Koronavirüs Aşısının İlk Kimlere Yapılacağı Belli Oldu

0
21
Bakan koca

Merhaba Teknoloji Haberleri ailesi , bugün sizlere Koronavirüs Aşısının İlk Kimlere Yapılacağı hakkında bilgiler vereceğiz.

Bilim Kurulu, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın video konferans yöntemiyle katılımıyla toplandı. Koronavirüs Aşısının çalışmalarına ilişkin Türkiye ve dünyadaki gelişmeler, aşının kimlere yapılacağı ve öncelikli grupların ele alındığı toplantı 4 saat sürdü. Toplantıya ilişkin yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi;

Ülkemizin seçkin bilim insanlarından oluşan Bilim Kurulu üyelerinin hiçbir karşılık beklemeksizin yoğun çalışmaları, bu sürecin yönetilmesinde önemli katkı sağlamıştır. Kurulumuz düzenli olarak toplanmakta, bilimsel gelişmeleri ve ortaya çıkan yeni durumları değerlendirmektedir. Bilim insanlarımız korunma, tanı, takip ve tedavi konularında görüşlerini paylaşmakta; rehberler, kılavuzlar ve algoritmalar hazırlayarak mücadeleye yol göstermektedir.

Bakan Koca, “İlk aşamada sağlık çalışanları, 65 yaş üstü vatandaşlarımız ile yaşlı, engelli, koruma evlerinde kalanlar gibi toplu ve kalabalık yerlerde yaşayan yetişkinler aşılanacaktır” dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Elon Musk’tan girişimcilere 5 tavsiye

koronavirüs aşısı

koronavirüs aşısıÜlkemizin de içinde olduğu birçok ülke, aşı geliştirme çalışmaları için tüm bilimsel birikimlerini ve maddi kaynaklarını seferber etmiştir ve salgına karşı daha etkili bir korunma sağlayabilmek için çaba göstermektedir.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dün geç saatlerde yapılan bilim kurulu toplantısı sonrasında konuştu. Koronavirüs Aşısının sürecinin tartışıldığı bilim kurulu toplantısı sonrasında aşılamanın nasıl bir süreçten geçeceğini açıklayan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, aşılamanın dört aşamada yürütüleceğini söyledi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıklamaları şu şekilde:

Sözleşme yaptığımız aşının ilk kısmının Türkiye’ye 11 Aralık’tan sonra gelmesi beklenmektedir. Bir inaktif virüs aşısının temini için sözleşme imzalamış durumdayız. Bir mRNA aşısı için de görüşmelerimiz devam ediyor. Aşılama çalışmalarının dört aşılamada yürütülmesi planlanmaktadır. ”

İlk aşamada sağlık çalışanları, 65 yaş üstü ile yaşlı, engelli, koruma evlerinde kalanlar ile kalabalık yerlerde yaşayanlar aşılanacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Advantan Krem Ne İşe Yarar

İkinci aşamada toplum işleyişi için gerekli sektörlerde, kritik işlerde çalışanlar, 50 yaş ve üzeri en az 1 kronik hastalığı olanlar aşılanacak.

Üçüncü aşama 50 yaş altı en az 1 kronik hastalığı olanları, genç yetişkinleri, ilk grupta yer almayan sektör ve meslek çalışanlarını kapsıyor.

Dördüncü ve son aşamada ise ilk üç grubun dışında kalan tüm bireyler aşılanacaktır. ”

Fahrettin Koca Twit
Fahrettin Koca Twit

Bakan Fahrettin Koca’nın attığı twite buradan göz atabilirsiniz.

Aşılar Gelir Gelmez Kontrol Edilecek

11 Aralık’tan sonra gelmesi hedeflenen aşılarla ilgili açıklamalarına devam eden Bakan Koca, “Aşılar geldiğinde önce Halk Sağlığı ve TİTCH laboratuvarlarınca ülkemize ithal edilen tüm aşılarda uygulanan incelemeler yapılacaktır. Koronavirüs Aşısının ülkemiz standartlarına uygun bulunduğu takdirde erken kullanım izni verilecek, uygulamaya bu aşamadan sonra geçilecek” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz