E-devlet TOKİ Başvurusu Nasıl Yapılır?

1
E-devlet TOKİ Başvurusu Nasıl Yapılır?
E-devlet TOKİ Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ev sahibi olmak için yeterli güce sahip olmayan vatandaşlar için devletin sunduğu en önemli konut projesidir. Proje düzenlendiği günden bu yana birçok dar gelirli kişiyi ev sahibi yapmıştır.

TOKİ’ye başvuru yaparken E-devlet üzerinden bu gerçekleştirilebilmektedir. E-devlet TOKİ başvurusu nasıl yapılır bahsetmek istiyoruz. Bu yolla birkaç dakikada başvurunuzu yapabilirsiniz.

E-devlet TOKİ başvurusu nasıl yapılır
E-devlet TOKİ başvurusu nasıl yapılır

TOKİ Konutları Nedir?

TOKİ konutları devlet tarafından yapılan konut projeleridir. Devlet bazı bölgelerde kentsel dönüşüm yaparak dar gelirli vatandaşlara ev sahibi olma şansı tanımaktadır. Belirli bir kura yöntemi ile kişilere çıkan bu konutlar için vatandaşlar belirli vadelerde taksit ödemektedir. Halihazırda kira ödeyen kişiler için aslında değişen bir durum yoktur.

İlginizi Çekebilir: Emekliler İçin Düşük Faizli Kredi Veren Bankalar

 

Kiraları aynı düzeyde olan vatandaşlar için bu taksitleri ödemek hiç zor değildir. Aksine çoğu kişinin ev kirasından daha düşüktür. Tabi bu evleri almaya hak kazanmak için kişilerin koşulları yerine getirmesi ve başvuru sonrasında kurada çıkmaları gerekir.

TOKİ Başvuru Koşulları Nelerdir?
TOKİ Başvuru Koşulları Nelerdir?

TOKİ Başvuru Koşulları Nelerdir?

Kişilerin bu avantajlı ev sahibi olma fırsatından yararlanabilmesi için bazı şartları yerine getirebilmesi gerekir. Ancak o zaman başvuru yapabilecektir. Başvuru yaptıktan sonra hak kazanıp kazanamayacağına dair de kura çekilmektedir. Başvuru koşulları nelerdir bahsedecek olursak. Şöyle ki;

 • Başvuruda bulunacak olan kişilerin mutlaka T.C. vatandaşı olması gerekir.
 • Başvuru yapabilmek için kişilerin 25 yaşının üzerinde olması gerekir.
 • Kişinin yaşadığı evde toplam hane gelirinin 5.500 TL’ni geçmemesi gerekir. İstanbul’da yaşayan kişiler için bu değer 6.000 TL’si olmaktadır.
 • Başvuruda bulunacak olan kişilerin üzerinde herhangi bir mülk olmaması gerekir.
 • Başvuru yapacak olan kişilerin projenin yapıldığı ilde en az 1 yıldır ikamet ediyor olması gerekir.
 • İkamet şartının yanı sıra kişilerin nüfusa da o ilde kayıtlı olması gerekir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   İnstagramda Gizli Hesap Görme

E-devlet TOKİ Başvurusu Nasıl Yapılır ve İşlem Adımları Nelerdir?

Gerekli koşulları yerine getirenler için TOKİ başvurusu yapmak oldukça kolaydır. İsteyen kişiler E-devlet üzerinden birkaç dakikada başvuru yapabilmektedir. E-devlet üzerinden nasıl başvuru yapılır ve hangi işlem adımları takip edilir bahsedecek olursak. Şöyle ki;

 • Öncelikle kişilerin mutlaka E-devlet şifresine sahip olması gerekir. Sahip oldukları şifreler ile E-devlet hesaplarına giriş yaptıktan sonra yapmaları gereken Toplu Konut İdaresi Başkanlığı sayfasına girmektir.
 • Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’nın sayfasına girdikten sonra “Konut İşyeri Başvuru” sekmesine girilmesi gerekir.
 • Sayfaya girdikten sonra açılan sayfada genel bilgilendirmeler ve ilan metinleri yer almaktadır. Burada başvuru şartları vesaire yer almaktadır.
 • Başvurunun tamamlanması için kişilerin banka tarafından iletilen SMS’de yer alan hesap numarasına başvuru ücretinin yatırılması gerekir.
 • Başvuru ücreti yatırıldıktan sonra kişilerin başvuru işlemi tamamlanmaktadır.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Youtube Premium İptal Etme İslemi Nasil Yapilir
E-devlet TOKİ Başvurusu Nasıl Yapılır ve İşlem Adımları Nelerdir?
E-devlet TOKİ Başvurusu Nasıl Yapılır ve İşlem Adımları Nelerdir?

E-Devlet TOKİ Başvurusunun Takip Edilmesi

E-devlet üzerinden yaptığınız başvurunuzu sonrasında yine oldukça kolay bir şekilde takip edebilirsiniz. Bu başvuruların takip edilmesi son derece önemlidir. Kişiler bazen asıl değil yedek olarak da çıkabilmektedir. Bu sebeple kazandıkları hakkı kaçırmamaları için başvuru sonrasında takip edilmesi gerekir. Takip etmek için izlemesi gereken yollar şöyle olmaktadır;

 • Başvurunuzu yine E-devlet üzerinden son derece kolay bir biçimde takip edebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken başvuruda bulunduğunuz E-devletiniz üzerinden giriş yapmaktır.
 • Giriş yaptığınız E-devlet üzerinden “e-devlet başvuru listesi” ekranını açmanız gerekir.
 • Açtığınız ekran üzerinden rahatlıkla başvurunuzun durumunu kontrol edebilirsiniz.

E-devlet TOKİ Başvurusu Nasıl Yapılır ve sonrasında takip işlemi nasıl yapılır bahsetmeye çalıştık. Konu ile ilgili araştırma yapan kişilere yardımcı olmasını umuyoruz. Başvuru sırasında banka bilgilendirme mesajları konusunda dikkat etmeniz gerektiğini belirtmek istiyoruz. Bazen dolandırıcı ve kandırıcı mesajlar gelebilmektedir. Bu sebeple dikkat etmek gerekiyor.

Buradaki Videoyu izlemenizi şiddetle tavsiye ederim.

 

1 YORUM

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz