Banka Hesabından Hırsızlık Riski Nasıl Azaltılır?

0
Banka Hesabından Hırsızlık Riski Nasıl Azaltılır
Banka Hesabından Hırsızlık Riski Nasıl Azaltılır

teknobilimadami.com olarak bu yazımızda size banka hesabınızdan hırsızlık riskini nasıl azaltabileceğinizi öğretmeye çalışacağız. Tüketiciler 2023’de dolandırıcılık nedeniyle 5,8 milyar dolar kaybetti ve birçok kişi ödeme uygulamalarını kullanan dolandırıcılıkların kurbanı oldu.

Dolandırıcılar her zaman para kazanmanın en hızlı yolu olarak banka hesaplarını hedef almış olsa da, COVID-19 pandemisinin ardından saldırı oranları fırladı. Banka hesabı dolandırıcılığı, bir banka hesabıyla her türlü dolandırıcılık etkileşimini kapsayan geniş bir terimdir. Buna bir başkasının banka hesabını çalmak, çalıntı bir kimlik kullanarak bir banka hesabı açmak veya birinin iradesi dışında para transfer etmesini sağlamak dahildir. Aşağıda banka hesabından hırsızlık riskini azaltan adımlara değindik.

Banka Hesabını Hırsızlığa Karşı Korumanın Yolları

Banka veya Kredi Kartınızı Kimseye Ödünç Vermeyin ! 

Eşiniz alışverişe giderken veya çocuğunuzu arkadaşlarınızla bir gece geçirmek için ziyarete gittiğinde kartınızı eşinize vermek cezbedicidir – ve kartınızı yanlış yere yerleştirmek onlar için de bir o kadar kolaydır. Finansal bilgilerinizi korumanın en iyi yolu, bundan sorumlu olan tek kişi olmaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Karantinada Evlerinizden Gezebileceğiniz 10 Müze
Banka Hesabından Hırsızlık Riski
Banka Hesabından Hırsızlık Riski

Şifrelerinizi Koruyun

Kullanıcı adınızı, PIN’inizi ve şifrelerinizi tahmin edilmesi zor hale getirin. PIN’iniz “1234” ve şifreniz “Şifre” ise, bilgisayar korsanlarını sizi soymaya davet ediyorsunuz – onların işini kolaylaştırmayın. Büyük ve küçük harf, sayı ve sembollerin bir kombinasyonunu kullanarak parolaları hatırlamak zor olmalıdır. Ve şifrelerinizi her 90 günde bir düzenli olarak değiştirmeyi unutmayın.

Çevrimiçi Bir Sosyal Güvenlik Hesabı Oluşturun

Sosyal güvenlik numaranız hırsızlar için bir altın madeni olabilir; Milyonlarca dokuz basamaklı sayı, karanlık ağda zaten satılıktır. Sosyal Güvenlik Kurumu, Sosyal Güvenlik kartınızı rutin olarak taşımamanız veya numaranızı toplum içinde yüksek sesle söylememeniz konusunda uyarır.

İki Faktörlü Kimlik Doğrulamayı Kullanın

Saldırıya uğrama riskinizi azaltmak için iki faktörlü veya çok faktörlü kimlik doğrulamayı düşünün. Bu güvenlik önlemi, kimliğinizi doğrulamak için telefonunuza gönderilen özel bir kod veya bazı finans kurumları ile birlikte, en az iki farklı faktörü sağlamanız gerektiği anlamına gelir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Adobe, yapay zekayı Photoshop'a entegre ediyor

Hesap Uyarılarını Aç

Her işlemin yeri, satın alma tutarı ve yapıldığı saat ile birlikte gerçek zamanlı SMS uyarıları almak için bildirimlere kaydolun. Bu, olası bir dolandırıcılığı hemen bildirmenizi sağlar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz