Koronavirüs Geçiren Kişi Hastalıktan Kaç Ay Korunuyor? Bilim Kurulu Üyesi Açıkladı

1
130
Koronavirüs aşısı
Koronavirüs aşısı

Merhaba Teknoloji Haberleri ailesi , bugün sizlere Koronavirüs Geçiren Kişi Hastalıktan Kaç Ay Korunuyor hakkında bilgiler vereceğiz.

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, “Koronavirüs ’ü geçiren bir kişi teorik olarak 3 ay kadar bu hastalıktan korunabilir. Ama 3 ay geçtikten sonra vücudunuzda yeterli bir antikor oluşmamışsa yeniden hastalığa yakalanabilirsiniz, eğer tedbirsiz davranırsanız” dedi.

Koronavirüs aşısı
Koronavirüs aşısı

Koronavirüs salgını, dünya genelinde 1,4 milyondan fazla insanın hayatını kaybetmesine sebep oldu ve halen de can kayıpları yaşanmaya devam ediyor. Koronavirüsün sebep olduğu Koronavirüs  hastalığıyla ilgili olarak ise halen kafalarda çeşitli soru işaretleri bulunuyor.

Ankara Şehir Hastanesi Acil Tıp Kliniği Eğitim Görevlisi, Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, Koronavirüs  geçirmiş kişilerin 2’nci ve 3’üncü kez hastalığa yakalanmalarını değerlendirdi. Doç. Dr. Kayıpmaz, Koronavirüs ’ü geçirip iyileştikten sonra aradan belli bir zaman geçtikten sonra kişinin 2’nci kez bu virüsle karşılaşabildiğini kaydetti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Boyun Düzleşmesi Geçer Mi?

Bu soru işaretlerinden bir tanesi, Koronavirüs ‘e yakalanan bir kişinin bir daha bu hastalığa ne zaman yakalanacağı konusu. İşte Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi ve Ankara Şehir Hastanesi Acil Tıp Kliniği Eğitim Görevlisi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz bu sorunun cevabını verdi.

3 AY GEÇTİKTEN SONRA KORONAVİRÜSE YENİDEN YAKALANABİLİRSİNİZ

Doç. Dr. Kayıpmaz, “Burada tabii ki kişisel farklılıklar önemli. Kişilerin geliştirmiş olduğu antikor cevabı ve bunun süresi önemli. Şu an için 3 ay ila 6 ay arasında; geçirdikten sonra antikorların koruyucu olduklarını dair çalışmalar var. Covid-19’u geçiren bir kişi teorik olarak 3 ay kadar bu hastalıktan korunabilir. Ama bu, ‘Koronavirüs ’ü geçirdiniz ve siz artık rahatça gezebilirsiniz’ anlamına gelmiyor. Eğer siz yine her zaman söylediğimiz o kurallara riayet ederseniz yeniden bir virüsle karşılaşma olasılığınızı en aza indirirsiniz. Doğal olarak 2’nci kez karşılaşsanız dahi düşük miktarlı bir virüsle; vücudunuzda antikorlar virüsle mücadele edecek şekilde hazır bir halde durur. Ama 3 ay geçtikten sonra vücudunuzda yeterli bir antikor oluşmamışsa yeniden hastalığa yakalanabilirsiniz, eğer tedbirsiniz davranırsanız. Hatta bu sürenin bazı çalışmalarda 45 güne kadar inebildiği düşünülüyor. Ama şuanda esas olarak uluslararası kuruluşlar da biz de 3 aylık süreyi esas alıyoruz. Yani Covid-19’u geçirdikten sonra teorik olarak 3 ay kadar süreyle bağışıklık sisteminin aktif bir şekilde devam ettiğini ön görüyoruz” diye konuştu.

1 YORUM

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz