Kan Tahlilleri ve Anlamları

0
Kan Tahlilleri ve Anlamları
Kan Tahlilleri ve Anlamları

Son zamanlarda sağlık kontrolü için doktorunuza gittiyseniz, muhtemelen rutin kan tahlili yaptırmanızı tavsiye ettiler. Rutin kan taramaları, bakım ekibinizin diyabet, böbrek hastalığı, kalp hastalığı ve hatta bazı kanserler gibi yaşamı değiştiren veya yaşamı tehdit eden birçok hastalığı erken tespit etmesine yardımcı olabilir. Ama farklı kan testi olduğunu ve hepsinin farklı şeyleri ölçtüğünü biliyor muydunuz?

Kan testlerini merak ediyorsanız veya yakın zamanda yaptırdıysanız ancak bunun ne anlama geldiğinden emin değilseniz, biraz netlik sağlamak için en yaygın kan testine yakından bakıyoruz.

Kan Testleri Türleri

Temel Metabolik Panel (BMP)

Bir BMP, kanınız çekilmeden önce en az sekiz saat aç kalmanızı gerektirir ve kandaki belirli bileşiklerin düzeylerini kontrol eder, örneğin:

 • Kan üre nitrojeni (BUN)
 • Kalsiyum
 • Karbon dioksit
 • Klorür
 • Kreatinin
 • Elektrolitler
 • Glikoz
 • Potasyum
 • Sodyum

Anormal seviyeler diyabet, hormon dengesizlikleri veya böbrek hastalığını gösterebilir. Bu koşullardan herhangi birini teşhis etmek için takip testleri gerekli olabilir.

Kan Tahlilleri
Kan Tahlilleri

Kan Şekeri Testi

Bu yaygın test, vücudunuzdaki glikoz veya şeker miktarını hesaplar. 100 mg/dL’nin üzerindeki glikoz seviyeleri diyabet geliştirme riskinizi gösterebilir. Ancak, sonuçlarınız yüksek gelirse paniğe kapılmayın. Bazen vücudunuz midenizdeki her şeyi sindirmemiş olabilir. Doktorunuz muhtemelen kan şekerinizi bir sorun olarak görmeden önce testi tekrarlamanızı isteyecektir.

Tam Kan Sayımı (CBC)

Bir CBC, vücudunuzdaki üç ana kan hücresi türünün miktarını ölçer – beyaz kan hücreleri (WBC), kırmızı kan hücreleri (RBC) ve trombositler.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Cool Sözler

Beyaz kan hücreleri (WBC) bağışıklık sisteminizi oluşturur. Bu küçük savaşçılar sizi her gün mikroplara, enfeksiyonlara ve hastalıklara karşı koruyor. Normal WBC sayıları yetişkinler için 4.000 p/µl ila 11.000 p/µl arasındadır. Yüksek bir WBC sayısı bir enfeksiyon veya travmayı gösterebilirken, düşük bir WBC sayısı viral ve bakteriyel enfeksiyonları tahmin edebilir.

Kırmızı kan hücreleri (RBC) vücudunuzda oksijen taşır. Sağlıklı dokular oluşturmak için özellikle bu hücrelere güveniyorsunuz. RBC’lerin şekli ve miktarındaki farklılıklar, genel sağlığınızı birçok yönden etkileyebilir. Anormal kırmızı kan hücresi seviyeleri bazı hastalıkları tespit edemese de ek testler söz konusu olduğunda yol gösterebilirler.

Trombosit sayıları bize kanımızın ne kadar iyi pıhtılaştığını ve vücudumuzda kaç tane trombosit olduğunu söyler. Dizinizin derisini yüzdüğünüzde veya kırık bir camla kendinizi yaraladığınızda, trombosit hücreleri imdadınıza yetişerek kanımızı kalınlaştırır ve kabukları oluşturur. Normal trombosit sayıları 150.000 p/µl ila 450.000 p/µl aralığındadır. Anormal trombosit skorları, vücudunuzun travma veya yaralanmalara nasıl tepki verdiğini gösterebilir ve sizi kan pıhtılaşması riskine sokabilir.

Kapsamlı Metabolik Panel (CMP)

Bu test koleksiyonu, böbreklerinizin ve karaciğerinizin sağlığını ölçer. Ayrıca vücudunuzdaki glikoz, sıvı ve elektrolit miktarını da izlerler. Genellikle bu paneli oluşturan 14 test, diyabet, kalp hastalığı ve beslenme yetersizlikleri gibi çeşitli sorunları tespit edebilir. Bağışıklık sisteminiz, bütün ve sağlıklı kalmak için tüm bu farklı faktörlerin dengesine bağlıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Chrome PDF Görüntüleyici Çalışmıyor (Çözümü)

C-reaktif Protein (CRP) Testi

Vücudunuzdaki dokular iltihaplandığında karaciğeriniz CRP yapar. Yüksek CRP seviyelerine sahip bir CRP testi, aşağıdakiler gibi çeşitli nedenlerden kaynaklanan iltihaplanmayı gösterebilir:

 • Arter iltihabı
 • Kanser
 • Kalp hastalığı
 • Enfeksiyon
 • İnflamatuar bağırsak hastalığı (IBD)
 • Lupus
 • Romatizmal eklem iltihabı
 • DHEA-sülfat Serum Testi

DHEA hormonu adrenal bezleriniz tarafından üretilir ve DHEA-sülfat serum testi çok yüksek veya çok düşük olup olmadığını ölçer. Erkeklerde DHEA, vücut kıllarının büyümesini geliştirmeye yardımcı olur, bu nedenle düşük seviyeler anormaldir. Erkeklerde DHEA eksikliğine şunlar neden olabilir:

Ne Zaman Kan Testi Yaptırmalısınız?

Yılda en az bir kez rutin kan çalışması yaptırmalısınız. Yıllık fizik muayeneniz için gittiğinizde doktorunuz tipik olarak bir tane önerecektir. Aşağıdaki durumlarda daha fazla kan testi yapmalısınız:

 • Ani kilo kaybı veya yeni ağrı gibi olağandışı, kalıcı semptomlar yaşıyorsunuz.
 • Sağlıklı kolesterolü korumak gibi sağlığınızı optimize etmek istiyorsunuz.

Hastalık veya komplikasyon riskinizi azaltmak istiyorsunuz. Birçok kalp, akciğer ve böbrek rahatsızlığı kan testleri ile erken teşhis edilebilir. Kan testi yaptırmak, kendinizi bütün hissetmeye bir adım daha yakındır. Herhangi bir yeni veya olağan dışı semptom yaşıyorsanız doktorunuzla konuşun.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz