, baş ağrısı değil şiddetli, zonklayıcı çoğu zaman tek taraflı tekrarlayan kronik bir hastalıktır. Ağrılar günde bir kez ve bazen haftada bir kez, bazen sat başı gelen ve çoğunlukla iki saate ve bazen de yirmi dört saate kadar ağrılardır.

Tüm bunların yanı sıra migren dünyada en fazla iş gücü kaybına neden olan hastalıkların başında gelir. Genç yaşlarda daha sık olan migren ağrıları ileriki yaşlarda daha azalır hatta kadınlarda olan migren ağrıları menopoz sonrası yüzde on oranında azalma gösterir.

Migren ağrılarına baş dönmesi, bulantı, kusma, ışık ve sese karşı hassasiyet, görme bozuklukları da eşlik eder. Bu olaylar içerisinde en önemlilerinden biri ise serotonindir. Kan serotonin düzeyi migren esnasında dalgalanır ve kanda bulunan serotonin miktarı baş ağrısından önce çoğalır. Baş ağrısı esnasında ise azalır.

akupunktur
Migren Tedavisinde Akupunktur

Migrenin Kadınlarda Görülme Oranı

Kadınlarda görülme oranı daha yüksektir. Bu oran yüzde 90 gibi rakamları bulur. Migren kalıtımla geçen bir hastalıktır. Bu hastalığı tetikleyen faktörler arasında aşırı stres, açlık gürültü, yorucu aktiviteler, hava değişimi, uyku düzensizliği, sigara dumanı, alkol ve öğün atlama sayılabilir. Bu ataklar sırasında kişi saldırgan ve kırıcı olur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   İstanbul’u Bekleyen Felaket: Filmlerde Görülebilecek Sahneler Var!

Başka Hastalıklarda da Akupunktur Kullanılmıştır

Araştırmalar göstermiştir ki beyindeki belirli maddelerin ya da olayların beyindeki kimyasal maddelerin dengesini bozmak suretiyle migreni tetiklemektedir. Bu akupunktur yöntemi binlerce yıl önce Çin’de uygulanıp ileriki yıllarda batı tıbbında geliştirilmiş kuru iğneleme tedavisi de eklenerek batı akupunkturu formuna ulaşmıştır ve birçok hastalığın tedavisinde kullanılmıştır.

Özellikle kronik baş ağrıları, migren, zayıflama, felç ve fizik tedavi gibi hastalıklarında da uygulanmış başarılı sonuçlar alınmıştır.

akupunktur-nasil-uygulanir
Migren Tedavisinde Akupunktur Nasıl Uygulanır?

Akupunktur Nasıl Uygulanır?

Tedavi süreci her gün veya gün aşırı on seans olarak uygulanıyor seans süreleri hastanın durumuna göre 30 veya 40 dakikalık uygulamalarla gerçekleşiyor. Sonrasında da dört ya da altı kez haftada iki kez tekrar ediliyor. Akupunkturun tedaviye en büyük etkisi düşük olan ağrı eşiğini yükseltmesidir. Dolayısıyla akupunktur migren ağrı krizini kesmek yerine ağrının gelmemesini sağlar ve ağrı gelme süresini uzatır.

Migren Hastaları İçin Akupunktur Faydalı Mı?

Akupunktur tedavisi kişiye özel bir tedavidir. Her hastaya uygulanmayabilir fakat araştırmalarda kronik migren hastalarında yüzde doksan başarı sağlanmıştır. Migren atakları auralı ve aurasız olarak ikiye ayrılır.

Auralı migren; farklı kokular duyma görsel değişiklikler gibi birçok farklı problemlerle karşılaşılmaktadır. Akupunktur felsefesine göre dört baş ağrısı türü vardır. Yapılan nabız dil ve kulak muayenesinin ardından nedene göre tedavi ve seans sayısı belli olur. İlk dört seans sonucu hastayla konuşularak tedavinin kalanına karar verilir. Hastanın fizyolojik ağrı ve problemleri giderilirken ayrıca psikolojik ağrı nedenli korku ve problemlerini de hekimiyle konuşarak aşılır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   39 TL değerindeki oyun Amazon Prime Gaming üzerinde ücretsiz oldu!

Fransız Akupunkturu Nedir?

Geçmişte yaşanmış travmatik olaylara bağlı stres veya diğer kaygı bozukluklarında rahatlamaya yardımcı olan akupunktur, genellikle Fransız akupunkturu denilen kulak akupunkturu uygulanarak tedavi edilir. Bu yöntem Fransa, Almanya, Avusturya ve Amerika gibi ülkelerde yaygın olarak uygulanmaktadır. Teşhis ve tedavide bu alanda dünyada en önemli ve öncü kuruluş Fransız firmalarıdır. Akupunktur için kullanılacak minik iğneler de bu ülkede üretilmektedir.

Kulak Akupunkturu Nedir?

Kulak akupunkturu 1950’lerde Fransa’da mikro sistem akupunkturudur kulak organ olarak hem özel bir embriyolojik gelişime hem de özel ve zengin bir sinirsel ağa sahiptir. Bu uygulamalar kulak kepçesi üzerinde vücuttaki organları ve sistemleri temsil eden ve insan bedeninin ana rahmindeki gibi baş aşağı duranr cenin benzeri yansımasına benzetilir.

Kulak noktalarının organ ve yapıların embriyotik gelişimiyle paralel olarak ortaya çıktıkları savunulmaktadır. Kulak akupunkturu Amerikan ordusunda savaş alanlarında eğitimli askeri sağlık personeli tarafından ağrı giderici olarak kullanılmaktadır. Kulak kepçesine uygulanan akupunktur iğnelerinin faydaları saymakla bitmez.

Görüldüğü üzere migren hastaları için akupunktur çok faydalı olmaktadır. Sadece migren değil diğer başka birçok hastalıklar için de faydalı bir yönü vardır. Bu yüzden hastalar bu yöntem ile hastalıklarını tedavi ettirebilir.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz