Kira Yardımı Kimlere Verilecek? Esnafa 1000 TL Kira Yardımı Başvuru Şartları

0
84
e devlet

Merhaba Teknoloji Haberleri ailesi , bugün sizlere Kira Yardımı Kimlere Verilecek? Esnafa 1000 TL Kira Yardımı Başvuru Şartları hakkında bilgiler vereceğiz.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz günlerde gerçekleşen kabine toplantısı sonrasında Esnaf Destek Paketi ile ilgili ayrıntıları paylaşmıştı. Peki 1000 TL kira yardımı başvurusu e-Devlet’ten nasıl yapılır?

ESNAF DESTEK PAKETİ (KİRA DESTEĞİ) BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Başvurular E-DEVLET üzerinden alınacak.

ESNAF DESTEK PAKETİ (KİRA DESTEĞİ) NE KADAR?

İşyeri kira olan büyükşehirlerdeki esnafa 750, küçük şehirlerdeki esnafa 500 lira kira yardımı yapılacak.

Bugün itibarıyla 30 büyük şehirde toplam 1 milyon 486 bin, 51 ilde de 497 bin esnaf bulunuyor. Salgından etkilenen 1.2 milyon esnafa 3 ay boyunca bin lira da destek ödemesi yapılacak.

ESNAF DESTEK PAKETİ (KİRA DESTEĞİ) BAŞVURUSU
ESNAF DESTEK PAKETİ (KİRA DESTEĞİ) BAŞVURUSU

ESNAF DESTEK PAKETİ (KİRA DESTEĞİ) ŞARTLARI NELER?

Ödeme başvuruları e-devlet üzerinden yapılacak. İşyeri kira olan esnafa büyükşehirlerde 3 ay süreyle 750 lira, diğerlerinde 500 lira kira desteği verilecek. Kira desteği basit usule tabi olmanın şartlarına görev yapılacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Kısa Çalışma Ödeneğinin Uzatılmasına Karar Verildi!

Kira desteği kapsamında aylık 1.3 milyar TL kaynak aktarılacak. Esnafa hibe ve diğer desteklere ilişkin ayrıntılar ise Esnaf Genel Müdürlüğü’nce yürütülen çalışma ile netleştirilecek.

ESNAF DESTEK PAKETİNDEN (KİRA DESTEĞİ) KİMLER YARARLANACAK?

1 milyon 239 bin esnafa 3 ay boyunca 1.000 lira destek yapılacak. Hibe destekten taksi, dolmuş, servis işletmecisi, pazarcı, lokantacı yararlanacak.

KİRA YARDIMI BAŞVURUSU NEREDEN YAPILACAK? 

Henüz sadece başvuru şartlarının genel hatları belirtilen kira yardımı için başvuru süreci resmi merciler tarafından açıklanacak. Cumhrubaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan kira yardımı desteğinin detayları is şu şekilde;

“Bir diğer destek talebi olan kira desteğini basit usule tabi olmanın şartlarına göre belirledik. Bu şartları taşıyan ve iş yeri kira olan esnafımıza yine üç ay süreyle büyükşehirlerde aylık 750 lira, diğer illerde ise 500 lira kira desteği yapacağız. Buna göre ayda 432 milyon liradan toplamda 1 milyar 300 milyon liralık bir kira desteğini esnafımıza hibe olarak vereceğiz. Bu iki destek kalemi çerçevesinde önümüzdeki 3 ay boyunca esnafımıza toplamda 5 milyar lira civarında bir hibe desteği sağlamayı planlıyoruz” diye konuştu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   H Harfi İle Başlayan Ülkeler, Harfi İle Ülkeler
ESNAF DESTEK PAKETİ
ESNAF DESTEK PAKETİ

Erdoğan ayrıca, hazine taşınmazları üzerindeki turizm tesisleriyle deniz turizmi tesislerinin kira, kesin izin, kesin tahsis, irtifak hakkı, kullanma izni, yararlanma ve hasılat payları ile ecrimisillerin ödeme sürelerini başvuru şartı aramaksızın 1 yıl süreyle ertelediklerini, bu ertelemenin turizm sektörüne katkısının 925 milyon lira olduğunu bildirdi. Belediyelere de mülkiyet veya tasarruflarında bulunan taşınmazların irtifak hakkı, kiralama ve benzeri kullanımından kaynaklanan bedellere indirim veya erteleme kararı alabilme imkanı sağladıklarını belirten Erdoğan, “Öte yandan tedbirler sayesinde dünyadaki pek çok yerin tersine, ülkemizde vaka, ağır hasta ve vefat sayılarında belirgin bir azalışın yaşandığını görüyoruz. Yurtdışından temin etmekte olduğumuz aşıyı belirlenen uygulama kapsamı ve takvimi çerçevesinde en kısa zamanda milletimizin hizmetine sunacağız. Yerli aşı üretimiyle ilgili çalışmaları da yakından takip ediyoruz. İnşallah bahar aylarında kendi aşımıza kavuşarak çok daha yaygın bir aşılama sürecine geçeceğiz bu süreçte tedbirleri sıkı bir şekilde devam ettireceğiz”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz