EBM Nedir?

0
simur
simur

Yeni bir müşteri edinmenin maliyetini ölçmek için kullanılan bir ölçüm olan EBM yani edinme başı maliyet herhangi bir reklam kampanyasının toplam maliyetinin, reklam kampanyasının sonucunda elde edilen toplam müşteri sayısına bölünmesi yoluyla hesaplanır. Bu tanımlama üzerinden değerlendirildiğinde edinme başı maliyetin reklamverenin yeni bir müşteri edinmesine ait maliyetini ölçmeyi sağladığı anlaşılabilir.

EBM çoğu zaman farklı pazarlama kampanyalarının karşılaştırılması ve bunların etkinliğinin değerlendirilmesi amacıyla kullanılır. Birden fazla pazarlama kampanyası yürütüldüğü durumlarda bunların etkinliğinin değerlendirilmesi amacıyla EBM’den faydalanılır.

Her sosyal medya platformu, hedefleme seçeneklerindeki ya da hedef kitlenin boyutundaki farklılıklara bağlı olarak farklı edinme başı maliyetlere sahiptir. Bazı platformlar reklam alanlarına farklı düzeylerde erişim sağlayabildiği için bazı platformların EBM’si diğer platformlardan daha yüksek yani daha pahalı olabilir.

EBM Nasıl Hesaplanır?

Bir reklam kampanyasına ait maliyetin, reklam kampanyası sonucu eld edilen toplam müşteri sayısına bölünmesi EBM’yi verir. Bu açıdan değerlendirildiğinde EBM’nin herhangi bir kampanyanın maliyetini ölçmek için harika bir yol olduğu söylenebilir. Çünkü EBM farklı reklam platformlarını karşılaştırmak ve işletme için hangilerinin daha etili olduğunu ölçmek için etkili bir çözümdür.

Bunun dışında edinme başı maliyeti gelecekte hayata geçirilecek kampanyaları değerlendirmeye yarayan bir karşılaştırma ölçütü olara kullanmak da mümkündür. Bu ölçüm sonucunda bir kampanyadan diğerine geçen süreçte finansal kazançlar açısından herhangi bir gelişme olup olmadığı net bir şekilde gözlemlenebilmektedir.

EBM rakip şirketleri değerlendirmek için de kullanılabilen etkili bir yöntemdir. Bir başka şirketle iş yapılmasının gündeme geldiği ve reklamlar için aldıları ücretin öğrenilmek istenildiği durumlarda EBM ile en doğru yanıtları almak mümkündür.

Tüm bu nedenlerden dolayı EBM sıklıkla kullanılır. Çünkü farklı pazarlama kampanyalarının etkinliklerine ve yatırım getirisine göre kolayca sıralanmasını sağlar. Buna ek olarak EBM çok basit bir formüle sahip olduğundan pazarlama başarısını ölçmeyi sağlayan en popüler yollardan biridir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Hyundai Motor Group, Kıtlığa Maruz Kalmayı Azaltmak İçin Yerel Yonga Üreticilerinin Peşinde

EBM Diğer Metriklerle Nasıl Karşılaştırılır?

Yürütülen pazarlama kampanyalarının başarısına ilişkin eksiksiz bir resim sağlama amacıyla EBM çoğu zaman diğer metriklerle bir arada kullanılır. Bu kapsamda EBM’nin tıklama başı maliyet ya da bin gösterim başı maliyet ile birleştirilmesi mümkündür. Tıklama başı maliyet ya da edinme başı maliyet web sitelerin yapılan toplam tıklama sayısının web sitesinden satın alım yapan yeni müşteri sayısına bölünmesiyle hesaplanır.

Bunun sonucunda örneğin Facebook reklamını tıklayan ve bir satın alım işlemi gerçekleştiren yeni müşterilerden her birinin ne kadara mal olduğunu söylemek mümkündür. Bin gösterim başına maliyet çoğunlukla bir reklamın birden fazla sayıda yayınlanabileceği TV reklamları gibi farklı kanalları ölçme sırasında kullanılır. Bir reklam kampanyasının toplam maliyeti ilgili reklamın yayınlanma sayısına bölünerek hesaplanır.

Edinme Başı Maliyet Web Siteleri Açısından Önemlidir

Edinme başı maliyet kampanyaların etkili olması, ürünleri ve hizmetleri tanıtan çalışmaların yapılması için kampanyanın gerçekleştirileceği yapı en iyi şekilde tanınmalıdır. Bu nedenle öncelikle ulaşılmak istenilen hedef belirlenmelidir. Hedef, markanın tanıtımını yapmak ve daha fazla ürün satmak olduğu takdirde öncelikle hedef doğru şekilde tanımlanmalı, harcanan paranın ölçümlemesi yapılmalı ve geri dönüşler kontrol edilmelidir. Bu ölçümlemenin yapılması reklam için fazladan para harcanmasını önler.

Hem Google reklamlarından hem diğer ücretli medya kanallarından bilindiği ve belirtildiği üzere Edinme Başı Maliyet (EBM); satış başına maliyet ya da dönüşüm başına maliyet anlamına gelmektedir. Bu maliyet size online reklam satışlarınızdan ne kadar dönüşüm elde ettiğinizi gösteren son derece önemli bir veridir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Snapchat Hesabı Nasıl Silinir?

neden seo ihtiyacınız var

Edinme başı maliyet oranının bilinmesi; yapılan online satışların işletmeye ne kadara mal olduğunu, reklamlar için yatırılan paranın iyi yatırım olup olmadığını anlatması açısından çok önemlidir. Elde edilen verilere göre kampanyaların maliyetlerini ayarlamak mümkün olmaktadır.

EBM’nin nasıl olması gerektiğini öğrenmek için yapılması gereken ilk olarak işletmenin hedef edinme başı maliyetini bulmaktır. Hedef edinme başı maliyet, satış yapmak amacıyla reklam maliyetlerinde ödenmeye hazır olunan miktar anlamına gelir.

Bunun için üründen elde edilebilecek net kazanç daha sonra ise kazancın ne kadarının reklam için harcanmak istendiği belirlenmelidir. Sahip olunan her ürün için ve hatta satılmak istenen her ürün için farklı edinme başı maliyet olabilir. Hedefler oluşturulurken elde edilmek istenilen ayrıntı düzeyi, oluşturulmak istenilen kampanyaların derinliği ile boyutuna bağlı bulunur.

seoTop

Genel kampanyalar yapılması ve bireysel ürünlerin yapılmasının istenmemesi durumunda işletmenin toplam maliyeti ile ortalama net kazancı dikkate alan tek bir hedef belirlenebilir. Bununla birlikte her bir ürünün reklamının ayrı ayrı yapılmaya arar verilmesi halinde kendi bireysel maliyetleri ile net azancı kullanılarak her ürün için daha spesifik hedef edinme başı maliyetler elde edilebilir.

Tüm bu süreçler işletmeler açısından çok önemlidir. Dijital pazarlamanın bir parçası olarak SEO ajansları, SEO süreçleri kapsamında tüm adımları titizlikle planlar. Atalay Sidar önderliğinde faaliyet gösteren Simur Digital bu konuda uzman ve deneyimli ekibi ile her müşteri özelinde en doğru planlamaları yapar ve titizlikle uygular.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz