Falkland Adaları Kim Keşfetti ve Tarihi Hakkında Bilgi

0
95
falkland adaları tarihi
falkland adaları tarihi

İngiliz deniz kaptanı John Davis’in Falkland Adaları 1592’de keşfettiği sanılıyor. İngilizler ve Fransızlar 1760’lı yıllarda adalara yerleşimler kurdular. Fransızlar, bağımsızlıklarını kazandıktan sonra Arjantin’e miras kalan İspanya’ya olan iddialarını bıraktılar. Arjantinliler 1829’da bir yerleşim girişiminde bulundular ve İngilizler 3 Ocak 1833’te bir koloni kurdular. Falkland Adaları 1892’de bir İngiliz kolonisi oldu. Egemenlik şu anda Arjantin tarafından tartışılıyor ve onlara Islas Malvinas olarak atıfta bulunuyor.

Falkland Adaları, 1908’den Soth Orkneys, South Shetlands ve Graham Land’in İngiliz Antarktika Bölgesi’nin bir parçası olduğu 1962 yılına kadar Güney Georgia, South Orkneys, South Shetlands ve Graham Land’in bağımlılıklarını içeriyordu. Güney Georgia ve Sandwich Adaları, 17 Ocak 1775’te İngiltere tarafından talep edildi, 1908’de Falkland Adaları’na bağımlı hale getirildi ve 3 Ekim 1985’te ayrı bir İngiliz toprakları haline geldi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Youtube Premium İptal Etme İşlemi

Falkland Adaları

Falkland Savaşı

Arjantin’in Güney Atlantik’teki tüm İngiliz toprakları olan Falkland Adaları, Güney Georgia ve Güney Sandwich Adaları’nı işgal ettiği 1982 yılının Nisan ayında zirveye ulaştı. O sıralarda Arjantin, askeri cuntanın adaletsiz yönetimi yüzünden ekonomik bir kriz ve sivil huzursuzluk içindeydi. Hükümet lideri General Leopoldo Galtieri, ülkesinin Falkland’a karşı uzun süredir devam eden toprak duygularını sömürerek artan halk huzursuzluğunu başka yöne çevirmeye çalıştı. BM Güvenlik Konseyi, Arjantin’i geri çekilmeye ve iki ülkeyi barışçıl bir çözüme varmaya çağırdı. Arjantin reddedince, İngilizler birliklerini adaları zorla geri almak için gönderdi ve kısa ama yoğun Falkland Savaşı’na yol açtı.

İngilizler, adaları amfibi saldırı ile geri almak için ünlü donanmasını başlattı ve on haftalık çatışma 649 Arjantinli ölümü ve 258 İngiliz ölümüyle sonuçlandı. İngilizler galip geldi ve 14 Haziran 1982’de bölgeyi geri aldı, ancak savaş hiçbir zaman iki ülke tarafından ilan edilmedi.  Savaştan bu yana geçen yıllarda, İngilizler Falkland’daki askeri varlığını güçlendirdi ve 1989’dan beri Arjantin ile diplomatik ilişkilere yeniden başladı. Bununla birlikte, Arjantin yakın zamanda Falklandlar üzerindeki iddiasını yenilediği ve İngiltere’den egemenlik konusunu yeniden gözden geçirmesini talep ettiği için bu ilişkiler hala biraz gergin.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz