Dolandırıcıların Yeni Yöntemi Olan ‘Aşı Sıranız Geldi’ Mesajlarına Dikkat

2
9
Dolandırıcıların Yeni Yöntemi Olan 'Aşı Sıranız Geldi' Mesajlarına Dikkat
Dolandırıcıların Yeni Yöntemi Olan 'Aşı Sıranız Geldi' Mesajlarına Dikkat

Merhaba Teknoloji Haberleri ailesi , bugün sizlere Dolandırıcıların Yeni Yöntemi Olan ‘Aşı Sıranız Geldi’ Mesajlarına Dikkat hakkında bilgiler vereceğiz.

Sağlık Bakanlığı, son dönemlerde birçok vatandaşa gönderilen “Aşı Sıranız Geldi” içerikli mesajlar hakkında uyarı yayınladı. Bakanlık tarafından vatandaşlara böyle bir mesaj gönderilmediğinin altı çizilirken, sahte kısa mesajda yer alan linke tıklanmaması konusunda da uyarıda bulunuldu.

Geçtiğimiz hafta sağlık çalışanları başta olmak üzere öncelik sırasına göre aşılamaya başlayan Türkiye’de bugüne kadar yaklaşık 1 milyon 200 bin kişiye koronavirüs aşısı uygulandı. İlk etapta Çin’den 3 milyon doz CoronaVac aşısı alan Türkiye’nin, toplam 10 milyon doz aşıyı daha içeren ikinci partiye yarın ulaşması bekleniyor.

Yeni aşıların gelmesiyle birlikte öncelik sırasına göre aşılama işlemleri devam edecek. Ancak bu süreçte vatandaşların oldukça dikkatli davranmaları ve ne zaman aşı olabileceklerini resmi kanallar aracılığıyla takip etmesinde fayda var zira siber saldırganlar, “Aşı sıranız geldi” başlıklı vatandaşlarla insanları kandırmaya ve kimlik hırsızlığı yapmaya çalışıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Covid-19 ve Sosyal Medya

Bu tür sahte mesajlarının sayısının bir hayli artması ve sosyal medyada da gündem olmasının ardından bir açıklama yayınlayan Sağlık Bakanlığı, vatandaşlara telefonlarına gelen “Aşı sıranız geldi” içerikli sahte kısa mesajda yer alan linke tıklamamalarını konusunda uyarıda bulundu.

Bakanlıktan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından gönderilmiş izlenimi verilen “Aşı sıranız geldi.” içerikli sahte kısa mesaj (SMS) ile vatandaşların dolandırılmaya çalışıldığı tespit edilmiştir.

Dolandırıcıların gönderdikleri kısa mesajda (SMS) yer alan linke tıklayan vatandaşların kişisel bilgileri dolandırıcıların eline geçmektedir.

T.C. Sağlık Bakanlığı, vatandaşlara “Aşı sıranız geldi.” içerikli bir kısa mesaj (SMS) göndermemektedir. Kişisel bilgilerinizi ve kimlik bilgilerinizi kimseyle paylaşmayınız, kısa mesajda yer alan linke tıklamayınız.”

2 YORUMLAR

  1. Bana da aşı sıranız geldi diye mesaj geldi e-nabız uygulamasından kontrol ettim ve dolandırıcı olduklarını anladım. Kimse kanmasın bu mesajlara, mutlaka e nabız ile kontrol etsinler

    • Kayda değer örneğiniz için teşekkür ederiz. Lütfen dikkatli olalım bizlerin duygu ve yaşanan salgın krizinden faydalanmalarına imkan vermeyelim. Mutlaka e-devler/e-nabız ortamlarından kontrolünü sağlayalım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz