Hindistan’ın İlk Özel Olarak Geliştirilen Roketi Vikram-S, 15 Kasım’da Fırlatılacak

0

Hindistan’ın ilk özel olarak geliştirilen roketi – Vikram-S – 15 Kasım’da üç yüke sahip bir alt yörünge görevinde fırlatılacak, Haydarabad merkezli uzay başlangıcı Skyroot Aerospace Salı günü duyurdu.

Skyroot Aerospace’in ‘Prarambh’ (başlangıç) adlı ilk görevi, iki Hintli ve bir yabancı müşterinin yüklerini taşıyacak ve Hindistan Uzay Araştırmaları Örgütü’nün Sriharikota’daki fırlatma rampasından fırlatılmak üzere ayarlandı.

Skyspace Aerospace Cuma günü yaptığı açıklamada, “Kalp atışları hızlanır. Tüm bakışlar gökyüzüne doğru. Dünya dinliyor. Her şey fırlatma için 15 Kasım 2022’yi işaret ediyor.”

Skyroot Aerospace CEO’su ve kurucu ortağı Pawan Kumar Chandana, PTI’ye lansmanın saat 11:30’da planlandığını söyledi.

Chennai merkezli bir havacılık şirketi olan Spacekidz, Hindistan, ABD, Singapur ve Endonezya’dan öğrenciler tarafından Vikram-S’de yörünge altı uçuşta geliştirilen 2,5 kg’lık bir yük olan ‘Fun-Sat’ ile uçacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Instagram, uygulamasında dikey kaydırmalı Hikayeleri test ediyor

Bu misyonla Skyroot, Hindistan’da uzaya roket fırlatan ilk özel uzay şirketi olacak ve özel sektör katılımını kolaylaştırmak için 2020’de açılan uzay sektörü için yeni bir çağın habercisi olacak.

Skyroot’un fırlatma araçları, Hint uzay programının kurucusu ve ünlü bilim adamı Vikram Sarabhai’ye bir övgü olarak ‘Vikram’ olarak adlandırılıyor.

Haydarabad merkezli Skyroot, roketlerini fırlatmak için ISRO ile bir mutabakat zaptı imzalayan ilk girişim oldu.

Açıklamada, uzay uçuşlarını herkes için uygun fiyatlı, güvenilir ve düzenli hale getirme misyonunu ilerleterek düşük maliyetli uydu fırlatma hizmetlerine ve uzay uçuşlarına giriş engellerini ortadan kaldırmayı amaçladığı belirtildi.

2018 yılında kurulan Skyroot, gelişmiş kompozit ve 3D baskı teknolojilerini kullanarak Hindistan’ın ilk özel olarak geliştirilmiş kriyojenik, hipergolik-sıvı ve katı yakıt bazlı roket motorlarını başarıyla inşa etti ve test etti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Xiaomi Mi 11 sonunda tanıtıldı! Özellikleri ve fiyatı ne?

Skyroot Aerospace, bu yıl Eylül ayında bir B Serisi finansman turuyla 51 milyon $ (yaklaşık 410 crore Rs.) başarıyla topladı. Geçen yıl Temmuz ayında Seri-A sermaye artışında 11 milyon dolar (yaklaşık 88 crore Rs.) toplamıştı.


Ortaklık bağlantıları otomatik olarak oluşturulabilir – ayrıntılar için etik bildirimimize bakın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz