Kemoterapi Nedir? Kemoterapi Nasıl Yapılır? Yan Etkileri Nelerdir?

1
194
kemoterapi-nedir-nasıl-yapilir
Kemoterapi Nedir? Kemoterapi Nasıl Yapılır? Yan Etkileri Nelerdir?

Merhaba Teknoloji Haberleri – Teknoloji Rehberi ailesi, bugün sizlere kemoterapi nedir? Kemoterapi nasıl yapılır? Yan etkileri Nelerdir? Gibi sorulara cevap vereceğiz. Önemli bir hastalık olan kanser tedavisinde kullanılan kemoterapi hakkında birçok detay bulunmaktadır.

Kemoterapi, ilaçla tedavi manasına gelir ve çoğunlukta kanserle mücadelede kullanılan ilaç olarak ifade edilir. Kanserle mücadelede tek başına kullanılabileceği gibi, diğer tedavi yöntemleriyle de kullanılabilmektedir. Kanseri yok ederken farklı amaçlarla kullanılabilmektedir.

  • Tedavi etmek
  • Kontrol altına almak
  • Semptomları ortadan kaldırmak

Bunların yanı sıra kemoterapi ile ilgilenen bilim dalına verilen isim Medikal Onkoloji veya Tıbbi Onkoloji olarak nitelendirilir. Ayrıca bu alanda çalışan doktorun adı da Medikal Onkolog(Tıbbi Onkolog) olarak isimlendirilir. Medikal Onkolog’lar tümör tedavisi konusunda uzman olmuş kişilerdir ve tümör tedavisi iyi bir ekip işiyle çözümlenmektedir.

Tümör tedavisi için bir ekibin içerisinde uzman cerrah, radyasyon onkoloğu, kemoterapi ve hasta bakımı(destek tedavisi) ile ilgili mutlaka Medikal Onkolog’lar yer almalıdır.

Kemoterapi Nasıl Yapılır?

Kemoterapinin uygulanış biçimi farklı yollardan olabilmektedir. Aşağıda kemoterapi nasıl yapılır? Sorusuna detaylı yanıtlar bulabilirsiniz.

kemoterapi-nedir
Kemoterapi Nedir?

 Ağız Yoluyla Kemoterapi

Kemoterapi uygulanırken bazen evde alınabilecek haplar yoluyla yapılabilmektedir. Evden ilaç kullanımlarında hapların mutlaka zamanında kullanılması gerekmektedir. Bu yüzden nasıl kullanabileceğinize dair ayrıntıları öğrenmeniz gerekmektedir. Ayrıca hap kullanımlarında bir yan etki meydana geldiğinde doktora başvurmak gerekmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Netflix Yapımı En İyi 5 Dizi

Damar Yoluyla Kemoterapi

Damar yoluyla uygulanan kemoterapide ilaçlar serumlar yardımıyla verilmektedir. Bu tarz uygulama biçiminde eğer uzun soluklu uygulanacaksa hastaneye yatmak gerekmektedir.

Vücudun Belirli Bölgelerine Göre Uygulanan Kemoterapi

Hastalığın durumuna göre bazen kemoterapi karın boşluğuna, akciğer zarına veya mesanesine uygulanabilmektedir. Bu uygulamalar çok ciddi uygulamalar olduğundan uzman Medikal Onkolog’lar kontrolünde yapılmaktadır. Uzman Medikal Onkolog’lar da belli bir merkezde uygulamalar yapmaktadır.

Kemoterapi Yan Etkileri Nelerdir?

Kemoterapi yan etkileri çok önemlidir ve mutlaka doktora bildirilmelidir. Aşağıda bazı yan etkileri sizlerle detaylı bir şekilde paylaştık.

kemoterapi-yan-etkileri
Kemoterapi Yan Etkileri

Kansızlık (Anemi) Yan Etkisi

Kemoterapinin yan etkilerinden biri olan kansızlık sonucu, yorgunluk, halsizlik, göğüs çarpıntısı, nefes darlığı, baş dönmesi gibi olaylar yaşayabilirsiniz. Böyle durumlarda hemen doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.

Yorgunluk Yan Etkisi

Kemoterapi sürecinde kemik iliği kırmızı hücre yapma özelliğini kaybedebilir ve bu sebeple vücutta oksijen taşınması azalabilir. Bunun sonucunda da oksijen ihtiyacı tam olarak karşılanamaz. Böyle durumlarda kişi kendini yorgun hisseder ve nefes darlığı yaşayabilir.

Mikropların Hızla Yayılması

Kemoterapi sırasında mikroplarla mücadele eden beyaz kürelerinizde azalmalar olur. Bu yüzden mikroplar vücudunuzda eskisinden daha kolay dolaşıp hastalık yapar. Bu sebeple kemoterapi sırasında eskisinden daha fazla korunmanız gerekecektir.

Saç Dökülmesi

Kemoterapi sırasında sık rastlanan yan etkilerden biri de saç dökülmesidir. Doktor saçınızın dökülüp dökülmeyeceği hususunda sizlere gerekli bilgileri mutlaka iletecektir. Bu tüy dökülmeleri psikolojik açıdan sizleri rahatsız edebilir. Böyle durumlarda yakınlarınızla hislerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Mobil İmza Nedir? Mobil İmza Nasıl Alınır?

İştahsızlık

Kemoterapi tedavisi görülen kişilerin sık rastladığı sorunlardan biri de iştahsızlıktır. İştahsızlık sonucu daha az yemeyle beraber kilo kaybı yaşanmaktadır. Kilo kaybının ardından da halsizlik ve yorgunluk yaşanmaktadır.

İştah Açmak İçin Yapılması Gerekenler

  • Protein içeriği fazla olan yiyecekler tercih edin.
  • Huzurlu ortamlarda yemek yemeye çalışın.
  • Bu süreçte iştahınızı ağız yarası ve bulantı gibi sorunlar kaçırıyorsa bunları çözümlemeye çalışın.
  • Kendinizi iyi hissettiğinizde besin değeri yüksek gıdalarla beslenin. Bu sayede güç toplayabilirsiniz.
  • İştahınız olmasa da midenizi küstürmeden yemek yemeye çalışın.

Kemoterapi Sürecinde Başka İlaçlar Alınabilir Mi?

Kemoterapi sürecinde başka ilaçlar kullanmak ilaç etkileşimine sebep olur. Bu durumda da ilaçlar etkilerini kaybedebilir ve ciddi yan etkiler ortaya çıkabilir. Bu yüzden kemoterapiye başlamadan önce kullandığınız bir başka ilaç varsa dozunu, ismini ve ne sıklıkla kullandığınızı doktorunuza bildirmeniz gerekmektedir.

Kemoterapiyi basit ilaçlar dahi etkileyebilir. Bunlar; ağrı kesici, soğuk algınlığı ilaçları, aspirin, bitkisel ilaçlar ve besin takviyeleridir. Kemoterapi tedavi sürecinde doktora sorulmadan başka ilaçlar kesinlikle içilmemelidir.

Kemoterapide Saç Dökülmelerine Karşı Alınabilecek Önlemler

Kemoterapide dökülen saçlar sonrasında mutlaka yerine gelmektedir. Bu yüzden bu dönemde moral yüksek tutulmalıdır. Ruhsal dengenin kaybedilmemesi adına peruk, bandana, şapka aksesuarları kullanarak kendinizi iyi hissedebilirsiniz. Ancak saç dökülmesinin geçici bir etki olduğu mutlaka unutulmamalıdır.  Tedavi sürecinde huzurlu ve mutlu olmak son derece önemlidir.

1 YORUM

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz