Bilgisayar Ekranı Döndürme Nasıl Yapılır?

0
219
-ekran-dondurme
Bilgisayar Ekran Döndürme Nasıl Yapılır?

Merhaba Teknoloji Haberleri ailesi, bugün sizlere merak edilen bir konu olan bilgisayar ekranı döndürme nasıl yapılır? Sorusuna yanıtlar vereceğiz. Aşağıda yapabileceğiniz işlemler sıralanmıştır.

Bilgisayar ekranınız dönmüş olabilir ve buna bir çözüm arıyor olabilirsiniz. Bunun haricinde siz de bilgisayarınızı döndürmek istiyor olabilirsiniz. Bilgisayar ekranını döndürerek rahat rahat kitap okuyabilir veya monitörü istediğiniz yere yerleştirip film keyfi yapabilirsiniz. Windows ve Mac’te bu şekilde görüntüyü döndürebilmek kolay bir işlemdir. Bilgisayar ekranı yan döndü ise bunun için de yazımızın devamına dikkat edebilirsiniz.

Windows için ekran döndürme yapmak istiyorsan Ekran Çözünürlüğü menüsüne giderek Yön ayarını değiştirebilirsiniz. Bazen de kısayol tuşlarından bir sorun çıkabilir. Bu yüzden mutlaka kısayol tuşlarını da gözden geçirin. Mac bilgisayarının ekranını döndürme işlemi için de Sistem Tercihlerinde Ekranlar bölümüne giderek Harici Ekran Ayarlarına bakabilirsiniz. Burada Döndürme seçeneğini kontrol edebilirsiniz.

Windows İçin Ekran Döndürme Ayarları

Windows için ilk olarak yapmanız gereken Masaüstüne sağ tıklayarak “Ekran Çözünürlüğü” ayarını veya “Görüntü Ayarları” seçeneğini tıklamanız gerekmektedir. Kullanılan Windows sürümü karşınıza gelecek olan seçeneklerin değişmesine neden olacaktır. İki ayarda aynı genel pencerenin karşınıza gelmesini sağlayacaktır.

Bu işlemin ardından “Yön” menüsünü bulmanız gerekecektir. Yön menüsü karşınıza açılan pencerenin hemen en altına yakın bir yede bulunmaktadır. Birçok bilgisayarda varsayılan seçenek olarak “Yatay” yazmaktadır. Bilgisayarların çoğundaki grafik kartı bu menüyü kullanarak ekranı döndürmene izin vermektedir. Eğer bu menüyü görmekte sıkıntı yaşıyorsanız bilgisayar sürücülerinde bir sıkıntı olduğundan şüphelenmeniz gerekmektedir. Bilgisayar üreticileri bazen bu seçeneği devre dışı bırakabiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Warren Buffet'tan yatırımcılara 5 tavsiye

Karşınıza gelen dört seçenekten size uygun olanı seçmeniz gerekmektedir. Yatay seçeneği standart her monitörde olan seçenektir. Dikey seçeneği görüntüyü 90 derece sağa döndürmenizi sağlar. Bunun sonucunda monitörün sağ kenarı görüntünün altında kalmaktadır. Ayrıca Yatay(döndürülmüş) seçeneği de bulunmaktadır. Bu seçenek sayesinde ekran baş aşağı döndürülebilir ve monitörün üst kenarı alta geçmiş olur. Dikey(döndürülmüş) seçeneği de ekran görüntüsünü 90 derece döndürür ve sol kenar ekran altına doğru yerleşir.

Klavye Tuşlarıyla Ekran Döndürme

Klavyenin kısayol tuşları sayesinde de ekranı döndürebilmeniz mümkündür. Bazı grafik adaptörlerinde bu kısayol desteği bulunmaktadır. Bu sayede yön kipleri arasında bu kısayollarla geçişler yapabilirsiniz. Bu kısayollar Intel Entegre grafik adaptörü kullanıyorsanız çalışabilir. Nvidia veya AMD kart kullanıcıları bu kısayolları kullansa da herhangi bir işe yaramaz. İşte klavye tuşlarının açıklamaları aşağıdaki gibidir.

Ctrl+Alt+Aşağı tuşu (yön tuşlarından): Bu seçenek ekranı baş aşağı döndürmektedir.

Ctrl+Alt+ Sağ tuşu (yön tuşlarından): Ekranı 90 derece sağa döndürmeyi sağlar.

Ctrl+Alt+ Sol tuşu (yön tuşlarından): Ekranın 90 derece sola dönmesini sağlar.

Ctrl+Alt+ Yukarı tuşu (yön tuşlarından): Ekranın standart haline geri dönmesini sağlar. Ekran eski haline döner.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Instagram Yorum Kapatma
ekran-dondurme
Bilgisayar Ekranı Döndürme

Görüntü Kartının Kontrol Paneline Bakarak Ekran Döndürme

Ekran döndürmek için diğer bir yöntem de görüntü kartının kontrol paneline bakmaktır. AMD, Intel ve Nvidia grafik adaptörleri özel ayarlamalar yapmanı gerektirecek kontrol paneli programları kurmuş olabilir. Bu kontrol paneline erişmek de oldukça basit bir işlemdir. Bunun için masaüstüne sağ tıklayınca ortaya çıkan menüden erişim sağlayabilirsiniz. Bu paneli Başlat Menüsü içerisinden veya Windows Denetim Masası’ndan bulmuş olmanız da gereklidir.

Döndürme Kısa Yolları Oluşturma

AMD ve ATI kullanıcıları için Catalyst Control Center yazılımı sayesinde klavye kısa yolları oluşturulabilmektedir. Bu seçenek için masaüstüne sağ tıkladığınızda Catalyst Cntrol Center seçeneğine ulaşabilirsiniz. Buradan tercihler ve ardından kısayollar seçeneğine tıklamanız gerekir. Açılan menüden “Görüntü Yöneticisi”ni seçerek buradan kendinize uygun tuş kombinasyonlarını yapabilme imkanınız olacaktır. Kısayolları etkin hale getirebilmek için kutucukları işaretlediğinizden emin olmanız gerekecektir.

Döndürme Seçeneğiniz Bulunmuyorsa Ne Yapılmalı?

Eğer herhangi bir seçenek görünmüyorsa, kısayol tuşlarınız da çalışmıyorsa görüntü kartının sürücülerini güncellemeniz gerekecektir. Bunun için de Windows Update kullanmadan direkt üreticiden indirmeniz çok önemlidir. Üreticilerin indirme sayfalarından araçları çalıştırabilirsiniz. Kendi kart modelini bilenler buradan kendilerine uygun olanı arayabilirler.

Yukarıda saydığımız işlemlerle beraber Laptop ekran döndürme, bilgisayar ekranı döndürme gibi işlemlerin tamamını yapabilirsiniz. Bu işlemler birçok kullanıcıya büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Teknoloji ile ilgili en güncel haberleri almak ve merak ettiğiniz tüm sorulara yanıt bulmak istiyorsanız bizleri takip etmeye devam edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz