Instagram Reels nedir ? Instagram Reels nasıl kullanılır ?

0
91
Instagram Reels

Son günlerde Amerika ve Türkiye gibi ülkelerin TikTok uygulamasını engelleme kararları sonrasında, Instagram krizi fırsata çevirmeye çalışıp Instagram Reels adında bir özellik getirdi. TikTok’a gelen ağır yaptırımlardan sonra bir hayli ilgi göreceğini düşündüğümüz Instagram Reels hakkında bilgilendirici bir yazı hazırlamak istedik. Teknoloji Rehberi – Teknoloji Haberleri ailesi olarak bu yazıda sizlere Instagram Reels hakkında bilgi vereceğiz.

Instagram Reels ile ses, efekt ve birçok düzenleme aracı ile birlikte 15 saniyelik videolar çekip, bunları da hikaye veya gönderi şeklinde yayınlayabileceğiz. Instagram’a gelen olan bu özellik sayesinde herkes bir içerik üreticisi olabiliyor. Ayrıca Reels videoları keşfet bölümünde de gösterilecek. Eğer isterseniz çektiğiniz videoları yayınlamak yerine daha sonra izlemek üzere kaydedebilirsiniz.

Instagram Reels videosu nasıl oluşturulur ?

Instagram Reels videosu oluşturup, başkalarıyla paylaşmak için aşağıda vereceğimiz adımları uygulamanız yeterli olacaktır.

İlginizi Çekebilir: Instagram’da En Çok Beğeni Getiren Hashtagler
 1. Instagram’ı açın ve keşfet bölümüne geçin.
 2. Keşfete geçiş yaptıktan sonra ekranın yarısını alan bir Reels videosuyla karşılaşacaksınız.
 3. Reels videosuna tıklayın.
 4. Instagram Reels videosu oluşturmak istiyorsanız, video ekranının sağ üst köşesinde bulunan fotoğraf makinesine tıklayın.
 5. Ardından karşınıza gelen ekranda bulunan “Başla” butonuna tıklayın.
 6. Ekranın altında bulunan yuvarlak biçimli video çekme butonuyla yeni videolar oluşturabilirsiniz ve sol kısımda bulunan araçlar ile de videonuzu şekillendirebilirsiniz.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Realme 7 5G resmi olarak tanıtıldı!

Instagram Reels videosu nasıl paylaşılır ?

Instagram Reels

Daha önce çekmiş olduğunuz bir Instagram Reels videosunu paylaşmak için aşağıda vermiş olduğumuz adımları uygulamanız yeterlidir.

 1. Çektiğiniz Reels videosunu açın.
 2. Sonra ekranın alt kısmında bulunan üç noktalı simgeye tıklayın.
 3. Seçeneklerden bağlantıyı kopyala seçeneğine tıklayın.
 4. Artık videonuzun paylaşım bağlantısını kopyaladınız. Geriye kalan tek adım, videoyu göndermek istediğiniz arkadaşınızla paylaşmak.

Instagram Reels videosu nasıl kaydedilir ?

Instagram keşfet üzerinde beğendiğiniz bir Instagram Reels videosunu kaydetmek isteyebilirsiniz. Instagram Reels videosu kaydetme işlemini uygulamak için aşağıda verdiğimiz adımları uygulamanız yeterli olacaktır.

 1. Kaydetmek istediğiniz Instagram Reels videosunu açın.
 2. Sonra ekranın alt kısmında bulunan üç noktalı simgeye dokunun.
 3. Karşınıza çıkan seçeneklerden biri olan “Kaydet” seçeneğine tıklayın.
İlginizi Çekebilir: Instagram Yazı Tipleri

Kaydettiğiniz Instagram Reels videosu “Kaydedilenler” bölümüne kaydedilecektir. Kaydedilenler bölümünü bulmak için de Ayarlar > Hesap > Kaydedilenler yolunu takip edebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Sınırlı sayıda üretilen Peugeot 208 Rally4'ün stokları tükendi

Instagram Reels efektleri neler ?

Instagram Reels

Ses: Instagram’ın kendi müzik kütüphanelerinden dilediğiniz sesi seçebilirsiniz. Ya da isterseniz kendi orijinal seslerinizi de kullanabilirsiniz.

AR Efektleri: Bu bölümde birçok içerik üreticisinin özenle hazırladığı artırılmış gerçeklik efektleri var. Dilediğiniz efekti seçerek videonuza renk katabilirsiniz.

Zamanlayıcı ve Geri Sayım: Bu özellikle birlikte ellerinizi serbest bırakarak video çekebilirsiniz.

Hizalama: İki klibi birbiriyle birleştirmek istediğiniz zaman, ikisi arasında pürüzsüz bir geçiş sağlanması için nesneler hizalanıyor.

Hız: Video veya kullandığınız sesleri bu özellikle birlikte hızlandırabiliyor veya yavaşlatabiliyorsunuz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz