E-Bordro Nedir? Nasıl Alınır? E-Bordro Sorgulama E-Devlet ile Nasıl Yapılır?

0
Gelir Belgesiz Anında Kredi Veren Kefilsiz Bankalar
Gelir Belgesiz Anında Kredi Veren Kefilsiz Bankalar

E-Bordro ; kamu çalışanlarının maaş bilgilerini, elektronik cihazlardan görüntülemeye yarayan bir uygulamadır. Bu uygulama e-Devlet üzerinden faaliyet göstermektedir. Pek çok insana göre devlet dairelerinde sıraya girip işlen yapmak yorucu ve zaman kaybı olarak gelir. Çünkü bu süreç içerisinde zamanın çoğu sıra bekleme, belge toplama ve git gel yapmak ile geçer.

Dijitalleşmenin artması ile birlikte bu koşuşturmalar minimum seviyelere inmiştir. Bunun en büyük örneklerinden bir tanesi de e-bordro uygulamasıdır. Bilindiği üzere işletme içerisindeki işçi kısmına ödenen ücretin ve bu ücretin üstünde yapılan vergi kesintilerinin ayrıntılı tablosuna bordro denir. İşçi e-bordro sorgulama işlemleri de artık teknoloji sayesinde oldukça pratik hale gelmiştir.

E-Bordro da, kamu işçilerinin ücretlerine ait ayrıntılı dokümanların kamu personelinin faydalanabileceği şekilde dijital ortamlardaki halidir. Bu sayede kamu personellerinin maaş bilgilerine internet ortamından ulaşılabilmektedir. Bu bilgileri e-Devlet e-bordro üzerinden görüntüleyebilirsiniz.

Eğer bu işlemleri yaparken zorluk çekiyorsanız ya da bir danışmanlık ihtiyacı duyuyorsanız netBT şirketi üzerinden danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.

E-Bordro Nasıl Alınır?

E-Bordro bilgilerinizi e-devlet sayesinde kolaylıkla görüntüleyebilirsiniz. E-Devlet sitesinde giriş işlemleri için TC kimlik bilgileriniz ve e-Devlet şifreniz yeterlidir gelecektir. Eğer mevcut bir e-Devlet şifreniz bulunmuyor ise PTT merkezlerinden belirli bir ücret karşılığında e-Devlet şifresi alabilirsiniz. Bu kolaylık sayesinde herhangi bir koşuşturma yaşamanıza ve kurumlara gitmenize gerek kalmadan e-Bordro görüntüleme işleminizi yapmış olursunuz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Güncel sıfır araba fiyatları 2023

E-Bordro uygulamasından faydalanabilmeniz için tanımlanmış olan birkaç koşul mevcuttur. Bu koşulların dışında kaldığınız zaman e-bordo görüntüleme imkanınız yoktur. Görüntüleme işlemi için gerekenler ise şunlardır:

 • Kadro karşılığında ve sözleşmeli bir çalışan olmanız gerekir.
 • Aldığınız maaşın Muhasebe Bilişim Sitemi ve Kamu Harcama üzerinden yatırılıyor olması gerekir.
 • 4C sigortaya sahip olmamanız ve farklı sözleşmeler ile birlikte çalışmamanız gerekir.

Bu gereksinimleri yerine getirmeyen kişiler e-Bordro hesaplaması yapamazlar. Ayrı olarak, 4C sigortaya sahip ve farklı sözleşmeler ile birlikte çalışan kimseler e-devlet bordro işlemlerini kullanamazlar.

Özel Sektörde Maaş Bordrosu Çıkarma İşlemi

Eğer özel sektörde çalışan biri iseniz bordro e-Devlet işlemlerini yapabilmek için farklı aşamalar izlemeniz gerekir. Bu aşamalardan birincisi kaynaklar departmanı ile iletişime geçip e-bordro talebinde bulunmaktır. Diğer bir seçenek ise başka alakalı bölümlere gidip belgenizi istemektir. Eğer bu konularda sıkıntı çekiyor iseniz netBT firmasından danışmanlık hizmeti alarak işlemlerinizi hızlı ve sorunsuz bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Güncel E-Bordro öğrenme işlemini her ayın 14’ü sabahından itibaren gerçekleştirebilirsiniz. Fakat önceki aylar ile alakalı bordro belgelerinizi istediğiniz zaman görüntüleme şansınız vardır.

Bordro belgelerinizi görüntüleyebilmek için e-Devlet sitesine giriş gerçekleştirdikten sonra Hazine ve Maliye Bakanlığı e-bordro seçeneğini seçmeniz gerekir. Maliye Bakanlığından belgelerinizi görüntülemeniz için sizden birkaç bilgi talep edilmektedir. Bunlar şu şekildedir:

 • e-Devlet Şifresi
 • Elektronik İmza
 • İnternet Bankacılığı
 • Mobil İmza
 • C. Kimlik Kartı
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Güncel Motor Fiyatları

Talep edilen tüm bu bilgileri girdikten sonra herhangi bir sorunla karşılaşmadan maaş bordro e-Devlet sorgulamanızı gerçekleştirme şansına sahip olursunuz. Yenilenen e-bordro 2022 bilgilerine ise netBT şirketinin nitelikli danışmanlık hizmetleri sayesinde ulaşabilirsiniz.

Maaş Bordrosunda Hangi Bilgiler Yazar?

Maaş bordroları işveren ve işçi tarafından yapılacak iki farklı aşamadan oluşur. Bordro da herhangi bir bilginin eksik olmaması gerekir aksi taktirde maliye e-bordro sorgulama işlemi geçersiz sayılır. Bordro belgelerinde eksiksiz bir şekilde bulunması gereken bilgiler şu şekildedir:

 • Bordronun yapıldığı dönem ve tarih bilgileri
 • İş yerinin sicil numarası
 • İşçinin adı ve soyadı bilgileri
 • İşçinin aldığı ücret
 • SGK sicil numarası
 • İşçinin unvanı
 • Ücret birim türü
 • Çalışılan günler ve hafta tatili bilgileri
 • Matrahlar
 • Yasal kesintiler
 • Özel kesintiler
 • İşçiye ait imza

Bordro belgesinde bu bilgilerin yer alması gereklidir. Tüm bunların içinde yer aldığı bordro belgesi oluşturulduktan sonra bir kopyası yapılır ve taraflar bu belgeyi saklı tutarlar.

Bordro hesaplama işlemlerinizi pratik bir şekilde yapabilmek için netBT firmasından danışmanlık hizmeti alabilirsiniz. Danışmanlık sektörünün ileri gelen firmalarından birisi olan netBT, müşterilerine son derece kaliteli danışmanlık hizmeti sunmaktadır. Tüm bu olanaklardan yararlanarak işlemlerinizi pratik bir şekilde halledebilirsiniz.

Ayrıca daha detaylı bilgi sahibi olmak isterseniz sayfamızı incelemeyi unutmayın.

https://net-bt.com.tr/e-bordro/

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz