Göz Renkleri Hakkında Bilinmeyenler

0
33
goz-rengi
goz-rengi

Merhaba Teknoloji Haberleri ailesi, bugün Göz Renkleri Hakkında Bilinmeyenleri gün ışığına çıkarıyoruz.

En nadir göz renginin hangisi olduğunu hiç merak ettiniz mi? Emin olun sadece siz değilsiniz, en nadir göz rengine dair bilim dünyasında ciddi tartışmalar mevcut. Nadir söylemi aslında kişiden kişiye ve coğrafyadan coğrafyaya değişim gösterir, bazı göz renkleri belli bölgelerde yaygınken; bir diğer bölgede oldukça nadir olabilir.

Dusge’de yapılan bir araştırma, en nadir göz renklerini hakkında detaylı bilgiler verirken bu konuda büyük bir rehber görevi görüyor. Peki, hangisi en nadir göz rengidir? Cevap oldukça kolay, sizinki!

En Nadir Göz Renkleri

Yeşil Göz Rengi

Bahsettiğimiz üzere araştırmalar henüz yetersiz olsa da, dünyadaki en nadir göz renklerinden biri yeşil göz rengi. Dünya genelinde yeşil gözlere sahip olan insanların yüzde 2’yi geçmediği düşünülüyor, rakamlar değişiklik gösterebilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Obsidyen Taşı Nedir? Neye İyi Gelir, Nasıl Bulunur? Fiyatı Nedir?

Kırmızı Göz Rengi

Bu başlık sizi biraz şaşırttı muhtemelen ancak şunu belirtmeliyiz ki, kırmızı gözler doğal yollarla oluşmaz. Bu göz rengi genelde, çeşitli genetik mutasyonlardan kaynaklanan albinizm gibi rahatsızlıklarda ortaya çıkar.

Kehribar Göz Rengi

Doğal yollarla oluşan kehribar göz rengi oldukça nadir görülür, hatta yeşil gözlerden daha nadirdir. Kehribar rengi gözler sarımsı, kızıl veya altın gibi renk tonlarına sahip olabilirken; hafif gri tonları da içerebilir. Lipokrom adındaki pigmentin yüksek miktarda üretilmesi bu göz rengini ortaya çıkarır. Ayrıca, bal rengi gözler olarak da bilinir.

Siyah Göz Rengi

Aslına bakarsanız genel düşüncelerin aksine tamamen siyah olan bir göz yoktur. Melanin pigmentinin gözlerde yüksek miktarda bulunması siyaha yakın bir göz rengini oluşturabilir, ancak bu tam siyah değiş, aşırı koyu bir kahverengidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   En Sıradışı Yırtıcı Kuşlardan Biri: Harpia Kartalı

Mavi Gözler

Göz irisinin ön kısmında melanin pigmentleri hiç yoksa veya çok çok az bulunuyorsa, ışık buradan geçer ve irisin arkasından dışarı yansır. Dönüş yolunda bulunan protein yapıları ise mavi ışığın yayılmasını sağlar ve birçok insanın en sevdiği bu göz rengini ortaya çıkarır.

Gözleriyle Dikkat Çeken Bazı Ünlüler

  • Gigi Hadid – Yeşil Göz
  • Adele Emma Stone – Yeşil Göz
  • Darren Criss – Kehribar Göz
  • Nicole Richie – Kehribar Göz
  • Brad Pitt – Mavi Göz

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz