Kekik Otu Mucizesi: Kekik Otunun Mükemmel Faydaları

0
290
kekik-otu-mucizesi
Kekik Otu Mucizesi: Kekik Otunun Mükemmel Faydaları

Merhaba Teknoloji Haberleri – Teknoloji Rehberi ailesi, bugün sizlere kekik otu mucizesi: kekik otunun mükemmel faydaları konusundan detaylı  bir şekilde bahsedeceğiz. Kekik otunun geçmiş dönemlerden beri faydalı bir bitki olduğu bilinen bir gerçektir.

Ülkemizde birçok sofrada baharat olarak bulunan kekik otu, tıbbi açıdan son derece faydalı bir gıda ürünüdür. Özellikle soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklara çok iyi geldiği bilinmektedir. Ayrıca kekikten elde edilen çay da çok iyi bir balgam sökücü olarak bilinmektedir. Kekik yetişme alanı olarak ise en fazla Akdeniz bölgemizdeki dağlık alanlarda yetiştirilir.

Eski dönemlerde Mısırlılar kekik otunu ölüleri mumyalamak için kullanıyordu. Eski kültürlerde kekik ölümle çok fazla bağdaştırılmaktadır. Türk sofralarında ise harika bir tatlandırıcı olarak kullanılmaktadır. Ayrıca kekiğin birçok farklı türü vardır. Bu türlerin çoğu ise bodur çalılıklardan oluşmaktadır.

Kekik İçerisinde Bulunan Mineral ve Vitaminler

Kekiğin içerisinde birçok farklı mineral vardır. Bu mineraller; demir, potasyum, kalsiyum, magnezyum, manganez mineralleri olarak bilinir ve A, C, E, K B6 vitaminleri de kekik içerisinde bulunan vitaminlerdir. Bu sayede birçok farklı hastalığın tedavisinde kekik, faydalı olmaktadır.

kekik-otu-faydalari-neler
Kekik Otunun Faydaları

Kekiğin Tarihi

Kekiğin tarihine bakıldığında tıp alanında kullanılması M.S birinci yüzyıla kadar uzanmaktadır. Yunanlılar kekiği asabiyet için kullanırken, Romalılar melankoli için kullanmaktaydı. Bunun yanında bayılma yaşayan, epilepsi nöbetleri geçiren hastalar için de kekik kullanılarak uyandırılırdı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   PAZARLAMADA YAPAY ZEKA KULLANIMI

Orta Çağ Avrupa’sına gelindiğinde ise sindirim problemleri için kekik kullanıldığı bilinmektedir. Yakın zamana geldiğimizde ise grip, sindirim problemleri, ciğer enfeksiyonları için bir ilaç görevi gördü.

kuru-kekik
Kuru Kekik Otu

Kekiğin Muhteşem Faydaları

Kekiğin birçok farklı faydası bulunmaktadır. Bunları merak ediyorsanız yazımızın devamına göz atabilirsiniz.

Günümüz bitki uzmanlarına göre kek öksürük, soğuk algınlığı, grip, astım gibi hastalıklar için kekik otu yenmelidir. Çünkü kekik otu, mide ve bağırsakları yumuşatma etkisine sahiptir.

Roma Döneminde kekiğin zihnin sapmalarını iyileştirdiği öne sürüldü. Bu ifadeyi ise doktor Büyük Pilnius kullandı.

Kekiğin yağı bir spazm önleyicidir ve iyi de balgam sökücüdür. Yani bronşal balgamı tamamen temizleyerek öksürüğü azaltır. Bunu yapan kekikte bulunan uçucu yağlardır.

Kekiğin içerisinde bulunan uçucu yağlar, bakteri, virüs ve mantarları önlemeye yardımcı olur. Laboratuar ortamında yapılan gözlemler kekiğin üst solunum enfeksiyonlarına yol açan bakterilerin kekik yağı ile yok edilebildiğini göstermiştir.

Yapılan çalışmaların birinde kekik ve çuha çiçeği yağı karıştırılarak bronşit hastası gruba uygulanmıştır. Gözlemlenen sonuçlara göre kekik kullanan grup diğer gruplara göre daha az öksürmüştür. Durum böyle olunca kekiğin önemi bir kez daha anlaşılmıştır. Ancak kekik burada tek başına kullanılmadığı için kesin bir sonuç olduğu söylenemez. Yine de kekiğin inanılmaz bir etkisi olduğu kaçınılmaz bir gerçektir.

Mükemmel Kekik Çayı Yapımı

Kekiğin faydalarından bu kadar bahsettikten sonra kekik çayının nasıl yapıldığından bahsetmesek yarım bırakmış oluruz. Evinizde kolayca yapabileceğiniz bu kekik çayı ile bu kış dönemini gripsiz, öksürüksüz atlatabilmeniz mümkün olmaktadır. Gelin beraber tarifin nasıl olduğuna bakalım.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Cem Adrian - Yolun Sonunda Şarkı Sözü
kekik-otu-cayi
Kekik Otu Çayı

Kekik Çayı İçin Malzemeler

1 bardak sıcak su

2 çay kaşığı taze veya kuru kekik yaprağı

1 çay kaşığı bal

Kekik Çayı Yapılışı

Eminim herkesin evinde kekik kuru olarak mutlaka bulunmaktadır. Sıcak suya bu kekikten 2 kaşık atıp bir 5 dakika kadar demlenmesini bekleyin. Bu arada çayı ağzının kapatılması da çok önemlidir. Bu beş dakikanın ardından karışımı süzün ve tatlandırıcı olarak bal kullanın. Özellikle bal boğazınızı yumuşatarak bir balgam sökücü görevi üstlenecektir. Bu karışımı günde 3 defa içerek sonucu görebilirsiniz. Ancak düzenli içmezseniz pek büyük bir etki yaratmayacaktır.

Kekik Kapsülleri ve Şurubu

Kekiğin kapsül ve şurupları da bulunmaktadır. Bunlar solunum hastalığına iyi gelmektedir. Ancak bu kapsüller de sadece kekik yoktur. Kapsüller içerisine karıştırılan başka bitkiler de bulunmaktadır. Bu yüzden evde kendinizin yapması ve içmesi çok daha faydalı olacaktır.

Hamile ve Guatr Hastaları Dikkat!

Kekiğin suyu bazı hastalar için kısa sürede sonuç verebilirken, bazı hastalar için daha geç sonuç verebilir. Kekik otu, öksürük, grip, mikrop temizleme, sivilce, uykusuzluk, kaşıntı, alkol alışkanlığını bırakmak gibi birçok alanda fayda gösterir. Ancak hamilelik dönemi son derece hassas bir dönem olduğu için kullanılmamalıdır. Guatr hastaları için de kekik otu tavsiye edilmemektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz