İthalatçı ve Distribütör Garantisi Arasındaki Fark Nedir?

0
29
ithalatci-ve-distributor
İthalatçı ve Distribütör Arasındaki Farklar

Merhaba Teknoloji Haberleri – Teknoloji Rehberi ailesi, bugün sizlere ithalatçı ve distribütör garantisi arasındaki farklardan bahsedeceğiz.

Günümüz dünyasında global bir pazarın meydana gelmesinden dolayı ithalat ve ihracat işlemleri büyük bir hızla gerçekleşebilmektedir. Her ülkede yer alan şirketlerin pazarlarını geliştirme amacı güderek, ihracat odaklı faaliyet içerisinde yer aldıkları da görülebilmektedir. Kendi sektöründe adından söz ettirmek için ihracat işlemlerine büyük önem verecek ve sürekli olarak da bu konuda geliştirme projelerini hayata geçirme noktasında da başarılı olabileceklerdir.

İyi bir tanıtım ya da pazarlama sürecini Dünya geneline aktarma sonrasında da istedikleri rakamlarda satış yakalamaları söz konusu olabilecektir. Böylelikle de her zaman aradıkları neticeleri satış grafiklerinde göstererek, büyüme odaklı olarak aktif bir pozisyonda olacaktır.

ithalatci-distributor
İthalatçı ve Distribütör Arasındaki Fark Nedir?

Günümüzde herkesin teknolojik gelişmelerden haberdar olduğu ya da bu gelişmelere bağlı ürünleri tedarik ettikleri görülebilmektedir. Bu durum ülkemizde de aktif olarak görülmekte ve her cihazın en son versiyonlarının ciddi oranda talep gördüğü de söylenebilmektedir. İthal edilen bu ürünlerin yerli piyasada yer alması için belirli bir sisteme tabi tutulması gerekmektedir.

Yurtdışından bu ürünleri tedarik eden firmaların, her zaman belirli bir işleyişle beraber müşterilerine sunmasına dair bir yol izledikleri de görülebilmektedir. Aynı zamanda da bu konuda müşterilerine güvence vererek, herhangi bir sorunun meydana gelmesi halinde kendilerine garanti sağlayabilmektedirler. Bu sayede sürekli olarak alım işlemleri kendilerinin aracı olabileceği boyutta da gerçekleşebilecek türde olacaktır.

İthalatçı garantili ürün denildiğinde herhangi bir firmanın yurtdışından uygun fiyatlarla alımını gerçekleştirdiği ürünleri kapsayan bir hizmet sunulabilmektedir. Bu ürünlere kendisi garanti vermekte ve bu garantiye de İthalatçı Garantili Ürün adı verilmektedir.

İthalatçı adı altında var olan firmaların geneli toptan ithal işlemlerini gerçekleştirmektedir. Ürünlerin toptan olarak temin edilmesi sonrasında cihazların ülkemize kaydettirilmesi ve sonrasında satışa sunulması işlemleri hayata geçirilebiliyor. Aynı zamanda da bu firmalar cihazlara garanti ve teknik servis olanağı da sağlayabiliyor. Bu tip firmalar içerisinde KVK, Genpa, Telpa ve Başarı gibi firmalar kendini gösterebiliyor.

ithalat-distributor
İthalatçı ve Distribütör Garantisi Arasındaki Fark Nedir?

İthalatçı firmanın tercih edilmeden önce ne kadar büyük olduğu ya da güvenilir olup olunmadığı konusundaki kriterler baz alındıktan sonra alışveriş süreci işleyebilecektir. İthalatçı firmaların garanti kapsamında devreye soktukları yetkili servis olanakları kapsamında büyük firmalarla çalışmaları tamamen kendilerine kalmış bir durum olarak ifade edilebilmektedir.

Sıradan işletmelerle de çalışarak onlarla teknik destek hizmetlerini sağlamaya dayalı faaliyetler içerisinde yer alabilmektedir. Ancak bu konuda kullanıcıların dikkatli olması gerekmektedir. Bu tip garantili cihazları alma konusunda dikkatli davranmaları gerekmektedir. Servis hizmetleri, ürün değişim hizmetleri ve güvenilirlik konusunda titiz davranılmalı ve ithalatçı firmaların ne şekilde ilerlediği de araştırılmalıdır. İthalatçı firmaların herhangi birine güvenilmemesi durumunda da distribütör garantili ürünleri tercih etmek daha doğru bir seçim olarak kendini gösterebilecektir.

Genel olarak markaların kendilerine ait olan yetkili servis hizmetleri içerisinde ithalatçı garantili olan cihazlar için hizmetler ortaya konulmamaktadır. Distribütörlerin satmış oldukları cihazların seri numaralarının markalar tarafından kayıt altına alınmasından dolayı gerekli teknik destek sunulabilmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Bitcoin rekor kırmaya devam ediyor: 1 Bitcoin 121 bin TL oldu!

Herhangi bir üretim hatası esnasında garanti kapsamı devreye girerek, gerekli olan servislerin sunulması gibi bir durum açığa çıkabilecek türde olacaktır. Bundan dolayı da ithalatçı garantili ürünlerin garanti evresinde sunulan teknik desteğin kısıtlı olduğu da söylenebilmektedir.

ithalatci-distributor-arasindaki-farklar
İthalatçı ve Distribütör Arasındaki Farklar

İthalatçı Garantisi ve Distribütör Garantisi Nedir? Aralarındaki Farklar Nelerdir?

Distribütör garantisi, ürünün üretimini gerçekleştiren firmalar tarafından verilmektedir. Firmaların Türkiye içerisinde ticari bir şirket açarak, yetkili servisleriyle beraber gerekli desteği sağlaması manasına gelmektedir. Garanti ve teknik servis konusunda her zaman kullanıcıların yanında olduğunu göstermektedir. Herhangi bir teknoloji firmasından telefon alınması durumunda arıza meydana gelmesi halinde doğrudan bu teknoloji şirketleri içerisinde yer alan teknik yetkili servislere tel cihazların yollanma işlemleri gerçekleştirilebiliyor.

Aynı zamanda da yapılan tüm işlemlerin markaların bilgisi dahilinde gerçekleştiği de görülebiliyor. Bundan ötürü de herhangi bir cihaz değişimi işlemlerinde aracıya gerek duyulmadan direkt olarak markayla iletişime geçmek gibi bir durum ortaya çıkabiliyor. Ülke genelinde garantili ya da distribütör garantili olan cihazların herhangi bir sorunla karşı karşıya kalınması durumunda en güvenilir seçimler olduğu görülebilmektedir. Bu tip cihazlar ülke genelinde X firması Türkiye Garantili olarak adlandırılmaktadır.

Distribütör garantili olan cihazların alınması sonrasında cihazın aynı sorunu 3 kez yaşamasıyla beraber teknik servis alma desteğinde bulunulması halinde cihazın yenisini talep etme hakkı da ortaya çıkabilmektedir.

Markaların hemen hemen hepsi içerisinde Türkiye Distribütör garantili olan cihazlarda bu tip durumların yaşanması halinde yeni ve kapalı kutuda olan yeni cihazlarla değişim işlemleri gerçekleştirilebiliyor. Bu konuda değişim hakkının gerçekleşmemesi durumunda da kaymakamlık, valilik ya da tüketici mahkemelerine gidilebiliyor. Böylelikle tüketicilerin haklarını alabilmelerine de kesin olarak bakılabiliyor.

İlginizi Çekebilir: Tüm Bankaların SWIFT Kodları – 2020

 

İthalatçı firma olarak yurtdışından getirilen ürünleri ülke içerisinde yer verenlerin, daha ucuza bu cihazları sundukları görülebilmektedir. Bu tip cihazların alınması durumunda az oranda da olsa risk alabilme gibi bir sonuç kendini gösterebiliyor. İthalatçı garantili olarak alınan cihazların daha kısıtlı bir garantiyle karşı karşıya kaldıkları söz konusu olabilmektedir.

Eğer risk almak istemeyen kişilerin de markaların yetkili servisleri doğrultusunda da hareket ederek, distribütör garantili cihaz satın almak gerekmektedir. Cihaz alım işlemlerinin gerçekleşmeden önceki süreçte de bu tip garanti sorgulamalarının muhakkak yapılması gerekmektedir.

Paralel İthalat Nedir?

Paralel ithalat kavramı ise yurtdışından farklı biçimlerde getirilen teknolojik cihazların, IMEI numarasına dair doğrulanması işlemlerinin gerçekleştirilmesi sonrasında kullanıcılara satılan cihazlar olarak adlandırılmaktadır. Bu cihazların herhangi bir garanti kapsamında değerlendirilmesi söz konusu olmamaktadır. O yüzden bu tip cihazları almak tavsiye edilen bir durum olmamaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   İkinci El Otomobil Fiyatlarında Düşüş Yaşandı

Türkiye garantili ürünler doğrultusunda kullanıcıların servis kaydı, telefon desteği alma, orijinal parçalarıyla tamir süreçlerine dahil olma ve ürün değişimi gibi hizmetlerden kusursuz bir biçimde yararlanabilmeleri mümkün olabilmektedir.

İthalatçı garantili ürünler içerisinde ise ithalat eden firmanın ülke genelinde güvenilir bir teknik servisle destek vermesi istenmektedir. Bu sayede servis işlemleri ve orijinal parça değişimleri söz konusu olabilmektedir. Ancak üç kez ürünün sorun yaratması sonrasında da değişim tamamen ithalatçı firmaya kalmaktadır.

Paralel ithalat ürünlerinde ise işlerin tamamen şansa kaldığı ifade edilmektedir. Herhangi bir garanti seçeneği ya da teknik servis hizmetleri kullanıcılara sunulmamaktadır.

Ülke içerisinde genel olarak büyük bir çoğunluğun distribütör garantili cihazlara yöneldikleri söylenebilmektedir. Tabi ki de bu konudaki tercihler tamamen kullanıcıların elinde yer almaktadır.

Türkiye İçin Piyasaya Sürülmemiş Bir Telefonu Bu Ülkede Kullanılması Durumunda Hangi Problemler Yaşanabilmektedir?

Türkiye için tasarlanmış olan bir cihazı kullanmak herhangi bir yazılımsal ya da donanımsal bir soruna neden olmamaktadır. Ancak yurtdışından getirilen teknolojik cihazların ülkemiz içerisinde kullanılmasıyla beraber genel bir problem yaşama durumu ortaya çıkabilecek konumda yer alabilecektir.

Herhangi bir ülke için meydana getirilmiş olan bir cihazı Türkiye içerisinde kullanmaya başlandığında bu telefonların güncellemeleri satın alındığı ülkeye bağlı olarak gerçekleşebilecektir. Günümüzde Çin’in Google yazılımının yasak olmasından ötürü telefonun Çin’den alınması halinde Google uygulamaları otomatik olarak devre dışı kalabilecektir.

Aynı zamanda da Asya’dan alınan telefonlar içerisinde şebeke sistemine dair sorunlar da kendini gösterebilecektir. Bu yüzden telefonlarla iletişim kurmaya dair problemler de kendini gösterebilecektir.

Teknik Destek Farklılıklarının Yarattığı Problemler

Distribütör garantili olan telefonların teknik servislerine yönelmek durumunda, üretici olan firmanın uzman destek ekibi devreye girebilecektir. Sonrasında da gerekli olan tamirat işlemleri en ideal biçimde de gerçekleştirilebilecektir.

Ancak ithalatçı garantili bir ürünü, garantisi dahilinde teknik servis işlemlerine tabi tutma durumunda profesyonel olmayan kişilerce tamir işlemlerine dahil etmek durumu söz konusu olabilecektir. Bu konuda etkili bir destek almak söz konusu olmamakla beraber, cihazın zarar görme olasılığı da fazlaca olabilecektir.

Teknolojik ürünleri daha ideal bir biçimde kullanmak isteyen kişilerin bu konuda iyice bir araştırma yaptıktan sonraki zaman zarfında alım işlemlerini gerçekleştirmeleri gerekmektedir. İthalatçı firma, distribütör ya da paralel ithalat doğrultusunda var olan telefon ya da bilgisayar türündeki cihazların alımlarını en doğru biçimde gerçekleştirmeleri söz konusu olabilmektedir. Bu yüzden son derecede ciddiye alınması gereken bir konu olmakla beraber, herkesin aradığı şartları içermesi konusunda doğru bir davranışı da ortaya koymak son derecede önemli bir yapıda yer almaktadır.

Cihazların kullanımından teknik desteğine kadar alınan firmanın oldukça önemli bir kriter olarak adlandırıldığı da bilinmektedir. Bu yüzden her kullanıcının bu konuda ciddi bir tavır takınması son derecede ön planda tutulan bir durumdur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz