Facebook’tan flaş karar: Türkiye’ye temsilcilik atadı!

0
15

Merhaba değerli Tekno bilim adamı takipçileri,

Öncelikle daha önce yapmış olduğumuz bir haberde şu ifadeleri kullanmıştık:

“Platformlara verilen süre dolduğu için 10 milyon TL ceza kesilecek. Bu cezadan 30 gün sonra hala gereklilik yerine getirilmediyse, 30 milyon TL’lik bir ceza daha kesilecek. Eğer tüm bunlara rağmen hala gereklilikler karşılanmadıysa, Türkiye’den sosyal medya platformlarına reklam verilmesi yasaklanacak. Bu cezalardan 3 ay sonra tekrar bir kontrol gerçekleşecek. Ülkemizde temsilci bulundurmamaya kararlı olan platformlar BTK tarafından bant genişliği daraltma politikası uygulanacak.”

Son geldiğimiz aşamada ise reklam yasağı var. Reklam yasağı gelince ülkemizden kimse, sosyal medya platformları üzerinden reklam veremiyor. Bu da elbette ki platformların gelirlerini bir hayli düşürecek. İşte bu reklam yasağının gerçekleşmesine saatler kala Facebook tarafından şu şekilde bir vurgu yapıldı ve Türkiye’ye temsilcilik atandı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Apple Podcasts, Uygulama İçi Abonelikleri Başlattı

“Bu kararı alırken, platformumuzun kullanıcıların ifade özgürlüğü haklarını kullanabilecekleri bir yer olmasının bizim için taşıdığı önemin tekrar altını çizmek isteriz”

Facebook ülkemize temsilcilik atadı

İşte Facebook tarafından yapılan temsilcilik açıklaması:

“Facebook olarak ifade özgürlüğünün temel bir insan hakkı olduğuna inanıyoruz ve bu değerleri korumak ve savunmak için küresel çapta çaba gösteriyoruz. Nitekim Türkiye’deki insanların yarısından fazlası arkadaşlarıyla ve aileleriyle iletişimde kalmak, fikirlerini ifade etmek ve işletmelerini büyütmek için Facebook’a güveniyor.

Türkiye’de kısa süre önce yeniden düzenlenen ve sosyal medya platformları için yeni yükümlülükler getiren 5651 sayılı Kanun hakkındaki gelişmeleri ilk günden bu yana yakından takip ediyoruz. Yasadan etkilenen diğer bazı şirketler gibi, yeni düzenlemeler doğrultusunda Türkiye’de temsilci olarak bir tüzel kişilik atama sürecini başlatmaya karar verdik. Bu kararı alırken, platformumuzun kullanıcıların ifade özgürlüğü haklarını kullanabilecekleri bir yer olmasının bizim için taşıdığı önemin tekrar altını çizmek isteriz.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Yeni Atari VCS Konsolunun Lansman Tarihini Açıkladı

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz